Europska unija planira odlučne korake protiv sve većeg broja pošiljaka koje stižu s azijskih internetskih platformi poput Temua i Sheina, potaknute naglim rastom e-trgovine koja u velikoj mjeri izbjegava carinske provjere. Razmatrane mjere uključuju uvođenje poreza na prihode e-trgovinskih platformi te administrativnu naknadu po pošiljci, što bi većinu takvih isporuka učinilo manje konkurentnima, tvrde izvori bliski pregovorima.
Europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič istaknuo je kako će ove godine u EU stići oko četiri milijarde niskovrijednih paketa, što je gotovo tri puta više nego 2022. godine. Velik dio njih nalazi se ispod praga od 150 eura, ispod kojeg nisu podložni carinskim pristojbama, što otežava kontrole i omogućuje uvoz opasne robe.
Unatoč tome što je poslovni model popularnih platformi, uključujući Temu i Shein, koji sada ima sjedište u Singapuru, pod povećalom, konačne odluke još nisu donesene a provedba bilo kakvih mjera dodatno je komplicirana međunarodnim pravom, kažu izvori.
Utjecaj na europske trgovce i potrošače
Dužnosnici EU zabrinuti su zbog nepoštene konkurencije, budući da europski proizvođači, suočeni s višim troškovima usklađivanja sa standardima EU-a, teško mogu konkurirati jeftinim uvoznim proizvodima. Istovremeno, jeftine pošiljke negativno utječu na trgovce na maloprodajnom tržištu.
Sigurnosne agencije EU bilježe sve veći broj opasnih i krivotvorenih proizvoda koji se isporučuju izravno potrošačima. Kina, osim toga, koristi subvencionirane troškove poštarine, što omogućuje isplativu dostavu jeftine robe zračnim putem. EU je već predložila ukidanje praga od 150 eura ispod kojeg se paketi oslobađaju carinskih pristojbi, no takva mjera samo bi dodatno opteretila već preopterećene carinske službe. Primjerice, zračna luka Schiphol u Amsterdamu i luka u Rotterdamu zajedno obrađuju 3,5 milijuna paketa dnevno, odnosno 40 paketa u sekundi.
Razina administrativne naknade po pošiljci još nije određena, no ona bi se primjenjivala na sve internetske trgovce koji šalju robu izvan EU-a. Za razliku od azijskih platformi, američki Amazon najčešće koristi prodavače sa sjedištem u Europi.
EuroCommerce, koji zastupa europske trgovce, podržava planirane mjere, ali upozorava da bi administrativna naknada mogla biti teško opravdana prema pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
- Za sada pozivamo Europsku komisiju i države članice da pojačaju provedbu postojećih pravila na nacionalnoj i EU razini te bolje koordiniraju različite regulatorne domene - izjavili su iz EuroCommercea. Dodaju da će nove mjere stupiti na snagu tek za nekoliko godina.
Broj prijavljenih opasnih proizvoda u zemljama EU povećao se za više od 50 posto, na preko 3.400 u 2023. godini. Među njima su kozmetika, igračke, električni uređaji i odjeća s najizraženijim sigurnosnim problemima.
Istrage i zakonske izmjene
EU također istražuje Temu kako bi smanjila priljev nesigurnih proizvoda poput igračaka i kozmetike koje ne zadovoljavaju standarde EU-a. Sukladno digitalnim zakonima EU-a, potencijalne kazne uključuju visoke novčane kazne ili čak zabranu rada platformi u određenim zemljama.
Porez na prihode e-trgovinskih platformi, koji bi se primjenjivao i na europske i na strane tvrtke, zahtijevao bi odobrenje svih 27 članica EU-a. Međutim, takva mjera mogla bi negativno utjecati na europske tvrtke u trenutku kada Unija nastoji potaknuti digitalizaciju, upozoravaju izvori.
Nova Europska komisija, koja je preuzela dužnost 1. prosinca, planira prijedlog mjera izraditi do veljače, prema internom dokumentu. Glasnogovornik Komisije izjavio je da će e-trgovina biti ključni prioritet novog mandata, posebno u jačanju mjera za sprječavanje ulaska neusklađenih proizvoda na tržište EU-a.
Iz Temua su poručili kako podržavaju promjene koje su u interesu potrošača te su rekli kako ‘vjeruju da pravedne politike neće utjecati na konkurentnu dinamiku poslovanja‘, dok su iz Sheina odgovorili kako ‘u potpunosti podržavaju reforme koje koriste europskim potrošačima i osiguravaju transparentno tržišno natjecane.‘