Biznis i politika
StoryEditor

Boris Popović: Mogući trgovinski ratovi dovest će do smanjenja konkurencije i povećanja cijena

20. Veljača 2025.
Boris Popović
Svaki dodatni namet plaćaju potrošači, a svaka akcija izaziva reakciju koja će dodatno zaoštriti odnose i povećati troškove potrošačima. Sve zajedno će usporiti svjetsku trgovinu i rast i razvoj svjetske ekonomije

Dok se predsjednik SAD-a Donald Trump brine kako Ameriku učiniti ponovno velikom (kao da je uopće u međuvremenu postala teritorijalno i ekonomski mala), njegovi vanjskopolitički potezi donose zabrinutost među poduzetnike. Možda najviše zabrinutosti izazivaju najave o uvođenju carina jer će neminovno dovesti do smanjenja trgovine u zahvaćenim sektorima, a ovisno o odgovorima konkurenata, moguće će rezultirati i smanjenjem obujma svjetske trgovine, smanjenjem konkurencije i povećanjem finalnih cijena proizvoda i usluga. Što misli o Trumpovim prvim ekonomskim i političkim potezima pitali smo Borisa Popovića, direktora i jednog od osnivača riječke Alarm Automatike.

- Predsjednik Trump pokušava zaštiti američke interese i izravnati trgovinske disbalanse za koje smatra da su na štetu Amerike. Rekao bih da tamo gdje je Amerika u disbalansu vjerojatno u tim industrijama nije konkurentna, a i to su industrije niže dodane vrijednosti, ali postoji i druga strana u industrijama gdje je Amerika jako konkurentna i gdje dominira svjetskim tržištem i to su internet base industrije u kojima se ostvaruje najveća dodana vrijednost pa je tu u velikoj prednost – objasnio je Popović.

Popović je procijenio da bi Trumpova politika u tom smislu mogla imati neke konkretnije motive. Naime, među velikim podupirateljima Trumpove kampanje bile su velike AI i internetske kompanije pa je moguće da je riječ o akciji u cilju zaštite njihovih interesa, jer se radi o kompanijama koje se opiru dodatnoj regulaciji, posebno u Europskoj uniji. U svakom slučaju, ostaje zabrinutost jer uvođenje carina imat će nepovoljne posljedice na globalnu ekonomiju. I na potrošače.

- Osobno mislim da to nije dobro za svjetsku trgovinu i za potrošače u cijelom svijetu. Svaki dodatni namet plaćaju potrošači, a svaka akcija izaziva reakciju koja će dodatno zaoštriti odnose i povećati troškove potrošačima. Sve zajedno će usporiti svjetsku trgovinu i rast i razvoj svjetske ekonomije. Ovo je u suprotnosti sa proklamiranom politikom slobodnog tržišta i rasta i razvoja globalne konkurentnosti – naglasio je Popović.

Amerikanci nekonkurentni ili preskupi

Trgovinski ratovi koji bi mogli uslijediti nakon najava o uvođenju carina imat će ozbiljne posljedice za sve sudionike globalnog tržišta. Popović je objasnio da će se ekonomija jednostavno usporiti, jer bi ograničenje slobode trgovine dovelo do zatvaranja tržišta i smanjenja obima trgovine globalnih aktera sa SAD-om. A to će utjecati i na finalni proizvod, ocijenio je Popović.

- To će dovesti do smanjenja konkurencije na tržištu i povećanja cijena – rekao je Popović.

Američki partneri s kojima je surađivala Alarm automatika, doduše, nisu ni sad dovoljno konkurentni iako su njihovi proizvodi još potpuno oslobođeni od carina. Popović smatra da se nisu dovoljno prilagodili te da nisu u dovoljnoj mjeri implementirali nove tehnologije u svoje proizvode.

- Ili su preskupi. Kada gledam povijest industrije elektroničke sigurnosti na početku su dominantni bili EU proizvođači pa nakon toga američki, zatim se to premjestilo prema Japanu pa su vodeću ulogu u industriji preuzeli korejski i tajvanski proizvođači, a zadnjih deset godina su kineski proizvođači preuzeli vodstvo. Sad se to kreće prema Vijetnamu i Indiji – kazao je Boris Popović.

Srećom Popovićeva Alarm automatika, koja se bavi automatiziranim zaštitnim sustavima, nema puno razloga za brigu od brzih i kratkoročnih posljedica najavljenog američkog uvođenja carina, jer nije značajno izložena SAD-u. U prihodima Alarm automatike dominira europski udjel, a ključni dobavljači su im iz EU, pa tek potom iz Kine i SAD-a. Kako je naglasio, u izboru se nisu rukovodili zemljom porijekla komponenti već kvalitetom, modernom tehnologijom, partnerskim odnosima, a na kraju i komercijalnim uvjetima.

20. veljača 2025 19:02