Među najzanimljivijim temama za obične građane Europske unije sasvim sigurno nalazi se sve vezano uz telekomunikacijske operatere, o čijem funkcioniranju sve više ovisi svakodnevni život ili barem njegova kvaliteta.
Europska komisija pokrenula je javnu raspravu o budućnosti pravila za njih, točnije dvije rasprave, jednu o potrebama Europljana za širokopojasnim internetom i drugu o općem regulatornom okviru u kojem funkcioniraju telekomi.Rasprave će biti otvorene do 7. prosinca, a pozvani su sudjelovati praktički svi. Komisija želi doprinose od korisnika, organizacija, javnih institucija, kompanija, telekoma itd., nakon čega će izraditi prijedlog revizije i novih pravila.
Iskoristite priliku
Iako je većini prva asocijacija na telekome internet, ono o čemu se rasprava vodi znatno je dalekosežnije i obuhvaća sve od pravila za aplikacije na pametnim telefonima do autorskih prava, cijena roaminga, internetske neutralnosti i svega što čini dio digitalnog svijeta.
- Internet je kisik naše digitalne ekonomije i društva. Sve smo povezaniji u svakom trenutku, svuda. To znači da je brz i kvalitetan pristup internetu postao esencijalan svakom Europljaninu: ljudima, kompanijama, organizacijama i javnim ustanovama. Pitamo vas o vašim potrebama i očekivanjima vezanima uz pristup internetu u Europskoj uniji. Prikupljamo isto tako gledišta o trenutačnim pravilima za telekome i kako bi trebala evoluirati da podupiru Jedinstveno digitalno tržište. Iskoristite ovu priliku da se čuje vaš glas o europskoj digitalnoj budućnosti - rekao je potpredsjednik Komisije za jedinstveno digitalno tržište Andrus Ansip.
Zastarjela regulacija
Osnovni cilj rasprave o načelnim pravilima za telekome modernizacija je legislative, koja je u mnogočemu zastarjela ili neadekvatna za aktualne potrebe. S tim u vidu, rasprava se odnosi na budućnost regulacije pristupa internetu, upravljanje spektrom, komunikacijske usluge, univerzalnu uslugu i upravljanje u telekomima. Propisi u pitanju su Okvirna direktiva iz 2002., Direktiva o autorizaciji, Direktiva o pristupu, Direktiva o univerzalnom pristupu, Direktiva o pravima građana i uredba o BEREC-u (udruga europskih regulatora u području elektroničkih komunikacija).
Druga rasprava nešto je lakopernija i prije svega želi utvrditi što Europljani očekuju od svojih fiksnih i mobilnih usluga u budućnosti, odnosno nakon 2020., a što će sve ovisiti o kvalitetnoj povezanosti na internet.