Konferencije i edukacije
StoryEditor

Ivan Artuković: Porez na kavu donosi proračunu samo 16 milijuna eura, a destimulira osobnu potrošnju

01. Srpanj 2024.

Pripreme za najuzbudljiviji gospodarski dan u ovoj godini, tradicionalni Liderov skup Dan velikih planova, koji će se 18. rujna održati u Zagrebu u punom su jeku. Važnost ovakvog skupa za čelne ljude domaćeg gospodarstva sve je veća jer izazova s kojima se suočavaju, nažalost, još uvijek ne nedostaje. Naime, iako je inflacija koja je rezultirala snažnim skokom cijena materijala donekle zauzdana, a središnje banke najavljuju pojeftinjenje kapitala, to ne znači da makroekonomsko okruženje nudi ‘mirnu plovidbu‘. Prerađivačka industrija još se oporavlja od poremećaja dobavnih lanaca, a geopolitičkih rizika u svijetu koji prijete destabilizacijom cijelih regija još je više nego prije godinu dana. K tome, nedostatak radne snage više nije akutan, već kronični problem gospodarstva.

U tom kontekstu, Liderov Dan velikih planova zasigurno će, kao i svake godine, pružiti zanimljive osvrte na aktualno gospodarsko stanje te prognoze i predviđanja za iduću godinu iz perspektive čelnih ljudi najvažnijih domaćih kompanija. Među njima će biti i Ivan Artuković, predsjednik Uprave Francka, najpoznatijeg domaćeg proizvođača kave i čaja. Veliki skok cijena sirove kave kojima svjedočimo posljednjih nekoliko godina proizvođače poput Francka stavio je pred izrazito zahtjevne tržišne okolnosti, kaže Artuković.

Amortizacija troškovnog udara

– Cijene sirove kave kontinuirano rastu od 2021., dosegnuvši najviše razine u posljednjih deset godina, a taj trend se nastavlja i u 2024. Razlozi su višestruki, od lošijeg uroda u jugoistočnoj Aziji, povijesno niskih zaliha u Europi zbog poremećaja u lancima opskrbe, sigurnosnih izazova u Crvenom moru koji su produljili isporuku i povećali troškove, te spekulacija fondova na ‘soft commodities‘ tržištima – pojašnjava prvi čovjek Francka. Unatoč rastu ovih troškova, Franck je nastojao da se efekt tržišnih poremećaja u što je moguće manjoj mjeri prenese na krajnje potrošače. – Stoga smo veći dio troškovnog udara sirovina sami amortizirali. Uzimajući u obzir poskupljenja prehrambenih proizvoda s kojima su se potrošači suočili, svjesno smo išli na smanjenje naših profitnih marži, čime smo osigurali stabilnu poziciju na tržištu u oba prodajna kanala – ističe Artuković.

Sukladno tome, Artuković sugerira da bi trebalo promisliti o drugačijem poreznom tretmanu ovoga, mnogima omiljenoga napitka. – U sklopu Koordinacije proizvođača, prerađivača i trgovaca kavom pri HUP-u već niz godina ukazujemo na činjenicu da je porezno opterećenje kave u Hrvatskoj veće i do 30 posto u odnosu na susjedne zemlje te se zalažemo za ukidanje posebnog poreza na kavu. Ovakav nepovoljan porezni tretman kave dovodi do poticanja prekogranične kupnje, destimulira osobnu potrošnju i time negativno utječe na BDP. Prihod od ovoga poreza za državu je gotovo zanemariv, odnosno predstavlja samo 0,65 posto ukupnih prihoda od trošarina i posebnih poreza (oko 16,2 milijuna eura), ali bi proizvođačima u Hrvatskoj značajno olakšao poslovanje i daljnja ulaganja – apelira Artuković.

Hrvatska poljoprivreda ne uzgaja kavu, ali uzgaja velik dio sirovina potrebnih za drugi dio Franckova asortimana, čajeve. Ivan Artuković ističe da je lokalna poljoprivredna proizvodnja ključna za stabilnost opskrbnog lanca prehrambene industrije, smanjujući ovisnost o globalnim dobavnim lancima, a kraći transportni putovi ujedno i smanjuju emisije stakleničkih plinova. – Imamo i iskustva iz razdoblja pandemije koja nam je ukazala na važnost lokalne proizvodnje kao stabilnog izvora hrane. Iz svega toga jasno je da podrška domaćoj poljoprivredi posebno važna – naglašava čelnik Francka.

K tome, geopolitičke tenzije i klimatske promjene dodatno su povećale svijest o potrebi za održivim i otpornim sustavima opskrbe hranom. – Kao proizvođač kave, svjedočimo i velikim izazovima u našem dobavljačkom lancu vezano uz kavu. Primjerice, mraz u Brazilu prije nekoliko godina, kao posljedica klimatskih promjena, prepolovio je urod. Rastuće temperature, suše i ekstremni vremenski uvjeti, kao posljedice klimatskih promjena, ugrožavaju uzgoj kave.

Svjesni smo ovih izazova i već niz godina, kao punopravni član društva International Coffee Partners te inicijative coffee&climate, financijski i savjetodavno sudjelujemo u realizaciji inovativnih razvojnih projekata u cilju osnaživanja i pružanja podrške malim uzgajivačima kave u primjeni održivih praksi. Projekti koje podržavamo poljoprivrednicima omogućuju učinkovitiju borbu protiv klimatskih promjena, povećanje prinosa, bolju kvalitetu usjeva, ali i veću konkurentnost, učinkovitiji pristup tržištu te poboljšanje radnih i životnih uvjeta – navodi Artuković.

Ključne inovacije i razvoj

Prehrambena industrija jedna je od vodećih industrijskih grana u Hrvatskoj te je već tradicionalno među najvećim izvoznicima unutar prerađivačke industrije. Priliku za snažniji izvozni zamah domaće prehrambene industrije u cjelini, a posebno za Franck kao kompaniju, Artuković vidi u nekoliko ključnih područja.

– Prvo, fokusiramo se na daljnji rast izvoza kroz širenje na izvozna tržišta i jačanje prisutnosti na postojećima. Ovo uključuje prilagodbu naših proizvoda specifičnim potrebama i preferencijama potrošača u različitim zemljama.  Drugo, uz vrhunsku kvalitetu naših proizvoda, vjerujemo da su inovacije i razvoj noviteta ključni. Kontinuirano radimo na istraživanju i razvoju kako bismo u našu ponudu uvrstili proizvode koji zadovoljavaju najnovije trendove i zahtjeve potrošača. Ulaganjem u nove tehnologije i procese proizvodnje, nastojimo osigurati visoku kvalitetu, autentičnost i potpunu održivost naših proizvoda – navodi Artuković.

U posljednjih 14 godina Dan velikih planova postao je zaštitnim znakom Liderovih konferencija. Do sada je okupio oko 5300 sudionika i 270 govornika, mahom industrijskih lidera, makroekonomskih stručnjaka te čelnika iz političkog i javnog života. Konferencija je stekla status političko-ekonomskog ‘must be‘ događaja. Svoj status potvrdit će i ove godine programom i izborom govornika, mahom predvodnika raznih industrija u Hrvatskoj, svjetskih makroekonomista, predstavnika javnog sektora i državnih institucija. Od njih ćemo iz prve ruke saznati što poduzetničku scenu i hrvatsko gospodarstvo u cjelini čeka u 2025. godini, kako se suočavaju s postojećim i pripremaju na nadolazeće izazove te kakve su njihove prognoze i predviđanja za iduću godinu.

Ne propustite priliku za druženje s najuspješnijim poduzetnicima, prijavite se na vrijeme za sudjelovanje na 16. Danu velikih planova koji se održava 18. rujna u Kristalnoj dvorani hotela Westin Zagreb.

02. rujan 2024 21:27