Svjetski gospodarski forum objavljuje „Izvješće o globalnim rizicima“ od 2006. godine, naglašavajući svake godine ranjivost našeg sve umreženog i međusobno povezanog svijeta.
Danas možemo vidjeti te ranjivosti u mnogim složenim sustavima koji čine naš svijet, od ekološke do financijske, društvene do geopolitičke.
U izvješću za 2018. godinu nezaposlenost predstavlja najveći rizik za poslovanje širom svijeta, dok je drugi rizik neuspjeh nacionalnog/državnog upravljanja. Takav pogled na poslovno okruženje dalo je više od 12 tisuća poslovnjaka iz 140 zemalja svijeta.
Kao što je prikazano u tablici, postoje značajne razlike u profilima rizika koje ovise o različitim regijama. Na ukupnoj globalnoj ljestvici, cyber (kibernetički) napadi su s prošlogodišnjeg osmog došli na peto mjesto rizika.
>>>EIZ: Pred nama su brojni rizici, dvogodišnje usporavanje BDP-a
Ne iznenađuje da su kibernetički napadi označeni kao rizik u naprednijim svjetskim gospodarstvima, dok su teroristički napadi kao prepreka poslovanju zauzeli posljednju desetu poziciju na globalnoj ljestvici rizika.
Iako je nezaposlenost na prvom mjestu samo jedne regije, i to Sub Saharske Afrike, na globalnoj ljestvici nezaposlenost zauzima prvu poziciju zbog činjenice da su 22 od 34 svjetska gospodarstva postavila nezaposlenost na vrh prepreka poslovanju. Nezaposlenost je bila u top pet rizika u svim regijama osim u Sjevernoj Americi.
U ovom globalnom izvješću se našla i Hrvatska koja ne dijeli strah Europe od kibernetičkih napada. U Hrvatskoj je kao rizik broj jedan označen neuspjeh nacionalnog upravljanja, što nas ne treba čuditi.
Kao drugi najveći rizik za poslovanje predstavljaju međudržavni sukobi, zatim prirodne katastrofe. Na sljedećem mjestu rizika, našli su se teroristički napadi, dok je zadnji rizik za poslovanje u Hrvatskoj označen neuspjeh financijskih mehanizama ili institucija te moguća kriza.