Prema istraživanjima agencije Promocija plus, Hrvati su prošle godine kupili 59477 rabljenih automobila, uglavnom iz zemalja Europske unije, ali i izvan nje. Novi automobil priuštilo si je 44, 106 pravnih ili fizičkih osoba. Ukupno, 2016. u Hrvatskoj je registrirano 103, 583 automobila.
Prošle je godine značajno porasla i prodaja gospodarskih vozila. U prvih 9 mjeseci 2016. u Hrvatskoj je kupljeno 6405 lakih gospodarskih vozila, dočim ta brojka za cijelu 2015. godinu iznosi 5019 prodanih dostavnih vozila.
Zabilježen porast prodaje gospodarskih vozila
- Kad su laka gospodarska vozila u pitanju, povećanje leži u rastu domaće potrošnje odnosno oporavku gospodarstva. Također bitna stavka je veliki broj srednje velikih LCV vozila u putničkim izvedbama (Opel Vivaro, Ford Turneo Transit, VW Caravelle) koja potpada pod rent-a-car, - kažu u Promociji plus.
Što se tiče prodaje teških teretnih vozila i tu statistika pokazuje porast u prodaji. Pokazatelj je to veće proizvodnje ali i učinka mjere “Euro 6” kojom se stimulira kupovina novih tehnologija. Sve se to, dakako, odražava i na domaće prijevoznike, a pogotovo one koji sa tvrtkama izvan Hrvatske.
- Budući hrvatski prijevoznici veliki dio posla obavljaju vani, tako i kod nas raste potreba za dodatnim vozilima. Dugoročno, već se od prije osjećaju pozitivni učinci ulaska u EU koji je olakšao poslovanje i povećao obujam prijevoza odnosno potrebu za novim vozilima. Naši prijevoznici koji voze vani kupuju nova vozila zbog povoljnijih cestarina i slično - pojašnjavaju u Promociji.
Za ilustraciju, u Europi se kamionima godišnje preveze 18 milijardi tona robe.
Suzuki i Golf najprodavaniji osobni automobili
Od prodanih 44.106 novih automobila, samo 13,507 automobila kupili su građani. Sve ostalo, 30,599 automobila kupile su pravne osobe, dakle, tvrtke, obrti i slično.
>>>Poduzetnicima 50 posto niži PDV za kupnju osobnog automobila
Međutim, većina polovnih automobila otišle su u privatne ruke, pa se može reći kako Hrvati nisu prestali kupovati automobile, te kako preferiraju polovne, stare oko 5 godina.
Najprodavaniji novi automobil bio je Suzuki. Model Vitara najbolje se prodavao, a Suzuki je kupilo ukupno 1400 osoba. Renault Clio kupilo je 478 osobe. Ukupno najprodavaniji je VW Golf. Novi su kupile 372 fizičke osobe, a preko tvrtke (pravne osobe) Golf je kupilo 1869 kupaca. Atraktivna je bila Škode Octavija i Ford Focuss. Od polovnih automobila najčešće se uvozio VW Golf, čak 6718 polovnih Golfova, a Volkswagen ima i drugi najtraženiji model iz unosa - Passat s 3296 registracija, dok je treći BMW 3 s 2627 registracija.
Starenje voznog parka
Sve bi to bilo dobro da nam se prosjek starosti automobila zbog tog unosa iz godine u godinu ne pogoršava. Još 2008. bio je 9,7 godina, a lani je pao na 12,5 godina starosti kod osobnih automobila, odnosno 13,5 godina ukupno, prenosi Večernji list.
>>>Stručnjaci: Nove trošarine favoriziraju rabljena vozila, imat ćemo ‘groblje na cestama’
Od polovnjaka iz unosa su naši kupci lani najviše tražili četiri-pet godina stare aute, što je pozitivan pomak u odnosu na prijašnje godine kad su najtraženiji bili auti stari 10-12 godina, ali odmah nakon njih su i u 2016. najtraženiji bili auti stari 11, 12 i 10 i 9 godina. Stoga se prosjek od 8,5 godina starosti unesenih automobila nije mnogo poboljšao te nam i dalje veliki unos rabljenih auta stari ionako zastario vozni park.