Biznis i politika
StoryEditor

Cijene rabljenih nekretnina rasle brže, u Gradu Zagrebu manje od ostatka Hrvatske

10. Siječanj 2025.
foto Dražen Lapić
Postavi li država preblage uvjete i omogući širokom broju kupaca korištenje nove subvencije (povrat pola PDV-a), ta bi mjera mogla potaknuti daljnji rast cijena, osobito novogradnje, kao što su svojevremeno učinile i tzv. APN-ove subvencije kamata
Cijene rabljenih nekretnina rasle su brže od novogradnje, a najmanji rast cijena zabilježen je u Gradu Zagrebu, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Naime, prema DZS-u kvartalni rast cijena novih stanova u trećem kvartalu prošle godine usporen je na 1,5 posto (sa 4,5 posto u drugom kvartalu), dok je godišnji rast usporen na 4,4 posto (s 5,4 posto).
 
U isto vrijeme, cijene rabljenih stanova su u trećem kvartalu lani rasle brže - 2,5 posto, a na godišnjoj razini postojeći su stanovi poskupili za visokih 13,5 posto. Regija Grad Zagreb je prema DZS-u imala najmanji rast od 7,7 posto na godišnjoj razini. Slijedi regija Jadran s rastom cijena u godinu dana od 15,9 posto, a interesantno je da je regija ‘Ostalo‘ narasla najviše, čak 16,8 posto. Isti poredak je i na kvartalnoj razini: regija ‘Ostalo‘ rasla je pet posto, Jadran 3,4, a Zagreb tek 0,8 posto.
 
Prema mišljenju Borislava Vujovića, vlasnika agencije Opereta, za takav raste regije ‘Ostalo‘ zaslužne su novogradnje u Zagrebačkoj županiji te veći interes kupaca za nekretninama u nekim gradovima u unutrašnjosti. 
 
- U Zagrebačkoj županiji lani se prodavalo dosta novogradnji pa je to sigurno pridonijelo ovom rastu regije ‘Ostalo‘. Također, u nekim gradovima, primjerice Osijeku i Varaždinu je lani bilo dosta transakcija, što je vjerojatno isto imalo utjecaj na taj rast. S druge strane, rast cijena polovnih nekretnina može se objasniti nedovoljnom ponudom u odnosu na potražnju - kaže Vujović.
 
Podaci Eurostata pokazuju da je Hrvatska s rastom cijena nekretnina od 12,3 posto na godišnjoj razini i dalje među europskim rekorderima. Ispred nas su Bugarska s rastom od 16,5 posto, Poljska (14,4) i Mađarska (13,4). Cijene nekretnina su pale u četiri članice EU-a, najviše u Francuskoj, Finskoj i Luksemburgu. 
 
Kako će se kretati cijene nekretnina u 2025. godini dosta je nezahvalno predviđati jer je još puno nepoznanica, posebice oko novog državnog poticanja kupovine novogradnje (povrat pola PDV-a). Naime, i dalje nije poznato hoće li država odrediti do koje cijene i kvadrature će subvencionirati kupovinu novih nekretnina kroz povrat polovice PDV-a. No, u svakom slučaju, postavi li država preblage uvjete i omogući širokom broju kupaca korištenje subvencije, ta bi mjera mogla potaknuti daljnji rast cijena, osobito novogradnje, kao što su svojevremeno učinile i tzv. APN-ove subvencije kamata.
 
Također, teško je odrediti i potencijalni utjecaj novih poreznih promjena, odnosno uvođenja poreza na nekretnine jer će lokalne samouprave tek do kraja veljače odrediti visinu poreza po četvornom metru. Među čimbenicima koji će upravljati tržištem nekretnina su svakako i uvjeti financiranja, odnosno kamate na stambene kredite, potom trendovi u turizmu, na tržištu rada te potencijalni oporavak inozemne potražnje. 
20. siječanj 2025 19:18