Komentari
StoryEditor

Država se mora ugledati na Skandinavce, koji ne praštaju

16. Prosinac 2024.
Danish, Swedish, Icelandic, Finnish and Norwegian scandinavian flags waving on the wind in Helsinborg, Sweden Skandinavija, skandinavske zemlje, Skandinavcifoto Shutterstock
Građevinske kompanije iz tzv. trećih zemalja ne poštuju domaće propise, zbog čega lakše dobivaju poslove na javnim natječajima. O tome je HUP obavijestio javnost, no to se moglo čuti i prije. Ipak, te strane kompanije samo iskorištavaju slabosti hrvatske države

Pročitao sam priopćenje HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva u kojem se naši poslodavci žale na nelojalnu konkurenciju iz Turske i Kine, pogotovo u svjetlu očekivanih infrastrukturnih projekata. Neke turske i kineske kompanije ne drže se propisa u Hrvatskoj, tvrde u HUP-u, pa zbog toga mogu ponuditi niže cijene na javnim natječajima. No ja mislim da to ovisi o nama.

Kako je navedeno, domaća građevinska industrija priprema se za veliki investicijski val u cestogradnju i obnovu željezničke infrastrukture, koji je prema najavama natječaja u Hrvatskoj procijenjen na 11,2 milijarde eura. Velike najave dolaze i iz Slovenije i drugih zemalja regije. No HUP-ovci se boje ‘nepoštene konkurencije‘ koja iskorištava nedostatke domaće regulative, inspekcijskog nadzora i procesa javne nabave pa umjetno niskim cijenama dobiva poslove na kojima gradi svoju operativu i europske referencije. Na taj način ugrožava domaći sektor.

Konkretno, žale se da te kompanije ne poštuju Granski kolektivni ugovor koji su potpisali HUP-Udruga poslodavaca graditeljstva i Sindikat graditeljstva Hrvatske (SGH), a koji se primjenjuje na teritoriju Hrvatske.

Zakon i standard

Tako Jasenka Vukšić, predsjednica SGH-a, navodi da, iako postoji zakonodavni okvir koji omogućuje inspekciji rada i Poreznoj upravi nadzor obračuna i isplata ugovorenih plaća temeljem kolektivnog ugovora s proširenom primjenom na cijeli građevinski sektor, to na žalost ne funkcionira u praksi. Dalje kaže da SGH ima saznanja da se na gradilištima kompanija iz trećih zemalja, ali i nekih nepoštenih domaćih kompanija, isplaćuju znatno niža primanja od onih minimalno ugovorenih ili se dio bruto plaća kompenzira neoporezivim primanjima. Vukšić također upozorava da SGH ima jako loša iskustva s nekim kompanijama iz trećih zemalja angažiranima na projektima u Hrvatskoj kad je riječ o praćenju primjene Granskoga kolektivnog ugovora u području plaća. Naime, te tvrtke ne samo da odbijaju dati podatke o bruto plaćama u postupcima provjera koje provodi SGH nego i zabranjuju radnicima sindikalno učlanjivanje i organiziranje. S druge strane, za neke druge tvrtke iz trećih zemalja koje su im dostavljale podatke ne mogu potvrditi vjerodostojnost dostavljenih podataka jer ih nisu mogli provjeriti s radnicima.

Darko Jambreković iz Izvršnog odbora HUP-Udruge poslodavaca u graditeljstvu poručio je da se i te kompanije moraju fer natjecati na tržištu te da država mora osigurati da se svi koji rade u Hrvatskoj i sudjeluju u javnim nabavama drže zakona i standarda. Nepoštena konkurencija u toj fazi razvoja sektora ima pogubne posljedice po cijeli sektor, koje će biti dugoročne. S obzirom na brojne manjkavosti u regulativi, ali i u praksi, koje iskorištava nepoštena konkurencija, važno je uskladiti Zakon o javnoj nabavi i standardizirati praksu javnih naručitelja na svim razinama, što su uostalom sve druge članice EU-a ili napravile ili na tome rade.

Dalekovodovo iskustvo

Protiv nepoštene konkurencije iz tih zemalja bore se diljem EU-a, ističe se u HUP-ovu priopćenju, i to ponajprije prilagođavajući regulativu i praksu javne nabave, isključujući ponuđače koji ne mogu dokazati poštovanje lokalnih propisa, posebice onih iz radnog prava, ali i referencije i ostale elemente ponude koje jamče standard kvalitete, a za koje je nužna prisutnost na tržištu.

Čitajući sve to, prisjetih se intervjua s članom Uprave Dalekovoda Tvrtkom Zlopašom prije godinu dana. Na pitanje o plaćama Dalekovodovih radnika u skandinavskim zemljama u kojima je kompanija dobila poslove dvaput mi je spomenuo da moraju poštovati tamošnje propise: ‘Ako radimo u Skandinaviji, moramo poštovati tamošnje uvjete koje diktiraju sindikati.‘ Drugim riječima, svojim radnicima u Skandinaviji Dalekovod isplaćuje plaće u skladu s tamošnjim propisima i ugovorima sa sindikatima. I tu nema izvrdavanja – na bilo kakvo soliranje ne samo da reagiraju sindikati nego i države u kojima se projekti izvode.

Dakle, kao što sam naveo, sve to ovisi o nama, jer da država radi svoj posao, kompanije iz trećih zemalja ne bi se mogle tako ponašati.

 

POST SCRIPTUM

U HUP-Udruzi poslodavaca graditeljstva pozorno prate postupak javnog nadmetanja na četiri projekta (cestovni projekti kod Dubrovnika, Rijeke i Omiša te željeznički projekt Leskovac – Karlovac), ukupno vrjednija od 1,2 milijarde eura, a koja su iznimno važna za osiguravanje gradnje domaće operative i referencija. Zato apeliraju na javne naručitelje da iskoriste sve postojeće mehanizme osiguravanja fer tržišnog natjecanja i spriječe nepoštenu konkurenciju.

15. siječanj 2025 11:19