Biznis i politika
StoryEditor

EU prijeti carinama na američka vozila ako pregovori s SAD-om propadnu

09. Svibanj 2025.
EU carine, SAD, carinefoto Shutterstock
Bruxelles po novome planira uvesti carine na zrakoplove, pića burbon i vino u najnovijem paketu mjera odmazde

Europska unija zaprijetila je uvođenjem carina na američki izvoz u vrijednosti do 95 milijardi eura, uključujući osobna vozila i autodijelove, ako ne uspiju pregovori s Washingtonom o ukidanju spornih trgovinskih mjera. Europska komisija, koja vodi trgovinsku politiku Unije, poručila je da će se, uz carinske protumjere, pripremiti i za pokretanje službenog spora pred Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO) ako SAD ne pristane na kompromis.

Do zaoštravanja dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump početkom travnja uveo tzv. ‘recipročne carine‘ od 20 posto na gotovo sav izvoz iz EU, kao dio šire strategije protekcionističkih mjera. Iako je stopa 9. travnja smanjena na 10 posto, to je privremena mjera koja vrijedi 90 dana, kako bi se ostavilo prostora za pregovore.

Carine na europski čelik, aluminij i automobile i dalje ostaju na snazi, unatoč privremenom ublažavanju općih tarifa. Europski dužnosnici poručuju da ne planiraju automatski uzvratiti istom mjerom (dolar za dolar, euro za euro), već radije traže održive i dugoročne mjere u slučaju da se američke carine produlje.

Prema dokumentima koji su procurili u javnost, Europska komisija razmatra carine na široki spektar američkih proizvoda, uključujući: zrakoplove i dijelove za zrakoplove što je godišnji uvoz u EU vrijedan 10,5 milijardi eura. Zatim,  osobna vozila,  vrijednost uvoza oko 2 milijarde eura, utodijelove, dodatnih 10,3 milijarde eura te  hranu i alkohol, uključujući ribu, govedinu, maslinovo ulje, burbon i vino.

Komisija također planira ograničiti izvoz otpadnog metala u SAD, ključnog za proizvodnju novog čelika u američkim čeličanama, što bi dodatno pogodilo američku industriju.

Daljnje eskalacije

Prema informacijama Financial Timesa, predložene protumjere mogle bi se aktivirati već u srpnju, ako se ne ostvari napredak u pregovorima. Popis proizvoda koji bi mogli biti obuhvaćeni carinama još nije konačan, države članice imaju pravo predložiti izmjene, odnosno ukloniti određene proizvode iz paketa.

U prvom pokušaju odmazde, EU je već najavila carine na 21 milijardu eura vrijednu robu iz SAD-a, uključujući motocikle Harley-Davidson, perad i odjeću, ali je njihova primjena odgođena tijekom 90-dnevne američke pauze.

Lobistički pritisak unutar EU također je snažan. Francuska, Italija i Irska već su uspjeli izuzeti burbon i vino iz prvotne verzije popisa, bojeći se Trumpovih prijetnji o carinama od čak 200 posto na vlastiti izvoz alkoholnih pića.

Iako je početni popis protumjera vrijedan 95 milijardi eura, europski dužnosnici napominju kako će konačna verzija vjerojatno biti nešto manja, jer se žele izbjeći daljnje eskalacije koje bi mogle prerasti u punopravni trgovinski rat.

Ovaj sukob dio je šireg zaokreta američke vanjskotrgovinske politike pod vodstvom Donalda Trumpa, koji traži uravnoteženiju trgovinsku bilancu s EU, Kinom i drugim velikim partnerima. Bruxelles se, s druge strane, nastoji postaviti kao branitelj multilateralnog trgovinskog poretka, podržanog institucijama poput WTO-a.

No, mnogi stručnjaci upozoravaju kako bi dugotrajni sukob mogao imati negativne posljedice za obje strane, uključujući usporavanje proizvodnje, pad investicija i gubitak radnih mjesta u sektorima pogođenim carinama.

Unatoč spremnosti na protumjere, Europska komisija i dalje ostavlja otvorena vrata za pregovore, ali upozorava kako je važno da Washington pokaže konkretnu spremnost na ukidanje spornih carina, kako bi se izbjegla šteta po transatlantske gospodarske odnose.

09. svibanj 2025 17:32