Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je kako očekuje snažan gospodarski oporavak u naredne dvije godine. Iako je put pandemije još uvijek neizvjestan, globalna procijepljenost predstavlja svjetlost na kraju tunela, a kao rezultat toga prognoze globalnog rasta BDP-a za 2021. godinu iznose 6 posto, a za 2022. godinu 4,4 posto.
U Hrvatskoj, Hrvatska narodna banka (HNB) revidirala je naviše projekciju gospodarskog rasta u ovoj godini, na 5,9 posto s prethodno projiciranih 4,9 posto i to zahvaljujući očekivanjima snažnijeg oporavka domaće potražnje.
Samo 27 zemalja zabilježilo je pozitivan rast BDP-a u 2020. godini, uključujući skup azijskih gospodarstava koji uključuje Kinu, Tajvan i Vijetnam. Iako je virus podrijetlom iz Kine, stroga zaključavanja u zemlji omogućila su mu relativno brzo izravnavanje krivulje i povratak u normalan život, koliko je to u Kini uopće moguće. Kao rezultat toga, najveće azijsko gospodarstvo vratilo se na razinu BDP-a prije COVID-a još 2020. godine, dok se većina drugih zemlja tome može nadati tek 2023. godine.
Prognoze za 2021. godinu su vrlo pozitivne a unutar naprednih ekonomija očekuje se da će SAD biti predvodnik. MMF vjeruje da će novi fiskalni paket administracije Bidena, procijenjen na 1,9 bilijuna dolara, pružiti snažan poticaj rastu.
Gledajući dalje do 2022. godine, MMF očekuje da će rast BDP-a ostati pozitivan u cijelom svijetu. Mnoga će europska gospodarstva doživjeti pozitivan rast BDP-a iznad 3%, uključujući Francusku (+ 4,2%), Njemačku (+ 3,4%) i Španjolsku (+ 4,7%)
S obzirom na nepredvidivu prirodu COVID-19 i njegove brojne varijante, prognoze BDP-a vizualizirane na gornjim kartama ne bi se trebale tumačiti kao konkretne brojke.
Indija, za koju se predviđalo da će svoj BDP rasti za 12,5% 2021. godine, sada se suočava s najgorim porastom COVID-19 na svijetu, djelomično potaknutom novom inačicom virusa.