
Cpen Network u kratkom je roku privukao veliku pozornost sljedeći uspjeh Pi Networka. Aplikacija je već preuzeta više od milijun puta na Google Play Storeu, a službeni X profil mreže prati gotovo milijun korisnika. Ovaj nagli rast popularnosti može se pripisati sličnom pristupu mobilnog rudarenja, niskim tehničkim zahtjevima te velikoj zajednici koja podržava projekt.
Za razliku od tradicionalnih blockchain mreža koje zahtijevaju snažan hardver i tehničko znanje, Cpen Network omogućuje pristup putem pametnih telefona, što je otvorilo vrata masovnom usvajanju. Njegov poslovni model znatno podsjeća na popularni Pi Network.
Što je Cpen Network?
Prema službenoj web stranici Cpen Network je blockchain projekt koji nastoji demokratizirati pristup digitalnoj valuti putem mobilnih uređaja. Glavna ideja iza Cpena je omogućiti korisnicima jednostavno rudarenje i korištenje kriptovaluta bez potrebe za skupom računalnom opremom ili tehničkim znanjem. Platforma se oslanja na aplikaciju dostupnu na mobilnim operativnim sustavima, čime postaje dostupna širokoj publici.
Koji su ciljevi Cpen Networka?
Cpen Network pokušava riješiti problem centralizacije i složenosti koja trenutno postoji u kripto svijetu. Vizija je stvoriti sustav u kojem korisnici mogu sudjelovati u rudarenju i prijenosu vrijednosti samo pomoću svojih pametnih telefona.
Jednostavno korištenje, mobilna dostupnost, brze transakcije, sigurnost, transparentnost i održivi model rudarenja, sve to podsjeća na obećanja Pi Networka.
Kako Cpen Network funkcionira?
Cpen koristi model mobilnog rudarenja koji ne zahtijeva veliku potrošnju energije, slično Pi Networku. Korisnici instaliraju aplikaciju i svakodnevno aktiviraju proces rudarenja pritiskom na gumb, čime stječu tokene unutar sustava.
Unutar aplikacije korisnici također mogu pozivati nove članove i dobivati bonuse za proširenje mreže, što je u biti klasična shema putem referral sustava.
Usporedba s Pi Networkom
Cpen Network dijeli mnoge sličnosti s Pi Networkom, projektom koji je stekao globalnu popularnost zahvaljujući modelu mobilnog rudarenja.
Dok Pi Network tvrdi da teži decentralizaciji, mnogi su izrazili zabrinutost zbog činjenice da je glavni razvojni tim u posjedu preko 80 posto tokena.
Jedna od najvećih kritika na račun Pi Networka jest to što tokeni nemaju jasnu primjenu izvan ekosustava aplikacije. Cpen Network ima ‘ambiciju’ stvoriti tržište gdje bi korisnici mogli koristiti tokene za razne transakcije.
Javnost je izrazila zabrinutost oko toga je li Pi Network održiv ili samo još jedan eksperiment koji koristi mrežni učinak kako bi privukao korisnike bez jasnog poslovnog modela.
KYC proces i potencijalne zabrinutosti
Jedan od ključnih izazova kod Pi Networka bio je proces Know Your Customer (KYC), koji zahtijeva od korisnika da dostave osobne podatke poput identifikacijskih dokumenata.
Mnogi su izrazili zabrinutost oko privatnosti podataka, kako se pohranjuju i koriste osjetljivi korisnički podaci, regulatornih usklađenosti, postoji li pravni okvir koji osigurava da su podaci zaštićeni i ne zloupotrijebljeni, sigurnosti, postoji li rizici od curenja podataka ili hakiranja sustava.
Cpen Network navodno planira distribuirati svoj token, CPEN, kroz tri faze, a lansiranje glavne mreže (mainnet), predviđena je tek za prvi kvartal 2026.
Iako je obećana tokenomika, odnosno raspodjela tokena u razne svrhe i aktere, znatno razlikuje od Pi Networka, glavna zabrinutost bazira se na sigurnosti i privatnosti osobnih podataka putem KYC procesa i koja je uopće svrha ‘mobilnog rudarenja’. Najviše se ističu upravo sigurnosni rizici, jer takve aplikacije zahtijevaju osobne podatke, što otvara mnoga pitanja.