
Cijene zlata prekoračile su u petak 3.080 dolara, potaknute kontinuirano snažnom potražnjom središnjih banaka i strahovanjima ulagača od geopolitičkih i trgovinskih rizika.
Na fizičkom je tržištu unca zlata u jutarnjoj trgovini stajala 3.083,33 dolara i bila je skuplja za 0,9 posto nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine. Cijena joj je nakratko dosegnula i 3.086,21 dolar, najvišu razinu otkada se zlatom trguje na burzi. Na američkom tržištu zlatom se danas u terminskim ugovorima trgovalo po jedan posto višoj cijeni, od 3.092,50 dolara.
- Zlatu trenutno sve ide u prilog, i američka trgovinska i fiskalna politika i geopolitika i usporavanje rasta - tumači Kyle Rodda iz Capital.coma.
Cijene su probile psihološku granicu od 3.000 dolara zbog sniženja ključnih kamatnih stopa u velikim gospodarstvima, geopolitičkih sukoba, kupnje središnjih banaka i neizvjesnosti koju je stvorio val carina, o čemu smo već pisali u Lideru.
Zlatno utočište
Ulagači tradicionalno kupuju zlato kako bi zaštitili vrijednost imovine u razdoblju pojačane i političke nestabilnosti i kako bi parirali sniženju kamatnih stopa. I središnje banke pokušavaju pojačati bilancu i osigurati zalihe u razdoblju geopolitičkih i ekonomskih napetosti. U takvim je uvjetima zlato lani, prema izračunima udruge rudarskih tvrtki WGC, poskupjelo više od 28 posto.
Središnje banke kupovat će zlato i ove godine, procijenili su u WGC-u u prosincu. Kina je u veljači, prema podacima središnje banke, kupovala zlato četvrti mjesec zaredom.
Prije sam par dana je Citi Research podigao ciljanu cijenu zlata za sljedeća tri mjeseca na 3200 dolara po unci dok je prvotna procjena bila tri tisuće dolara, navodeći pritom snažnu potražnju u sektoru i veću potražnju burzovnih fondova. Tada su napomenuli da bi cijene zlata do kraja godine mogle dosegnuti i 3500 dolara po unci poduprte mnogo višom potražnjom za zaštitom ulaganja jer investitori strahuju od stagflacije u SAD-u.
S tim mišljenjem su se složili i domaći financijaši koji su rekli kako očekuju nastavak uzlaznog trenda zbog održavanja neizvjesnosti uslijed uvođenja protekcionizma od strane američkog predsjednika te nastavka potražnje od strane centralnih banaka.
Također, treba reći i da je čuveno Londonsko udruženje trgovaca plemenitim metalima (LBMA) prognoziralo da će cijena zlata dosegnuti nevjerojatnih sedam tisuća dolara po unci do 2030. godine, pa možda i to treba uzeti u obzir.