
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u petak pale, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta zaronila na najnižu razinu od 2023. godine, a cijena zlata dosegnula najvišu razinu u povijesti.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu oko 0,5 posto. Pritom je japanski Nikkei indeks pao gotovo 4 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji skliznule između 0,7 i 1,2 posto. U Šangaju i Hong Kongu su, pak, blago porasle.
Blagi, ali ipak rast kineskih tržišta zahvaljuje se, kažu analitičari, kupnji dionica od strane državnih investicijskih fondova, koji na taj način podržavaju tržište.
Rasprodaja američkih obveznica
U fokusu ulagača je i rasprodaja američkih državnih obveznica, zbog čega su prinosi na 10-godišnje obveznice dosegnuli 4,475 posto. To predstavlja tjedni rast prinosa za 40 baznih bodova, što nije zabilježeno od 2001. godine.
Analitičari kažu da rasprodaja obveznica i pad dolara pokazuju da je uzdrmano povjerenje u najveće svjetsko gospodarstvo. - Očigledan je egzodus iz američke imovine. Pad tečaja dolara i tržišta obveznica nikada nije dobar znak. Ovakav pad nije samo posljedica procjena o usporavanju rasta američkog gospodarstva i trgovinske nestabilnosti. Tu je i nešto više - kaže Kyle Rodda, analitičar u tvrtki Capital.com.
A zbog toga je na valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala, ponajviše prema švicarskom franku, koji se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena. Tečaj dolara prema franku potonuo je jutros na najnižu razinu u 10 godina.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,10 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,70 bodova.
U jednom je trenutku taj indeks, po prvi put od polovice 2023. godine, zaronio i ispod 100 bodova.
Pritom je tečaj američke prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 146,80 na 143,25 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1385 dolara, najvišu razinu od veljače 2022. godine, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0985 dolara.
Pad dolara, zajedno s padom Wall Streeta i američkih državnih obveznica, može značiti da strani ulagači na Trumpove protekcionističke mjere odgovaraju prodajom američke imovine, kažu analitičari.
Zbog nesigurnosti na financijskim tržištima, cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital, ponovno je dosegnula rekordne razine. Cijena unce skočila je jutros 1,25 posto, na 3.214 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,51 posto, na 63,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,57 posto, na 59,75 dolara.