INA Grupa u prvih je šest mjeseci ove godine ostvarila neto dobit bez jednokratnih stavki od 608 milijuna kuna, što je znatno više nego u istom razdoblju 2016. kada je ona iznosila 70 milijuna kuna, pokazuje financijsko izvješće te kompanije.
Ukupni prihodi od prodaje INA Grupe dosegnuli su 8,41 milijardu kuna, što je 34 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Prvenstveno je to rezultat viših prihoda od prodaje djelatnosti Istraživanje i proizvodnja te Rafinerije i marketing, uključujući Trgovinu na malo.
>>>Z. Marić: Vlada nije odustala od otkupa Ine, to je složen proces
Međutim, rafinerija Sisak i dalje bilježi gubitke, što se odrazilo na operativnu dobit.
- Rafinerija Sisak i dalje je negativan teritorij. U rafineriji Rijeka vidimo prostor za investicije, isplativost i budućnost, ali takvu isplativost za Sisak nije bilo moguće naći. Kompanija mora štititi svoje interese, a nama nije isplativo istovremeno razvijati dvije rafinerije. Razumijemo sve osjetljivosti i radimo s Vladom. Prezentirane su nam alternative, razgovaramo s našim dioničarima da riješimo tu situaciju. Međutim, u Sisku imamo 160 milijuna kuna gubitka, a to nije održiv rezultat, rekao je u razgovoru s novinarima, predsjednik Uprave INA-e Zoltan Aldott.
Na upite novinara o kakvim se alternativama radi, nije želio odgovoriti. Tek je kazao kako se o Sisku s predstavnicima Vlade i dioničarima razgovara te da je u pripremi studija koja će otkriti koje sve mogućnosti postoje za Sisak.
Tek je jasno naglašeno kako će, kada su rafinerije u pitanju, sva ulaganja ići u pravcu Rijeke, a ne Siska. Tako se u izvješću o rezultatima poslovanja INA-e navodi da su kapitalna ulaganja u prvom polugodištu ove godine, na koja je bitno utjecao drugačiji raspored ulaganja unutar poslovne godine, iznosila 520 milijuna kuna. No, intenzivna investicijska kampanja očekuje se u drugoj polovini ove godine.
>>>FOTO: INA predstavila nova Class Plus goriva
Kojim će tijekom ići investicije u Rafineriju nafte u Rijeci ovisi o pregovorima s Vladom, ali i o ishodu jednog sudskog postupka. Naime, u neformalnom razgovoru s novinarima moglo se čuti kako će konačna odluka o tome kada će se distribuirati 400 milijuna eura ovisiti, između ostalog, i o ishodu sudskog postupka zbog, kako to tumače u INA-i, 500-600 milijuna kuna viših poreza. Čelnici INA-e jasno su dali do znanja kako ne traže povlaštenu poziciju u odnosu na konkurente, već smatraju kako su troškovi investiranja, kada je u pitanu INA, uvijek viši.
Konačna odluka o investiranju u riječku rafineriju, bit će donesena do kraja godine.
Nadalje, financijsko izvješće INA-e pokazuje kako je EBITDA u prvom polugodištu porasla za 168 posto, dosegnuvši 1,39 milijardi kuna, dok je neto dobit premašila 850 milijuna kuna, što je najbolji rezultat od prvog polugodišta 2011. godine. Neto dobit pripisana imateljima kapitala matice dosegnula je 861 milijun kuna, dok je u istom lanjskom razdoblju bila 23 milijuna kuna.
Također, nije nevažno dodati i kako je INA uspjela neto dug smanjiti na 2,026 milijuna kuna, čime je on, u odnosu na posljednjih 10 godina, pao na najnižu razinu.
>>>INA šesti put dobitnik Certifikata Poslodavac Partner
- Sve je to dovelo do najniže razine zaduženosti u zadnjem desetljeću i dalo Ini sposobnost financiranja svih strateških projekata u nadolazećem razdoblju, istaknuo je Aldott. Dodao je kako ovaj period olakšanja valja iskoristiti za daljnje jačanje tržišne pozicije i aktivnosti s obzirom na to da je dugoročne prognoze teško stvarati, a volatilnost tržišta može se ponovno pokazati izazovom.
Aldott nije želio komentirati poziciju MOL-a po pitanju otkupa dionica INA-e od strane hrvatske Vlade.