Biznis i politika
StoryEditor

Jurica Miličević (EY): Hrvatska je trenutačno golemo tržište za spajanja i preuzimanja

12. Siječanj 2025.
Jurica Miličević, Stategy & Transactions lider u EYfoto Boris Ščitar

Nedavni medijski napisi o gomili oglasa za prodaju tvrtki u jednom internetskom oglasniku otkrili su djelić toga što se događa na iznimno dinamičnom domaćem tržištu spajanja i preuzimanja. Mnogi od prodavatelja, ali i kupaca, pri tome angažiraju konzultantsku kuću EY, pa je stoga uvid u to tržište za Lider dao Jurica Miličević. On je potkraj prošle godine postao voditelj tima za strategije i transakcije (Strategy & Transactions – SaT) u EY-u. Ima više od dvadeset godina iskustva u financijskim institucijama, bankama, ali i privatnom sektoru; u EY-u radi od 2020. Njegov odjel, kaže, zadužen je za široku paletu usluga, ponajprije dubinska snimanja, akvizicije, procjene vrijednosti tvrtki, njihovo financiranje i restrukturiranje te općenito optimizaciju njihova duga i kapitala. Upravo zato ima uvid i u širu sliku sadašnjeg poslovanja hrvatskoga gospodarstva.

Na kojoj je razini hrvatsko tržište spajanja i preuzimanja bilo prošle godine?

– Za sada je 2021. bila rekordna godina, kada je zabilježen golem uzlet. 2024. godina na tragu je prošle, možda nešto malo bolja. Do sada je ostvareno 30-ak transakcija u Hrvatskoj koje su objavljene. Manjih transakcija koje nisu objavljene zasigurno je bilo mnogo više. Hrvatska je trenutačno golemo tržište za spajanja i preuzimanja, svjedočimo smjeni generacija. U prosjeku na mjesec dobijemo barem dva upita za savjetovanje o pronalasku kupca ili partnera za tvrtku.

Dakle, većinom je riječ o obiteljskim tvrtkama koje traže novog vlasnika?

– U Hrvatskoj većinom i posluju obiteljske tvrtke, čak su i one najveće u obiteljskom vlasništvu.

Koji su sektori najaktivniji u potrazi za novim vlasnicima?

– Strancima je najzanimljivija energetika zbog zelene tranzicije i politika Europske unije. Nadalje, jako je zanimljiv sektor zdravstvo, a nakon toga IT, posebno u softverskom dijelu.

Tko ponajviše kupuje kad je riječ o stranim ulagačima, kompanije iz branše ili fondovi?

– Kako za što. Upravo vodimo nekoliko procesa u kojima bilježimo podjednak interes fondova i strateških ulagača, pogotovo kad je riječ o većim tvrtkama. Za manje postoji nekoliko fondova koji su konsolidatori tržišta, poput sektora zdravstva i maloprodaje. U energetici se konsolidacija još nije dogodila, ali ima jako mnogo zainteresiranih, posebno među fondovima.

Postoji li konkretan broj koliko vrijedi hrvatsko tržište spajanja i preuzimanja?

– To je teško procijeniti, no dostupni podaci o objavljenim transakcijama govore da je ove godine ostvarena vrijednost od 800-tinjak milijuna eura.

Cijeli razgovor pročitajte u tiskanom i digitalnom izdanju Lidera.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
12. siječanj 2025 12:32