Hong Kong planira izuzeti privatne investicijske fondove, hedge fondove i investicijske tvrtke bogatih obitelji od plaćanja poreza na dobit ostvarenu trgovanjem kriptovalutama, privatnim kreditima i drugim imovinskim klasama. Ovaj ambiciozni potez koji je ovog tjedna objavio Financial Times, dio je šire strategije pretvaranja Hong Konga u vodeće offshore financijsko središte koje konkurira Singapuru i Švicarskoj.
Vlada Hong Konga naglašava da je porezna politika ključan faktor pri odabiru sjedišta za upravitelje imovine a kao cilj su si zadali stavaranje ‘ poticajnog okruženja‘ koje će privući fondove i investitore, osobito u kontekstu sve većeg interesa za digitalnu imovinu. Predložene porezne olakšice obuhvatit će ulaganja u privatne kredite, nekretnine u inozemstvu i ugljične kredite. Hong Kong je već dulje vrijeme poznat po otvorenosti prema kriptovalutama, a najnoviji prijedlog dolazi usred šire regionalne utrke s Singapurom za privlačenje ultra bogatih investitora i fondova.
- Ove izmjene donijet će sigurnost investitorima. To je važan korak prema jačanju Hong Konga kao financijskog i kripto-trgovačkog središta - izjavio je Patrick Yip, potpredsjednik i međunarodni porezni partner u Deloitteu Kina.
U posljednjih nekoliko godina sve veći broj bogatih kineskih pojedinaca premješta svoje investicije izvan kopnene Kine zbog sve oštrijih mjera Pekinga prema demonstraciji bogatstva. Dok Singapur provodi strože provjere zbog borbe protiv pranja novca, Hong Kong koristi priliku kako bi se nametnuo kao poželjna destinacija za upravljanje bogatstvom.
Švicarska pod pritiskom konkurencije
Uz tradicionalne rivale u Aziji, Hong Kong sve više izaziva i Švicarsku, povijesno jedno od najvažnijih svjetskih središta za upravljanje bogatstvom. Izvršni direktor UBS-a Sergio Ermotti ove je godine upozorio da bi Švicarska mogla izgubiti svoju globalnu dominaciju zbog snažnog napretka Hong Konga i Singapura. Švicarska je poznata po svojoj stabilnosti, diskreciji i povoljnim uvjetima za upravljanje bogatstvom, no posljednjih godina suočava se s izazovima kao što su stroža regulativa i međunarodni pritisci na transparentnost. Hong Kong, s druge strane, ubrzano razvija nove pravne strukture kao što su ‘otvorena fondovska društva‘, koja investitorima omogućuju upravljanje velikim kapitalom uz minimalne porezne obveze. Prema podacima hongkonške vlade, do listopada ove godine pokrenuto je više od 450 takvih fondova.
Također, Singapur je 2020. godine uveo strukturu ‘varijabilnog kapitalnog društva‘ (Variable Capital Company), čime je dodatno unaprijedio svoj status offshore financijskog središta. U zemlji trenutno djeluje više od 1.000 takvih fondova. Ako se predložene mjere provedu, Hong Kong će postati još atraktivniji za globalne investitore, hedge fondove i kripto-entuzijaste te stvarni konkurent do sada nedodirljivoj Švicarskoj.