Biznis i politika
StoryEditor

Kineske industrijske tvrtke bilježe rast profita unatoč carinama

28. Travanj 2025.
foto Shutterstock
Kina je u prvom kvartalu izvijestila o snažnijem gospodarskom rastu od očekivanog jer su vladini poticaji podržali potrošnju i ulaganja

U prvom tromjesečju ove godine zabilježen je rast dobiti kineskih industrijskih kompanija, pokazuju službeni podaci objavljeni u nedjelju. Iako se očekuje da će kineske kompanije tek osjetiti pritisak trgovinskog rata s SAD-om, kineske tvrtke prvi su kvartal zaključile u plusu.

Agresivne carine koje stižu iz Washingtona prijete kineskom izvoznom motoru, a dok još uvijek nema vremenskog okvira za bilo kakve bilateralne trgovinske pregovore, ekonomisti i investitori čekaju da kineska vlada donese još jednu financijsku injekciju, odnosno da uvede dodatne mjere kako bi ublažila udarac koji Trump zadaje Kini.

Kako bilo, u nedjelju je priopćeno da je dobit kineskih industrijskih tvrtki u prvom tromjesečju na godišnjoj razini rasla za 0,8 posto na 1,5 bilijuna juana, odnosno 205,86 milijardi dolara čime je preokrenut pad od 0,3 posto u prva dva mjeseca. Samo u ožujku dobit je rasla za 2,6 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj je rast dobiti uslijedio nakon pada od 3,3 posto u 2024. godini.

Značajan je rast zabilježen kod proizvođača pametnih telefona i drugih nosivih pametnih uređaja koji su rasli za 78,8 posto dok je dobit proizvođača kućanskih aparata rasla za 21,7 posto, navodi se u izvješću.

Kina je u prvom tromjesečju izvijestila o snažnijem gospodarskom rastu od očekivanog jer su vladini poticaji potaknuli potrošnju i podržali ulaganja, ali deflacijski pritisci su i dalje prisutni te utječu na korporativne dobiti i prihode dok se tvrtke pokušavaju nositi s rastućim poremećajima u trgovini.

Duplo plaćanje

Analitičari smatraju da trenutno vanjsko okruženje postaje sve složenije i ozbiljnije, a nestabilni i neizvjesni čimbenici sve više dolaze do izražaja. Zato vjeruju da će vlada dodatno ojačati provedbu politika i promicati poboljšanje korporativne profitabilnosti.

Peking sve glasnije poziva izvoznike da pronađu lokalne kupce kao alternativu američkom tržištu koje je sada za ovu zemlju efektivno zamrznuto nakon što je Washington povećao carine na kinesku robu za 145 posto, ali mnoge tvornice ovisne o izvozu osudile su slabu domaću potražnju, ratove cijenama, niske profite i kašnjenja u plaćanju na kineskom tržištu.

Politbiro vladajuće Komunističke partije u petak je obećao podršku tvrtkama i radnicima koji su najviše pogođeni utjecajem američkih carina, također rekavši da će se uspostaviti novi monetarni alati i instrumenti financiranja politika kako bi se potaknule inovacije, potrošnja i vanjska trgovina.

Profit državnih tvrtki pao je za 1,4 posto u prvom tromjesečju. Tvrtke u privatnom sektoru zabilježile su pad od 0,3 posto, ali strane tvrtke zabilježile su rast od 2,8 posto, pokazuje kineski statistički ured. Brojke o dobiti industrijskog sektora obuhvaćaju tvrtke s godišnjim prihodom od najmanje 20 milijuna juana od njihovog primarnog biznisa.

No kada smo već spomenuli carine vrijedi spomenuti da su jedine kompanije koje su u lošijoj situaciji od kineskih zapravo zapadne, odnosno strane, kompanije koje proizvode u Kini. Naime, strani proizvođači u Kini plaćaju carine od 125 posto na uvoz komponenti, a zatim 145 posto na izvoz u SAD.

Međunarodne tvrtke i zajednička ulaganja čine gotovo trećinu ukupne kineske trgovine dok se velike američke kompanije poput Applea i Tesle oslanjaju na Kinu kao proizvodnu bazu. Te tvrtke često uvoze sirovine ili komponente iz SAD-a u Kinu gdje sastavljaju svoje proizvode koje zatim izvoze. To ih izlaže mogućnosti plaćanja i američkih i kineskih carina na istu robu, tvrde ekonomisti.

28. travanj 2025 17:02