Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda za industriju u rujnu su na mjesečnoj razini bile niže za 0,4 posto, dok su na godišnjoj zabilježile veći pad, za 4,6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS). Statistika pokazuje da su na kretanje proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda ponajviše utjecale cijene energije. Naime, kada se iz proizvođačkih cijena ukupno isključe cijene energija tada su proizvođačke cijene u rujnu u usporedi s kolovozom ove godine nepromijenjene odnosno zadržale su stabilnost, dok u odnosu na prošlogodišnji rujan bilježe znatno blaži pad, za 0,5 posto.
Po podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem su tržištu u rujnu u odnosu na mjesec prije zadržale stabilnost, a u odnosu na rujan 2019. godine niže su za 3,2 posto. Proizvođačke cijene na inozemnom su tržištu na mjesečnoj razini ukupno niže za 0,8 posto, a na godišnjoj su niže za 6,4 posto. Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), u rujnu u odnosu na kolovoz ove godine proizvođačke cijene energije su pale za 1,8 posto, a trajnih i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za po 0,2 posto.
Istodobno su na mjesečnoj razini proizvođačke cijene intermedijarnih i kapitalnih proizvoda porasle za po 0,1 posto. Na godišnjoj razini proizvođačke cijene energije bilježe izrazitiji pad, za 18,7 posto. U rujnu ove u odnosu na rujan prošle godine pale su i proizvođačke cijene trajnih industrijskih proizvoda za široku potrošnju, za 1,1 posto, intermedijarnih proizvoda za 1 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju i kapitalnih proizvoda za po 0,2 posto.
Statistika prema djelatnostima (NKD) pokazuje da su u rujnu u odnosu na kolovoz najviše, za 14,2 posto, porasle proizvođačke cijene u rudarstvu i vađenju. Proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji na mjesečnoj su razini smanjenje za 0,8 posto.
U okviru prerađivačke industrije najveći pad proizvođačkih cijena u rujnu se u odnosu na kolovoz bilježi u proizvodnji rafiniranih naftnih proizvoda, za 8,3 posto, dok se najveći rast bilježi u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, u okviru koje statistika vodi i brodogradnju, za 4,3 posto. U opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji te opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša proizvođačke su cijene u rujnu ostale na razinama iz kolovoza.
Na godišnjoj razini statistika rast proizvođačkih cijena registrira u rudarstvu i vađenju, za 6,7 posto, te opskrbi vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša za 0,6 posto, dok se cijene u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji nisu mijenjale.
U prerađivačkoj industriji cijene industrijskih proizvoda su u rujnu ove u odnosu na rujan prošle godine pale za 5,5 posto. I na godišnjoj su razini pritom najviše pale u proizvodnji rafiniranih naftnih derivata, za 37,9 posto, dok su najviše porasle proizvođačke cijene u proizvodni duhanskih proizvoda, za 10,6 posto.
Analitičari Raiffeisen banke (RBA) u osvrtu na najnovije podatke DZS-a navode kako i u nastavku godine očekuju nastavak pada proizvođačkih cijena na godišnjoj razini pod utjecajem smanjne potražnje i pada cijena energije, posebice naftnih derivata. "Zrcalit će to sliku kretanja cijena sirove nafte na svjetskim robnim tržišta koje se i dalje nalaze na više od 20 posto nižim razinama u odnosu na prosjek prošle godine", napominju iz RBA.