[embed]https://www.youtube.com/watch?v=44Cvqyih7Vg[/embed]
Znanstvenici u Australiji otkrili su ostatke mumije u elegantno izrezbarenom egipatskom mrtvačkom kovčegu starom 2500 godina za koji se prethodno vjerovalo da je prazan.
U muzeju Sveučilišta Nicholson u Sydneyu više od 150 godina čuvaju se četiri drevna, egipatska sanduka, u kojima su tri očuvane mumije. Lani su znanstvenici otvorili poklopac četvrtog ne nadajući se u njemu pronaći predmete velike vrijednosti.
Vrlo ‘oštećena‘ mumija
- Prijašnji podaci govorili su da je sanduk prazan, rekao je Jamie Fraser, viši kustos u muzeju, ali pokazalo se da je u njemu "10 posto tjelesnih ostatka ‘teško oštećene‘ mumije".
Sanduk je pripadao Mer-Neith-it-es, prema hijeroglifima upisanima na poklopcu. Ona je bila plemkinja koja je služila u Hramu Sekhmet. Sarkofag datira iz 26. dinastije, nekih 664-525 godina prije Krista.
>>>Vrišteća mumija u kairskom muzeju
Sanduk je negdje 60-ih godina 19. stoljeća u Egiptu nabavio Charles Nicholson, bivši kancelar Sveučilišta u Sydneyu i od tada se čuva u muzeju tog sveučilišta.
Prirodno je da je bio zaboravljen s obzirom da su u trima drugima očuvane mumije, objasnio je Fraser.
Zahvaljujući tehnologiji utvrđeni ljudski ostaci
Zahvaljujući današnjoj tehnologiji, "kakvom nismo raspolagali prije deset godina", provedena analiza omogućila je da se utvrdi da je riječ o ljudskim ostacima, vjerojatno osobi koja je imala oko 30 godina, no ne može se precizno utvrditi je li riječ o muškarcu ili ženi, rekao je.
Sam sanduk i njegov sadržaj obrađen je laserom za postizanje 3D modela i poslan na analizu CT (kompjutorska tomografija).
>>>Nakon 15 godina riješen misterij mumificiranog kostura iz Atacame
Dosad su utvrđeni ostaci nekoliko kostiju, ostaci ovoja kojima je tijelo bilo obavijeno i smole za balzamiranje te više od 7000 staklenih perlica s mrtvačkog šala, ali pred znanstvenicima su još mjeseci analize.
- Ostaci mumije teško su oštećeni. Vjerojatno su počinitelji kradljivci koji su tražili nakit i amajlije. Sanduk je putovao diljem svijeta. Kosti su jako polomljene i pomiješane s krhotinama drugih predmeta, kaže Fraser.
>>>VIDEO: Na egipatskim mumijama otkrivene najstarije tetovaže na svijetu
- Ostaci su u tako lošem stanju da se njima zapravo možemo korisititi u znanstvene svrhe. To je veliko otkriće za forenzičke antropologe. Možemo ustanoviti tko je ta osoba (bila), čime se hranila i od čega bolovala. Možemo ustanoviti kako je i zašto umrla. Često to ne uspijevamo, objasnio je Fraser.
- Arheologija je aktivno razaranje i aktivno očuvanje. Da bismo više utvrdili nešto moramo poremetiti, ali s dužnim poštovanjem za ljudske ostatke, rekao je i zaključio "zapravo procesom ekshumacije, možemo stabilizirati ostatke i valjano ih očuvati".