Na većini azijskih burzi u četvrtak se trguje oprezno, dok su kineski burzovni indeksi znatno pali jer se ulagači plaše da će nastojanja vlasti da suzbiju širenje koronavirusa dodatno usporiti rast gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,9 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,3 i 0,5 posto. U Šangaju su, pak, pale oko 1,5, a u Hong Kongu 1,7 posto.
Ulagači su zabrinuti zbog najvećeg vala širenja koronavirusa u Kini od kada se pojavio 2020. godine.
Politika kineskih vlasti o nultoj toleranciji covida i s tim povezane striktne restriktivne mjere mogle bi usporiti ionako usporen rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Kineska središnja banka obećala je nedavno podršku anemičnom uslužnom sektoru, no ulagači nisu sigurni kakva će ta podrška biti, s obzirom da ih je nedavno banka razočarala jer, unatoč signalima, nije smanjila kamatne stope kako bi podržala gospodarstvo.
- Kina ima prostora za nove poticajne mjere jer inflacija trenutno nije tema u toj zemlji. Prioritet je trenutno covid, no u idućih nekoliko mjeseci očekujemo nove ciljane mjere poticaja, posebice u infrastrukturu, a ima prostora i za blago smanjenje kamata središnje banke - kaže Thomas Rupf, direktor u VP banci.
No, ulagači su oprezni i zbog usporavanja rasta drugih najvećih svjetskih gospodarstava.
Ovih je dana Međunarodni monetarni fond smanjio procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini s 4,4 na 3,6 posto i upozorio na rizike od visoke inflacije.
Rat u Ukrajini doprinosi rastu ionako visoke inflacije, što podržava očekivanja da će središnje banke povećavati kamatne stope.
Mnoge su to već učinile, a ulagači se najviše plaše da će američki Fed agresivno zaoštriti monetarnu politiku, što bi moglo dodatno usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva i negativno utjecati na mnoge azijske kompanije, kojima su Sjedinjene Države najveće izvozno tržište.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici skliznula s najviših razina u dvije godine.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 100,54 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 101,1 bod.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 129,30 na 128,45 jena, skliznuvši s najviše razine u 20 godina.
Američka je valuta oslabila i prema europskoj, pa je cijena eura dosegnula 1,0830 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0790 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 1,03 posto, na 107,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,91 posto, na 103,12 dolara.