Biznis i politika
StoryEditor

Tko posjeduje američki dug koji je narastao do 36 bilijuna dolara

16. Prosinac 2024.
Amerika, Američki dug, SAD dug, dug, dolarfoto Shutterstock
Tijekom ljeta pisalo se o rekordima američkog nacional og duga koji je tada premašio 35 bilijuna dolara, no kraj godine se bliži, a dug i dalje raste

Američki dug već desetljećima izaziva brojne rasprave u ekonomskim i političkim krugovima, a najnoviji podaci o njegovoj veličini i strukturi dodatno potiču zabrinutost. Nakon što je u kolovozu ove godine nacionalni dug premašio 35 bilijuna dolara, sada na kraju godine brojke su još sumornije. Naime, američki bruto dug dosegnuo je impresivnih 36,1 bilijuna dolara, što predstavlja povećanje od 1,7 bilijuna dolara u odnosu na kraj 2023. godine, prenosi VC.

Nacionalni dug SAD-a rezultat je sustavnog deficita federalnog proračuna, pri čemu vlada troši više nego što prikupi kroz poreze i druge izvore prihoda. Da bi nadoknadila manjak, američko Ministarstvo financija izdaje vrijednosne papire poput trezorskih zapisa i obveznica, koje kupuju investitori iz SAD-a i inozemstva, kao i različite vladine agencije.  Oko 79 posto američkog duga čini javni dug, koji je iznosio 27,3 bilijuna dolara u 2023. a taj dug nastaje kada američka vlada posuđuje novac putem trezorskih obveznica, bilježnica i zapisa od domaćih i stranih investitora.

Povijesni podaci pokazuju da je američki dug sustavno rastao od kraja Drugog svjetskog rata, kada je iznosio 260 milijardi dolara. Međutim, najveći skokovi zabilježeni su nakon financijske krize 2008. godine i tijekom pandemije COVID-19-a kada se novac dijelio ‘šakom i kapom‘. Primjerice, tijekom mandata predsjednika Georgea W. Busha dug je porastao s 5,7 bilijuna dolara 2001. godine na 10,6 bilijuna dolara 2009. godine. Pandemija je dodatno ubrzala rast, pa je dug u razdoblju od 2020. do 2022. narastao za više od 6 bilijuna dolara.

Na kraju 2023. godine dug je iznosio 34,4 bilijuna dolara, od čega 79 posto (27,3 bilijuna dolara) otpada na javni dug, dok je preostalih 21 posto (7 bilijuna dolara) intravladin dug – dug unutar saveznih agencija poput socijalnog osiguranja i drugih državnih fondova.

Sredinom prošle godine institut CBO, u kojem rade bivši dužnosnici američke središnje banke, ministarstva financija i Kongresa, procijenio je da bi javni dug SAD-a  do kraja desetljeća mogao porasti na 107 posto a do 2053., prema njihovim proračunima čak 181 posto BDP-a.

Najveći vjerovnici

Prema podacima američkog Ministarstva financija i Zaklade Peter G. Peterson, najveći vjerovnici američkog duga dolaze iz tri glavne kategorije: domaći investitori, strani investitori i intravladine agencije. Najveći domaći vjerovnik je Federalni sustav rezervi (FED) koji drži 5,24 bilijuna dolara duga. Kao središnja banka, Federalne rezerve koriste te vrijednosne papire za provođenje monetarne politike. Strane države i institucije drže značajan dio američkog duga – gotovo 7,4 bilijuna dolara. Među njima, najveći pojedinačni vjerovnici su Japan (1,1 bilijun dolara) i Kina (848 milijardi dolara), što naglašava povezanost američke ekonomije s globalnim financijskim tržištima.

Osim stranih vjerovnika, veliki dio američkog duga drže privatni sektori, uključujući investicijske fondove i osiguravajuća društva, kao i mirovinski fondovi koji ulažu u obveznice radi osiguravanja stabilnih prinosa.

Treba naglasiti da je jedan od ključnih pokazatelja održivosti duga, omjer duga prema bruto domaćem proizvodu (BDP). Krajem 2023. godine dug javnog sektora iznosio je 97 posto američkog BDP-a, što znači da je gotovo cijela godišnja proizvodnja zemlje potrebna za pokrivanje obveza prema vjerovnicima. Za usporedbu, početkom 1980-ih taj je omjer iznosio samo 31 posto,  dok je tijekom pandemije 2020. nakratko premašio 120 posto.

S najavljenim povratkom Donalda Trumpa na čelo Bijele kuće u siječnju 2025., predstavljene su ambiciozne reforme u vidu osnivanja novog Ministarstva za učinkovitost vlade (DOGE). Predvođeno poduzetnikom Elonom Muskom i bivšim predsjedničkim kandidatom Vivekom Ramaswamyjem, ovo ministarstvo ima zadatak identificirati i eliminirati višak u državnim rashodima. Prema najavama, Musk vjeruje da bi tako  moglo biti ušteđeno do 2 bilijuna dolara u sljedećih nekoliko godina. Ako se taj plan uspješno provede, mogao bi značajno smanjiti godišnji deficit ili barem usporiti rast duga.

18. prosinac 2024 17:07