Nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače 2022., Europska unija i Sjedinjene Američke Države donijele su paket sankcija koje su imale brz i značajan utjecaj i na poslovanje Sberbank d.d.
Zbog naglog narušavanja likvidnosti, Europska središnja banka (ESB) koja izravno nadzire ovu banku (Sberbank Europe sa sjedištem u Austriji i njenim podružnicama u Sloveniji i Hrvatskoj) objavile je 28. veljače da Sberbank d.d. propada ili će vjerojatno propasti*, stoji u priopćenju ESB-a koje prenosi HNB.
U skladu sa svojim mandatom ESB je o toj ocjeni obavijestio Jedinstveni sanacijski odbor (SRB), središnje sanacijsko tijelo unutar bankovne unije. SRB je ustanovio da banka propada ili će vjerojatno propasti i donio odluku o moratoriju poslovanja Sberbank d.d. slijedom koje je i HNB donio Rješenje. Moratorij će trajati do utorka, 1. ožujka, do 23:59:59 sati.
Do isteka moratorija Jedinstveni sanacijski odbor donijet će odluku o sljedećem koraku uzimajući u obzir očuvanje financijske stabilnosti i javni interes (Priopćenje SRB-a).
Za vrijeme dvodnevnog moratorija građani i poduzeća (deponenti) moći će ukupno dnevno raspolagati iznosima do 7.280 kuna.
U HNB-u podsjećaju da su u skladu sa Zakonom o sustavu osiguranja depozita sredstva deponenata na računima kreditne institucije (uključujući tekući račun, oročeni depozit i štedni depozit) osigurana za isplatu do 100 tisuća eura, a iznimno i depoziti koji zadovoljavaju propisane kriterije za privremeni visoki saldo zaštićeni su u iznosu do 130 tisuća eura. Depoziti klijenata Sberbank d.d. osigurani su neovisno o budućoj odluci Jedinstvenog sanacijskog odbora o ovoj banci.
Više od devedeset posto deponenata u Sberbank d.d. zaštićeno je sustavom osiguranja depozita. U HNB-u ističu da se detaljnije informacije u vezi osiguranja depozita mogu dobiti od Hrvatske agencije za osiguranje depozita.
* Izraz "banka propada ili će vjerojatno propasti" je kategorija koju upotrebljavaju nadzorna tijela za institucije čije poslovanje više nije održivo. Sanacija je proces restrukturiranja banaka koje propadaju s minimalnim utjecajem na gospodarstvo i javne financije, stoji u priopćenju HNB-a.