Aktualno
StoryEditor

U novom broju saznajte koji sektori rastu, a koji padaju

30. Listopad 2024.

Niz je različitih rang-lista djelatnosti i sektora za koje se očekuje da će na globalnoj razini u idućem razdoblju rasti znatno brže od globalnog BDP-a. Gotovo u pravilu na prvom je mjestu na svim tim listama – umjetna inteligencija. Analizirajući Finine podatke o broju aktivnih tvrtki u pojedinim djelatnostima od 2019. do 2023., uočili smo da hrvatski poduzetnici, planski ili intuitivno, ipak slijede globalne trendove. Iako, ima tu i pokazatelja da se neke djelatnosti, tradicionalno čvrsto ukorijenjene, tomu odupiru. Kako stoje pojedini sektori, koji bilježe rast, a koji padaju, doznajte u novom broju Lidera.

Osim što su susjedne i donekle slične, obje su ekonomije, kako se kaže, otvorene i male, s tim da je slovensko tržište nominalno osjetno manje od hrvatskoga, ali i osjetno bogatije. Logično je stoga zapitati se zašto naši sjeverni susjedi imaju neusporedivo niži rast cijena od nas.

Generacije menadžera pred mirovinu često svoje 20-ak godina mlađe nasljednike ocjenjuju kao neotporne. Svako malo neki završi u burnoutu. Koliko god mi stariji prolazili kroz velike izazove, oni su dolazili i prolazili. Ove mlađe sustiglo je digitalno prokletstvo. A njegovoj vladavini ne nazire se kraj, piše Miodrag Šajatović, u ovotjednim ‘Ekonomalijama‘.

Kompaniju Rox osnovao je Ivo Krištić 1992., na čijem čelu je bio sve do prošle godine kada je upravljanje prepustio svojim sinovima Mateju (35) i Kristijanu (32), s kojima smo i razgovarali o poslovanju i poslovnim prilikama te planovima. Bilo je zanimljivo čuti kako su reagirali u nekim situacijama u kojima se našla njihova kompanija, kao i druge, poput koronakrize, ali i zamrzavanja cijena goriva. Pad marže zbog zamrzavanja cijena goriva nadomjestili su dodatnim prodanim količinama.

Dokument koji olakšava zapošljavanje visokokvalificiranih državljana trećih zemalja u Europi ubuduće će vrijediti 48 umjesto dosadašnja 24 mjeseca, a mijenjaju se i uvjeti tko ga može dobiti. Naime, plavu kartu moći će dobiti i osobe koje nisu visokoobrazovane, ali imaju vještine, i to isključivo u IT sektoru. Poslodavcima je sporno što će o dodjeli odlučivati Ministarstvo.

U novom broju analiziramo poslovanje Plive, donosimo poduzetničku priču Roberta Ilijaša i njegove tvrtke Identity Consortium te razgovaramo o kriznom komuniciranju s Manuelom Šolom, osnivačicom Komunikacijskog laboratorija.

Uz novi Lider stiže i veliki prilog ‘Premium proizvodi i usluge‘.

11. studeni 2024 07:21