
Dok globalni tehnološki poredak ubrzava promjene, a novi geopolitički savezi oblikuju budućnost, europski odgovor je – previše tih. U razgovoru uoči konferencije Future Tense powered by Lürssen svoja razmišljanja podijelili su Boris Nemšić predsjednik upravnog odbora Delta Partnersa, Stjepan Orešković, osnivač i većinski vlasnik Bosqara, te Teuta Duletić, direktorica Lürssen Design Center Kvarnera. Iznijeli su niz konkretnih poruka o stanju Europe i poslali poziv na djelovanje: Europa mora hitno redefinirati svoju ulogu u globalnom tehnološkom i ekonomskom poretku. Ako sada ne iskoristimo priliku, sljedeći poziv na buđenje možda više nećemo čuti.
Vrijeme je za konkretno djelovanje
Nemšić je kritizirao prethodne inicijative poput Scale-Up Europe, koje su, kako je rekao, bile ‘pristojno ignorirane ili korištene za pokazivanje prividne inicijative‘. Sredstva od 500 milijuna ili čak nekoliko milijardi eura, dodao je, nisu ni blizu dovoljnog odgovora na globalnu utrku u inovacijama. Europa, upozorio je Nemšić, nema kulturu ulaganja u startupove ili tehnološke tvrtke u ranoj fazi, a nacionalne porezne politike također im ne idu u prilog.
Dok Kina i Rusija grade vlastita digitalna okruženja neovisna o SAD-u, Europa stagnira. Ipak, Nemšić tvrdi da kapacitet imamo.
– Jedno smo od najvećih i najbogatijih integriranih tržišta na svijetu. Međutim, potrebno nam je liderstvo, a ne populizam, inovacije, a ne regulacije te dugoročno održiv suživot čovjeka i okoliša – poručio je Nemšić.
Naveo je primjere poput Galilea za svemirski segment, fintech rješenja poput Revoluta, N26 ili Aircasha, platforme za razmjenu poruka poput RCS-a (Infobip), BlueSky ili EYESON umjesto Teamsa/Zooma, XING kao alternativa LinkedInu, itd.
Future 500 – novo europsko poglavlje?
– Poduzetništvo i znanost glavne su sile povijesnih promjena – istaknuo je Orešković, ujedno i koautor inicijative Future 500 pod okriljem Atlantic Councila. Ta inicijativa ima jasan cilj – identificirati i podržati 500 europskih tvrtki s potencijalom da oblikuju svjetsku ekonomiju.– Skaliranje nije samo pitanje kapitala, već i hrabrog pristupa i spremnosti na plovidbu u nepoznato – rekao je Orešković te uz jasnu kritiku tromih institucija i zastarjelih obrazaca, poručio:
– Ako ne stvorimo prostor za rast ideja, tehnologija i proizvoda na globalnoj razini, Europa će nastaviti gubiti dio svog utjecaja.
U tom kontekstu, Duletić je dodala da je Europa na raskrižju koje ne traži samo nove odgovore, već novu vrstu hrabrosti. Istaknula je da, nastavimo li tretirati promjene kao smetnje, a inovacije kao prijetnje postojećem sustavu, nastavit ćemo gubiti bitku za tehnološku relevantnost.– Mi u industriji znamo što znači raditi dugoročno, u složenim i strogo reguliranim uvjetima, ali upravo zato znamo da je pasivnost najskuplja odluka. Potrebni su nam ekosustavi koji će radikalno pojednostaviti suradnju znanosti, industrije i poduzetništva. Ne trebaju nam još jedna strategija, još jedan okvir. Trebaju nam ljudi koji razumiju trenutak i koji ga koriste – naglasila je Duletić.
– Vrijeme u kojem živimo zahtijeva jasnoću i snažno djelovanje. Politički, poslovni i znanstveni lideri moraju djelovati zajedno – ne samo deklarativno, već i praktično, odlučno i odgovorno. Future 500 je konkretna platforma za takvo djelovanje – zaključio je Orešković.