Biznis i politika
StoryEditor

Temu na udaru europskih regulatora: Pokrenuta istraga zbog prodaje ilegalnih proizvoda

31. Listopad 2024.
foto Shutterstock

Europska komisija danas je pokrenula službeni postupak kako bi procijenila je li Temu možda prekršio Akt o digitalnim uslugama u području povezanima s prodajom nezakonitih proizvoda, dizajnom usluge koji potencijalno stvara ovisnost, sustavima koji se upotrebljavaju za preporučivanje kupnje korisnicima te pristupom podacima za istraživače, priopćili su iz Komisije.

Nakon službenog pokretanja postupka Komisija će nastaviti prikupljati dokaze, primjerice slanjem dodatnih zahtjeva za informacije Temuu ili trećim stranama ili provođenjem aktivnosti nadzora ili putem intervjua.

– Želimo osigurati da Temu poštuje Akt o digitalnim uslugama; osobito kako bi se osiguralo da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi ispunjavaju standarde EU-a i ne štete potrošačima. Naša provedba jamčit će jednake uvjete i da svaka platforma, uključujući Temu, u potpunosti poštuje zakone koji naše europsko tržište čine sigurnim i pravednim za sve – izjavila je izvršna potpredsjednica Komisije nadležna za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager.

Europska komisija ranije ovog mjeseca zatražila je od Temua da dostavi informacije o svojim aktivnostima suzbijanja prodaje ilegalnih artikala ‘kao i rizike koji se odnose na zaštitu potrošača, javno zdravlje i dobrobit korisnika‘, prenosi Financial Times. Temu je ove informacije dostavio još prošlog tjedna te je danas donesena i finalna odluka o pokretanju službene istrage.

Pojedine skupine potrošača upozorile su nadležna tijela Europske unije na visok udio opasnih proizvoda koje prodaju e-trgovine Temu, Shein, ali i mnoge druge. Ti proizvodi nisu u skladu sa sigurnosnim i potrošačkim propisima Europske unije te zaobilaze kontrole prodajom izravno kupcima.

Nedavno je provedeno i istraživanje nad igračkama koje se prodaju na Temuu i drugim sličnim e-trgovinama koje je otkrilo da je 80 posto artikala otrovno ili predstavlja opasnost po zdravlje djece. Vrijedi napomenuti da platforme nisu odgovorne za proizvode koje prodaju drugi trgovci i proizvođači, ali se mogu ispitati zbog propusta u nadzoru sadržaja i robe koja je dostupna kupcima.

Bruxelles trenutno vodi poprilično agresivnu politiku vezanu uz digitalne platforme jer se pokušava suprotstaviti dominaciji velikih internetskih trgovaca i pružatelja usluga. Akt o digitalnim uslugama koji je donesen 2022. godine Komisiji daje široke ovlasti da novčano kazni velike tehnološke tvrtke koje ne nadziru ilegalan sadržaj na svojim platformama. Zato su europski regulatori otvorili službene istrage protiv Mete, AliExpressa, TikToka i X-a.

Podsjetimo, Temu, u vlasništvu kineske tvrtke PDD Holdings, pokrenut je 2022. godine te se u protekle dvije godine proširio na gotovo 50 zemalja i to zahvaljujući strategiji ultra niskih cijena.

Komisija je ranije ove godine označila Temu kao ‘vrlo veliku internetsku platformu‘ što ga stavlja pod veći nadzor Bruxellesa. Od platforme je u lipnju prvi put zatraženo više informacija o njezinim naporima u kontroli prodaje ilegalne robe, a istoj je mjeri podlegao i Shein, e-trgovina brze mode koja također ima sjedište u Kini.

Na kraju, treba napomenuti da se sada nakon pokretanja istrage postupak protiv Temua može odbaciti u bilo kojem trenutku ako tvrtka pristane poduzeti snažnije mjere protiv prodaje ilegalne robe.

31. listopad 2024 19:02