Biznis i politika
StoryEditor

SAD izračunao moguću zaradu od carina. Kina: Tržište je reklo svoje

05. Travanj 2025.
Donald Trumpfoto Shutterstock
‘Sada je vrijeme da SAD prestane činiti pogrešne stvari i riješi nesuglasice s trgovinskim partnerima kroz ravnopravne konzultacije‘

Od Trumpove najave novih, visokih uvoznih carina u srijedu navečer, Wall Street ne miruje – tržišta su snažno uzdrmana.

U samo dva dana, Dow Jones je skliznuo 9,3 posto, S&P 500 pao je 10,5 posto, a tehnološki Nasdaq potonuo čak 11,4 posto. Riječ je o najtežem dvodnevnom padu ovih indeksa još od 2020., kada su tržišta potresla prva pandemijska uzbuđenja. O tome smo već danas pisali, a u nastavku donosimo daljnji razvoj situacije. 

NAJVAŽNIJE INFORMACIJE

  • Kina objavila grafikon s padovima Dow Jonesa, S&P 500 i Nasdaqa
  • Nissan razmatra prebacivanje dijela proizvodnje u SAD (izvještava Nikkei)
  • Ministar financija: Carine bi godišnje mogle donijeti 300–600 milijardi dolara 
  • U Senatu prijedlog da Kongres mora odobriti nove carine
  • Trumpove osnovne carine od 10 posto stupile na snagu
  • Indeks straha (VIX) na najvišoj razini od koronakrize
  • Kalifornija traži načine zaobići protucarine kroz međunarodne suradnje
  • CNN: Vijetnam, Indija i Izrael u pregovorima s Trumpom
  • Kina uzvraća carinama od 34 posto na sav američki uvoz i uvodi dodatna ograničenja za američke tvrtke

Za pad okrivili Kineze 

Američko tržište možda je prošlog tjedna naglo palo, ali prema riječima američkog ministra financija Scotta Bessenta, za to nisu nužno krive Trumpove carinske politike.

- Za sve one koji misle da su ovi padovi na tržištu isključivo posljedica predsjednikovih ekonomskih politika, mogu reći da je pad tržišta započeo objavom kineskog AI sustava DeepSeek - rekao je Bessent u intervjuu s Tuckerom Carlsonom koji je objavljen u petak.

DeepSeek, konkurent modelima poput ChatGPT-a, lansirao je svoju najnoviju verziju u siječnju. Bessent je dao naslutiti da je upravo on uzrok pada velikih američkih tehnoloških dionica, često nazivanih ‘Veličanstvena sedmorka‘.

- Rekao bih da je to više problem ‘Mag 7‘, a ne ‘MAGA‘ - rekao je Carlsonu.

Turska navodno profitira zbog carina 

Potpredsjednik Turske Cevdet Yilmaz izjavio je kako mu se čini da Trumpove carine idu u korist Turskoj.

Većina svjetskih čelnika žalila se zbog carina koje je Trump nametnuo trgovinskim partnerima, ali čini se da u Turskoj postoji određeni optimizam.

- Već su postojale carine na željezo, čelik i aluminij (izvoz iz Turske u SAD). Kada su Amerikanci nametnuli slične carine drugima, došlo je do izjednačavanja, što ide u našu korist - rekao je. Smatra da će Turska kao uvoznik profitirati zbog pada međunarodnih cijena roba, uključujući pad cijena nafte.

Ipak, turski ministar trgovine Omer Bolat komentirao je jučer da turska vlada želi pregovarati sa SAD-om o ukidanju carina od 10 posto.

Kina: ‘Tržište je reklo svoje‘

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun podijelio je na društvenim mrežama graf koji prikazuje padove indeksa Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq.

- Tržište reklo svoje - poručio je. 

- Sada je vrijeme da SAD prestane činiti pogrešne stvari i riješi nesuglasice s trgovinskim partnerima kroz ravnopravne konzultacije - dodao je. 

Netanyahu će razgovarati s Trumpom u ponedjeljak

Prema izvorima iz izraelske vlade, premijer Benjamin Netanyahu mogao bi u ponedjeljak posjetiti Bijelu kuću i ondje razgovarati s Donaldom Trumpom o novim uvoznim carinama koje su izazvale globalne reakcije.

Prvi je o tom mogućem sastanku izvijestio portal Axios, koji navodi kako bi Netanyahu, ako se susret održi, postao prvi strani lider koji će s Trumpom osobno pokušati ispregovarati izmjene ili ublažavanje carinskih mjera.

Iako službena potvrda iz Netanyahuova ureda još nije stigla, neslužbeni izvori bliski izraelskoj vladi tvrde da bi se na sastanku mogla otvoriti i druga važna pitanja, poput situacije u Iranu te sukoba s Hamasom. Trump je izraelskom premijeru, koji se u trenutku razgovora nalazio u Mađarskoj, uputio poziv u četvrtak, nakon što je Netanyahu već načeo temu carina u privatnom razgovoru, tvrde upućeni izvori.

Pad uvoznog tereta za 10 posto 

Gene Seroka, izvršni direktor luke Los Angeles – najvažnijeg kontejnerskog čvorišta u SAD-u – osvrnuo se na moguće posljedice novih carina na trgovinske tokove preko Pacifika.

U razgovoru za BBC-evu emisiju Business Matters, Seroka je istaknuo da se trenutačni utjecaj još ne osjeti snažno, no procjenjuje da bi do srpnja uvoz robe kroz luku mogao pasti za najmanje 10 posto.

Kada je riječ o izvozu, šteta bi mogla biti i veća. Posebno zabrinjava činjenica da su kineske protumjere usmjerene prema američkoj poljoprivredi – sektoru koji čini najveći dio izvoza iz te luke. Seroka upozorava da bi zemlje uvoznice mogle početi tražiti soju, grah i kukuruz kod drugih dobavljača.

Ipak, unatoč izazovima, poručuje da je luka spremna nositi se s posljedicama i nastaviti s radom.

‘Imat ćemo značajan prihod od tarifa‘ 

Američki ministar financija Scott Bessent predviđa da bi Sjedinjene Američke Države mogle prikupiti od 300 do 600 milijardi dolara godišnje od carina. 

- U početku ćemo imati značajan prihod od tarifa. Tada će prihod od tvornica, od poreza na dohodak od svih novih radnih mjesta porasti. Tako da ćemo to zarađivati na domaćem tržištu dok carine budu padale - rekao je Bessent u razgovoru s Tuckerom Carlsonom. 

Nissan možda premjesti dio proizvodnje u SAD 

Nissan navodno razmatra premještanje dio proizvodnje vozila za američko tržište preseli u SAD, izvijestio je Nikkei. Podsjetimo, Trump je naglašavao da svojim carinama želi ponovno pokrenuti američku industriju.

Nikkei piše da Nissan navodno planira smanjiti proizvodnju u svojoj tvornici u Fukuoki i zatim prebaciti dio proizvodnje svog SUV-a Rogue u SAD kako bi ublažio utjecaj Trumpovih carina.

05. travanj 2025 16:32