Biznis i politika
StoryEditor

Umro papa Franjo, premijer Plenković i svjetski čelnici odali počast

21. Travanj 2025.
Premijer Plenković izrazio je duboku sućut povodom smrti pape Franje, istaknuvši kako je ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu
Umro je papa Franjo, prvi latinoamerički poglavar Rimokatoličke Crkve, priopćio je Vatikan u video izjavi u ponedjeljak, čime je okončan često turbulentan pontifikat obilježen podjelama i napetostima u pokušajima da reformira tu instituciju.

Imao je 88 godina i bolovao je od raznih bolesti tijekom svog 12-godišnjeg papinstva. - Jutros u 7:35 sati, rimski biskup Franjo vratio se u Očevu kuću. Cijeli njegov život bio je posvećen služenju Gospodinu i Njegovoj Crkvi - objavio je kardinal Kevin Farrell u izjavi koju je Vatikan objavio na svom Telegram kanalu. Umro je u Domu sv. Marte.

Premijer Andrej Plenković izrazio je duboku sućut povodom smrti pape Franje,  istaknuvši kako je njegov životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu.

- U ime Vlade Republike Hrvatske i u svoje osobno ime izražavam duboku i iskrenu sućut povodom smrti Svetog Oca Franje, čiji je životni i duhovni put ostavio neizbrisiv trag u suvremenom svijetu - navodi se u priopćenju sućuti upućenoj kardinalu Kevinu Farrellu, Kamerlengu Svete Rimske Crkve.

- Hrvatski narod, koji je s papom Franjom od samoga početka njegovog pontifikata osjećao bliskost i duboko poštovanje, danas oplakuje gubitak čovjeka vjere, jednostavnosti, poniznosti i snage - stoji u  priopćenju.

Ističe se da je papa Franjo, kao prvi papa iz Latinske Amerike, sin iseljenika, isusovac i čuvar duha svetoga Franje Asiškoga, ostavio dubok pečat, ne samo u Katoličkoj Crkvi,  nego i u međunarodnoj zajednici, te da je njegov neprestani poziv na solidarnost, milosrđe i blizinu s isključenima, zaboravljenima, siromašnima i bolesnima nadahnjivao i poticao na djelovanje milijune ljudi diljem svijeta. "Papa Franjo dao je glas onima koji ga često nemaju".

- Papa Franjo bio je primjer hrabrosti, odlučnosti i čovječnosti. Bio je reformator koji je znao otvarati vrata – kako unutar Crkve, tako i prema svijetu. Njegova sposobnost da govori jednostavnim riječima, da grli umorne i sluša ranjene, činila ga je bliskim i autentičnim svjedokom Kristove poruke - navodi se.

Napominje se i da je premijer Plenković imao osobitu čast osobno susresti Svetog Oca na Uskrs u njegovim posljednjim satima, zajedno sa suprugom i troje djece. "Bio je to kratak, ali duboko dirljiv trenutak – susret ispunjen blagošću, osmijehom i blagoslovom koji će ostati trajno urezani u sjećanju cijele moje obitelji kao dragocjeni dar u času oproštaja".

Na kraju iz vladinog Ureda za odnose s javnošću navode da Republika Hrvatska i hrvatski vjernički narod ostaju zahvalni za sve što je papa Franjo bio i što je učinio – za Crkvu, za svijet i za svakog od nas.

Svjetski čelnici o papi Franji

Svjetski čelnici, od Sjedinjenih Država do Australije i Novog Zelanda, odali su počast papi Franji. Bijela kuća odala je počast papi Franji kratkom porukom na X-u: "Neka papa Franjo počiva u miru."
 
Poruka je objavljena uz fotografije susreta pape Franje i predsjednika Donalda Trumpa te potpredsjednika J.D.Vancea. Papa je primio J.D.Vancea u nedjelju.

Njemački kancelar u odlasku Olaf Scholz objavio je na X-u: - S papom Franjom, Katolička Crkva i svijet izgubili su zagovornika slabih, miritelja i osobu dobra srca. Jako sam cijenio njegova jasna stajališta o izazovima s kojima smo suočeni. Izražavam sućut vjernicima širom svijeta - rekao je Scholz.

Moskovska patrijaršija objavila je da je papa Franjo imao značajnu ulogu u aktivnom razvoju kontakata između Ruske pravoslavne Crkve i Rimokatoličke Crkve, prenio je TASS. Ruski predsjednik Vladimir Putin uputio je izraze sućuti zbog smrti pape Franje, objavio je Kremlj.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij zahvalio je Papi što je "molio za mir u Ukrajini". - Znao je pružiti nadu, ublažiti patnju molitvom i zagovarati jedinstvo. Molio je za mir u Ukrajini i za Ukrajince - napisao je na X-u. "Ožalošćeni smo s katolicima i svim kršćanima."

Privremeni poglavar Anglikanske Crkve, Stephen Cottrell, pozdravio je "želju pape Franje da vodi i izgradi Crkvu na novi način".

Cottrell, nadbiskup Yorka, u objavi na X-u, istaknuo je također "ljubav" pape Franje prema migrantima i "njegovo duboko suosjećanje za dobrobit planeta".

Britanski kralj Karlo III., koji se s Papom susreo u Vatikanu ovaj mjesec, rekao je da "najdublje ožalošćen" zbog smrti pape Franje, izrazivši "iz dubine srca sućut Crkvi kojoj je tako odlučno služio".

Sućut je izrazio i britanski premijer Keir Starmer, pozdravivši Papine "neumorne napore" za "pravedniji svijet". - Njegovi neumorni napori na promicanju pravednijeg svijeta za sve ostavit će trajno nasljeđe - objavio je Starmer na X-u. Britanska vlada objavila je da će u povodu Papine smrti spustiti zastave na pola koplja do utorka navečer. 

 

 

21. travanj 2025 16:19