Najveći hrvatski sustavi i pojedinačne kompanije prošle su godine na prvi pogled izgubili bitku s ostatkom domaćeg biznisa. Prema Fininim podacima, 74 kompanije lani su ostvarile više od milijardu kuna prihoda. Među tim milijarderima je 50 sustava i 24 pojedinačne kompanije.
Njihovi prihodi porasli su 4,8 posto, a ostatak hrvatskih tvrtki rastao je više nego dvostruko brže – čak 11 posto! Slična je usporedba rasta zaposlenosti – milijarderi su otvorili 7667 novih radnih mjesta (rast od 3,4 posto), a ostale tvrtke 38.412 (rast od 5,8 posto). Kao da su se veliki uljuljkali u svojoj veličini.
Ipak, u jednom pokazatelju milijarderi su ostvarili rast neusporediv s ostalim tvrtkama – prošle su godine praktički udvostručili dobit – 99,1 posto, odnosno s 8,7 milijardi kuna skočili su na 17,4 milijarde. Tako su dvije trećine rasta prihoda od 13 milijardi kuna pretočene u dobit.
Za to vrijeme ostali poduzetnici lani su iskazali dobit 4,7 posto manju nego prethodne godine. To se može tumačiti činjenicom da veliki sustavi lakše posegnu u vreću s novcem jer dobar dio njih ima (strane) vlasnike koji žele maksimirati dobit, vjerojatno uz pretpostavku da će se u nekoj budućoj recesiji lakše pokriti. Manji se, očito, uglavnom ponašaju kao mravi u usporedbi s velikim 'cvrčcima' iz naše tablice milijardera.
Milijarderi s Liderove i Finine liste lani su zapošljavali 244.813 zaposlenika, ostvarili 282 milijarde kuna prihoda i iskazali 17,34 milijarde dobiti. O kakvom je reprezentativnom uzorku riječ pokazuje podatak da ta 74 sustava i pojedinačne kompanije imaju 26,5 posto svih zaposlenih u gospodarstvu, ostvaruju 37,5 posto prihoda i iskazali su 31,9 posto ukupne dobiti hrvatskoga gospodarstva u 2018. godini.
Cijeli tekst možete pročitati u novom izdanju digitalnog i tiskanog Lidera.