Bez stalnog priljeva prihoda od turizma mnoge bi se zemlje, uključujući i Hrvatsku, mogle suočiti s ogromnim ekonomskim problemima. Ta slika se polako već pokazuje istinitom, jer je lipanj u Hrvatskoj inače mjesec kada se turisti počinju slijevati na naše obale i otoke, a sada čitamo članke o praznim ulicama, stradunima, trgovima i kavama za 10 kuna na Hvaru koje u ovo doba godine, u normalnim vremenima nisu bile ispod, barem, 20 kuna. Svi pričaju o okretanju domaćim turistima u nadi da se spasi što se spasiti da, ali svima je jasno da domaći turisti ni izbliza ne mogu nadoknaditi i napuniti kasu kako to rade stranci za ljetnih mjeseci u Hrvatskoj.
No, nismo samo mi u problemima. Kako globalna turistička industrija i turizam usporavaju, efekti na globalnu zaposlenost u tom sektoru postaju itekako vidljivi. Prema podacima s kojima raspolaže Svjetsko vijeće za putovanja i turizam (World Travel and Tourism Council) ukupno je 330 milijuna radnih mjesta povezano s industrijom turizma, a turizam doprinosi 10 posto, odnosno 8,9 bilijuna dolara globalnom BDP-u svake godine.
Današnja infografika koristi podatke Svjetskog vijeća za putovanja i turizam te ističe zemlje koje najviše ovise o industriji putovanja i turizma prema zaposlenosti.
Globalno, 44 se zemlje širom svijeta oslanjaju na turističku industriju za više od 15 posto svog ukupnog udjela u zaposlenosti, pa ne iznenađuje da će upravo te zemlje pretrpjeti najveću ekonomsku štetu uzrokovanu koronakrizom. Na prvom mjestu to su otočne države koje su se gotovo u potpunosti posvetile ovoj gradni industrije.
Također, podaci pokazuju u kojoj se mjeri neke veće države oslanjaju na turizam. Na Novom Zelandu, primjerice, turistička industrija stvara 479.000 radnih mjesta, dok u Kambodži turizam doprinosi 2,4 milijuna radnih mjesta.
Izvješće navodi i Hrvatsku kao zemlju koja je turistička žarišna točka i koja se nada da će kasnim otvaranjem sezone spasiti barem nešto od ovosezonskog turističkog doživljaja.
Turistički orijentirane zemlje i dalje su najteže pogođene globalnim zabranama putovanja, ali utjecaj imaju i najveće svjetske ekonomije. U Španjolskoj je turizam na trećem mjestu po doprinosu ukupnom gospodarstvu, a ako obustava putovanja i ulaska u zemlju ostanu na snazi do rujna, predviđa se da će izgubiti 62 milijarde eura prihoda.
S druge strane, Južna Koreja je najmanje pod utjecajem turizma sa samo 2,8 posto svog BDP-a koji ima udio u ovoj industriji.
Koje zemlje zarađuju najviše od turizma?
Na vrhu liste je svakako SAD gdje je turizam doprinio s više od 1,8 bilijuna dolara gospodarstvu, ili 8,6 posto BDP-a u 2019. U međuvremenu se doprinos putovanja i turizma kineskom gospodarstvu više nego udvostručio tijekom posljednjeg desetljeća, približivši se 1,6 milijardi dolara. Kako bi pomogle jačanju gospodarske aktivnosti, Kina i Južna Koreja su ublažile ograničenja uspostavljanjem putnog koridora, a takav način postepenog otvaranja slijede i druge zemlje. Ipak, hoće li to biti dovoljno da se spasi ovogodišnja turistička sezona teško je reći, ali vjerojatnije je da ove mjere postepenog otvaranja neće biti dovoljne.