Biznis i politika
StoryEditor

Šušnjar želi graditi nuklearnu elektranu na hrvatskom teritoriju

11. Veljača 2025.
Ante Šušnjarfoto Ratko Mavar

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar pokrenuo je inicijativu za izgradnju nuklearne elektrane na teritoriju Republike Hrvatske. Jučer je ministar najprije formirao Radnu skupinu za nuklearnu energiju koja ima za cilj pripremiti potrebne zakonske izmjene, a onda je s njom održao i prvi sastanak nakon kojeg je medijima obznanio da izgradnjom malog modularnog reaktora želi uvrstiti Hrvatsku na svjetsku kartu nuklearne energije. Prema ocjeni fizičara Tončija Tadića, ovakva bi se nuklearka mogla izgraditi unutar desetljeća. Ako se to uspije, radilo bi se o državnoj investiciji kakve dugo vremena nije bilo i koja će vjerojatno biti ekonomski najznačajnija u u prvoj polovici ovog stoljeća. 

- Mogu sportskim rječnikom reći da Hrvatska silazi s tribina, ulazi na teren i počinje aktivno igrati ulogu. Unatoč tome što mi sada imamo 50 posto vlasništva nuklearne elektrane Krško koja je napravljena na području Slovenije, odlučni smo u tome da razvijamo nuklearne elektrane i u Hrvatskoj i da pozicioniramo Hrvatsku na nuklearnoj karti svijeta. Ona trenutno nije tamo, jer je bitno imate li na svom teritoriju takvu elektranu, a mi nemamo – rekao je Šušnjar novinarima.

Nakon što ova radna skupina izradi zakon, a Sabor ga donese, osnovat će se posebna agencija za nuklearnu energiju kao regulatorno tijelo koje će nadzirati procese povezane s tim. Konkretne projekte definirat će radna skupina, a potom će ih provoditi navedena agencija. Rokovi izrade zakona i njegove praktične provedbe nisu definirani, kao ni lokacija, snaga i drugi važni parametri. Očekivano, ministar nije želio licitirati rokovima pored stručnjaka iz ovog područja, a također i zato jer se vrijeme potrebno za realizaciju investicije u nuklearnu energiju mjeri desetljećima. U slučaju malih modularnih nuklearnih reaktora, za realizaciju bi moglo trebati samo desetljeće, no i to znači da će biti potreban i širi politički konsenzus kako se ova ideja ne bi ugasila kad se promijeni establishment.

- Struka će izbalansirati sve podatke, uzevši u obzir veličinu naše države, na naš geografski položaj, veličinu ekonomije, potrebe za električnom energijom i ostalo. Vidimo da je to budućnost, a to vam govore i primjeri zemalja iz okruženja članica Europske unije. Poljska ima u planu izgradnju oko 20-25 malih modularnih reaktora, tako da tu je sve jasno. Sljedeći korak koji će vrlo brzo uslijediti će uključiti i predstavnike opozicije. Mora biti jedan široki konsenzus, ne samo na nivou politike, nego uopće stanovništva – kazao je ministar gospodarstva.

U Europi ih još nema

Što se tiče projekta Krško 2, ministar se nije htio izjasniti podržava li slovensku inicijativu za izgradnju nove nuklearne elektrane na tom području. Jasno je poručio da je Hrvatskoj najvažnije štititi svoje interese u NE Krško, a ako se pokaže da  Krško 2 zadovoljava potrebe Hrvatske, onda je moguće da će se iskazati interes za sudjelovanjem.

- Jako mi je drago što Hrvatska prepoznaje trendove u EU i u Euratomu. Podsjetio bih da je u travnju 2023. jasno naglašeno u novom programu Euratoma da je naglasak na malim modularnim reaktorima i fuziji. Praktično sve članice EU razmišljaju o malim modularnim reaktorima, čak i one koje nisu nikada imale veze sa nuklearnom energijom, recimo Irska – rekao je član radne skupine, fizičar Tonči Tadić.

Tadić je ocijenio da je energetski miks nuklearne energije i energije iz obnovljivih izvora ono što Europa stremi uspostaviti do kraja ovog stoljeća. Za rokove je rekao da jedno desetljeće može biti dovoljno za realizaciju elektrane s malim modularnim reaktorom, ali je podsjetio i da nije riječ o gotovim rješenjima koja se može nabaviti na tržištu, već je svaki reaktor jedinstven sustav koji je potrebno razvijati.

- U Europi ih još nema – rekao je Tadić na upit gdje ima elektrana s malim modularnim reaktorima.

Od članova radne skupine, među kojima su i dekani FER-a i FSB-a koji će ojačati smjerove i studije nuklearne energije na svojim fakultetima, novinarima je izjavu dao i član uprave NE Krško Saša Medaković.

- Hrvatska ima iskustvo nuklearna tehnologiji i prepoznala je mogućnosti da to kapitalizira i na vlastitom teritoriju. Na ovom sastanku je jasno izražena podrška sigurnom i stabilnom pogonu NE Krško i da je to put koji treba nastaviti – rekao je Medaković.

U radnoj skupini je i energetski stručnjak iz privatnog sektora Ivica Jakić koji je podržao ovu inicijativu.

11. veljača 2025 13:34