Biznis i politika
StoryEditor

Trump uzrokovao kaos na tržištima i potaknuo veliki strah od recesije

05. Travanj 2025.
Donald Trumpfoto Shutterstock
Nervoza na burzama podsjeća na koronu, a Washington se trudi ograničiti Trumpove poteze s carinama kakvih nije bilo od 1910.
  • U Senatu je predstavljen prijedlog zakona prema kojem bi Kongres morao odobriti svako novo uvođenje carina, čime bi se ograničila samostalna odluka izvršne vlasti
  • Trumpove carine od 10 posto službeno su stupile na snagu, što je izazvalo val reakcija na globalnim tržištima
  • Indeks tržišne volatilnosti VIX dosegnuo je najvišu razinu još od početka pandemije 2020. godine
  • Kalifornija razvija plan diplomatskog zaobilaženja carinskih sukoba i pokušava izgraditi izravne odnose s inozemnim partnerima
  • CNN javlja da Vijetnam, Indija i Izrael vode pregovore s Trumpovim timom o budućim trgovinskim sporazumima
  • Kina je uzvratila carinama od 34 posto na kompletan američki uvoz, najavila tužbu i uvela dodatna ograničenja američkim tvrtkama koje posluju na kineskom tržištu
  • Globalna tržišta u četvrtak su bila ozbiljno uzdrmana povijesnom objavom carina predsjednika Donalda Trumpa, koja prijeti baciti SAD i ostatak svijeta u recesiju
  • Dow Jones je pao za 1679 bodova ili 3,98 posto, S&P 500 za 4,84 posto, a Nasdaq za 5,97 posto. Sva tri glavna indeksa zabilježila su najveći jednodnevni pad od 2020

Globalna tržišta također su oštro pala u četvrtak. Europski referentni indeks STOXX 600 pao je 2,57 posto, izbrisavši dobitak od siječnja. Njemački DAX indeks pao je tri posto. Francuski referentni indeks pao je 3,31 posto, što je najveći jednodnevni pad od srpnja 2023. Talijanski referentni indeks pao je 3,6 posto, što je najveći jednodnevni pad od ožujka 2023.

U Aziji, japanski indeks Nikkei 225 potonuo je 2,77 posto, a hongkonški referentni indeks Hang Seng pao je 1,52 posto.

Značajni padovi vrijednosti dionica dolaze nakon što su Trumpove masivne carine nametnute na gotovo svu robu koja dolazi u SAD izazvale strahove da bi nova politika mogla izazvati značajnu reakciju trgovinskih partnera i srušiti globalno gospodarstvo.

To je dio razloga zašto je američki dolar u četvrtak pao na najslabiju razinu od listopada, poništavajući svoje dobitke od ponovnog izbora Trumpa u studenom. Carine bi u teoriji trebale potaknuti dolar, ali zabrinutost ulagača da SAD sam sebi stvara ranu koja bi spriječila njihov dugoročni rast uzrokovala je pad dolara u odnosu na druge globalne valute.

- Oni ignoriraju svako pravilo klasične mikro i makro ekonomije. Ovo je ekvivalent bombaša samoubojice za kreiranje politike - rekao je Michael Block, tržišni strateg u Third Seven Capitalu.

Prinosi na državne obveznice oštro su pali nakon Trumpove objave u srijedu i nastavili kliziti u četvrtak. Prinos na 10-godišnje trezorske zapise pao je u četvrtak na 4,05 posto, najnižu razinu od listopada. Prinosi i cijene obveznica mijenjaju se u suprotnim smjerovima.

Chip Hughey, izvršni direktor za fiksne prihode u Truist Advisory Services, rekao je da su ulagači zgrabili obveznice zbog zabrinutosti oko ‘utjecaja koji će neizvjesnost politike i strože tarife imati na budući rast‘.

Ulagači su ulagali novac u sigurnu imovinu. Zlato je u srijedu poraslo na novi rekord iznad 3160 dolara za troy uncu. Zlato, koje se u četvrtak kretalo iznad 3.100 dolara za troy uncu, poraslo je 19 posto ove godine i upravo je objavilo najbolje tromjesečje od 1986.

Indeks S&P 500 zaključio je s korekcijom, padom od 12,17 posto u odnosu na rekordnu razinu u veljači (ispravak znači pad od više od 10% u odnosu na nedavnu najvišu razinu). Nasdaq, koji je bio u korekciji, zatvorio je 17,96 posto u odnosu na rekordno visoku razinu u prosincu. Dow je zatvorio 9,93 posto u odnosu na rekordnu visinu u prosincu, približavajući se području korekcije.

Bijela kuća sliježe ramenima na pad tržišta

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt tijekom intervjua za CNN u četvrtak pokušala je smiriti zabrinutost ulagača oko utjecaja odluke predsjednika Donalda Trumpa da nametne carine od najmanje 10 posto u svim zemljama.

- Svakome jutros na Wall Streetu rekla bih da vjeruje predsjedniku Trumpu. Ovo je predsjednik koji udvostručuje svoju dokazanu ekonomsku formulu iz svog prvog mandata - kazala je. 

Dionice na vodećim američkim tržištima niže su uključene tvrtke koje se oslanjaju na međunarodne opskrbne lance koje će podlijegati tarifama. Apple je potonuo 9,3 posto. Nike je pao 14,4 posto. Best Buy pao je 17,8 posto, a Ralph Lauren 16,3 posto.

Apple je izgubio preko 310 milijardi dolara tržišne vrijednosti od zatvaranja tržišta u srijedu do zatvaranja tržišta u četvrtak, prema podacima FactSeta.

Wall Streetov mjerač straha, Cboe indeks volatilnosti ili VIX, porastao je u četvrtak za 39,6 posto. Prema CNN-ovom Indeksu straha i pohlepe, ‘ekstremni strah‘ bio je osjećaj koji je pokretao tržišta. Indeks straha i pohlepe pao je na najnižu razinu ove godine jer su ulagače zahvatile zabrinutosti zbog tarifa.

Predsjednik Donald Trump odbacio je reakciju tržišta na svoju najavu carina u srijedu u Bijeloj kući, rekavši novinarima: ‘Mislim da ide vrlo dobro‘.

- Tržišta će procvjetati, dionice će procvjetati, zemlja će procvjetati. I ostatak svijeta želi vidjeti postoji li način na koji mogu sklopiti dogovor, iskorištavali su nas mnogo godina, mnogo godina smo bili na pogrešnoj strani lopte, i reći ću vam što, mislim da će to biti nevjerojatno - rekao je Trump. 

Povijesni globalni trgovinski rat 

Ako Trump zadrži masivne carine koje je najavio u srijedu, njegova trgovinska politika bez presedana vjerojatno će uzrokovati da američko i globalno gospodarstvo padnu u recesiju 2025., rekli su analitičari JPMorgana u bilješci ulagačima.

To baš i nije šok: prije Trumpove objave u srijedu, analitičari JPMorgana davali su američkom gospodarstvu 40 posto šanse da uđe u recesiju.

JPMorgan je primijetio da bi carine povećale poreze Amerikancima za 660 milijardi dolara godišnje - što je daleko najveće povećanje poreza u posljednje vrijeme. To će uzrokovati skok cijena, dodajući dva posto Indeksu potrošačkih cijena, mjeri inflacije u SAD-u koja se posljednjih godina bori da se vrati na zemlju.

- Utjecaj na inflaciju bit će znatan. Punu provedbu ovih politika smatramo znatnim makroekonomskim šokom - rekli su analitičari. 

Šok će se pogoršati padom potrošačkog i poslovnog sentimenta i bilo kakvom odmazdom upućenom Americi jer strane zemlje potencijalno nameću nove carine SAD-u. 

- Stoga naglašavamo da bi ova politika, ako se nastavi, vjerojatno gurnula američko i globalno gospodarstvo u recesiju ove godine - dodali su analitičari.

Cijene nafte pale su u četvrtak zbog zabrinutosti da će Trumpov trgovinski rat usporiti svjetsko gospodarstvo i da OPEC preopskrbljuje tržište. Fjučersi američke nafte ustalili su se na 66,95 dolara po barelu, što predstavlja pad od 6,6 posto. Bio je to najveći jednodnevni pad sirove nafte od srpnja 2022.

Sirova nafta Brent, svjetska referentna vrijednost, pala je 6,4 posto — što je najveći jednodnevni pad od kolovoza 2022. — da bi završila dan na 70,14 dolara po barelu.

OPEC+ iznenadio je ulagače u četvrtak objavom da su se Saudijska Arabija, Rusija i šest drugih članica složile naglo ubrzati prethodno planirana povećanja proizvodnje počevši od svibnja.

Tvrtke se spremaju za štetu 

The Business Roundtable, moćna skupina vodećih američkih izvršnih direktora, upozorila je u srijedu navečer da bi se najnovije Trumpove carine mogle obiti o glavu njihovom poslovanju.

- Univerzalne carine u rasponu od 10-50% nose rizik od nanošenja velike štete američkim proizvođačima, radnicima, obiteljima i izvoznicima. Šteta za američko gospodarstvo će se povećati što dulje carine budu na snazi ​​i mogla bi se pogoršati mjerama odmazde - rekao je izvršni direktor Business Roundtable Joshua Bolten u izjavi.

Trumpove goleme nove carine dramatično bi povisile stopu američkih carina na razine neviđene od otprilike 1910. godine, prema ocjeni Fitch Ratings.

Trumpovi agresivni carinski potezi trebali bi podići stopu američkih carina sa samo 2,5 posto prošle godine na 22 posto, prema Fitchu.

To premašuje carinsku stopu od otprilike 20 posto koju je SAD naplaćivao nakon zloglasnog Smoot-Hawleyevog zakona o tarifama iz 1930., koji je pokrenuo globalni trgovinski rat za koji ekonomisti kažu da je pogoršao Veliku depresiju.

- Ovo je promjena igre, ne samo za američku ekonomiju nego i za globalnu ekonomiju - napisao je Olu Sonola, voditelj američkog ekonomskog istraživanja u Fitch Ratingsu, u izjavi u srijedu.

Sonola je rekao da će ‘mnoge‘ nacije vjerojatno uroniti u recesiju.

- Možete odbaciti većinu prognoza ako ova carinska stopa ostane na duljem vremenskom razdoblju - rekao je ekonomist Fitcha.

Britanska firma vidi carine kao priliku za zaradu 

Ujedinjeno Kraljevstvo lani je u SAD izvezla organske kemikalije ukupne vrijednosti gotovo tri milijarde funti. 

Umjesto da se plaše američkih carina, britanska tvrtka za organske kemikalije Robinsons Brothers smatraju da bi im carine mogle pomoći u borbi protiv jeftinijih prekomorskih rivala. Pod Trumpovim novim režimom, uvoz iz Kine suočen je s carinom od 34 posto, dok će se proizvodi iz Indije oporezivati ​​s 27 posto.

Kemikalije tvrtke Robinsons Brothers već su oporezovane sa šest posto kada stignu u SAD. U tvrtki sad pokušavaju utvrditi znače li nove američke carine od 10 posto na britansku robu da će carine na carine na njihove kemikalije porasti za 4% ili za 10%. 

prije sat vremena

Diljem svijeta prosvjedi protiv Trumpa

Danas će u svih 50 američkih saveznih država održati prosvjedi protiv predsjednika Donalda Trumpova i njegovih politika. 

Slični prosvjedi planirani su i u kanadskim te europskim gradovima. 

Starmer će provesti vikend razgovarajući sa stranim čelnicima

Očekuje se da će britanski premijer Keir Starmer provesti vikend razgovarajući sa stranim čelnicima o Trumpovom uvođenju poreza. 

Starmer je već sinoć razgovarao s australskim premijerom i talijanskom premijerkom. Downing Street je priopćio kako se troje čelnika složilo da bi ‘sveopći trgovinski rat bio izuzetno štetan‘.

Tvrtka koja opskrbljuje Boeing i Airbus: Možda ćemo zaustaviti isporuke zbog carina

Howmet Aerospace, tvrtka koja opskrbljuje Airbus i Boeing dijelovima za avione, mogla bi zaustaviti pojedine isporuke zbog Trumpovih carina, navodi se u pismu koje je Reuters dobio na uvid.

05. travanj 2025 10:07