Dramatične promjene u svijetu ostavile su traga na potrošačkim navikama. Među promjenama izazvanima pandemijom našao se i golem rast e-trgovine, toliko velik da je u Americi ona, prema Shopifyevu istraživanju, u samo tri mjeseca 2020. narasla više negoli ukupno u posljednjih deset godina. Rast e-trgovine svakako je bio očekivan jer tijekom pandemije fizički odlazak u trgovinu postao nemoguć ili prekompliciran, zbog čega su se mnogi okrenuli internetu u potrazi za svakodnevnim potrepštinama.
Moguć pad od 0,1%
Istraživanje koje je provela tvrtka eMarketer pokazalo je da je gotovo pola potrošača u svijetu tijekom prvih mjeseci pandemije preusmjerila svoju potrošnju na internetske kanale kupujući po svim kategorijama: od namirnica, odjeće do elektronike. Iako neki smatraju kako su ove, za e-trgovce dobre, promjene samo privremene, dok se pandemija ne smiri, eMarketerovo istraživanje pokazuje nešto drukčiju sliku i nagoviješta da te promjene upućuju na to kako će se u budućnosti razvijati e-trgovina.
– Čak i kad se otvore sve fizičke trgovine, predviđamo da će e-trgovina izgubiti samo 0,1 posto udjela u ukupnoj prodaji – stoji u istraživanju tvrtke eMarketer.
Hoće li e-trgovina nastaviti snažno rasti nakon što pandemija prođe, tek ćemo vidjeti, ali znamo nedavni procvat e-trgovine napravio znatan pomak, i to pomak prema krajoliku e-trgovine koji je postao znatno konkurentniji s proizvodima koji se inače do sada nisu kupovali online.
'Made in China'
Promjenama u krajoliku e-trgovine pridonijeli su i ljudi koji se do sada nisu koristili tim kanalom za kupovanje, pri čemu posebno mislimo na stariju populaciju, a oni mlađi samo su povećali svoju online potrošnju, pogotovo u segmentu videoigara. Rastu su pridonijele i kategorije proizvoda koje prije nisu bilo toliko popularne u internetskom trgovanju, poput namirnica, sportske kućne opreme i proizvoda za njegu, te činjenica da su mnoga mala i srednja poduzeća prvi put zakoračila u svijet online prodaje povećavajući tako broj online trgovaca na veliko i malo.
Tijekom pandemije još je jedan način prodaje došao u središte zanimanja javnosti iako u Kini postoji još od 2016. zahvaljujući kineskoj platformi za online trgovinu Taobao. Riječ je o livestream-šopingu ili e-trgovini koja omogućuje da kupac kupi proizvode izravno 'iz videozapisa'. Taj način kupovanja uključuje videosadržaj koji se emitira uživo, zatim dvosmjernu komunikaciju, što znači da u svakom trenutku kupac može uputiti pitanje prodavaču o proizvodu, kao i mogućnost da gledatelj, tj. kupac, jednim klikom kupi ili spremi u košaricu proizvod izravno s platforme s koje se emitira uživo. U neku ruku livestream-šoping samo je nadogradnja na već dobro poznati, stari televizijski šoping, samo što ste prije morali okrenuti broj na ekranu da biste naručili proizvod, a na novim platformama to sve obavite svojim pametnim mobitelom u nekoliko klikova. Iako ta metoda prodaje postoji već nekoliko godina, tijekom pandemije došla je do većeg izražaja.
Naplata porukom
Koliko je taj način kupnje popularan u Kini, najbolje pokazuje podatak da je za Dan samaca, kad se tradicionalno kupuje na sniženjima, Taobao organizirao osmosatni livestream-šoping koji je vodila kineska influencerica Viya i koji je privukao više od 43 milijuna kupaca.
– Takvo je kupovanje interaktivno i omogućuje uključivanje komentarima, lajkovima, postavljanjem pitanja i slično. Osim toga, tako je lakše prodavati jer ne zahtijeva od kupaca da budu ispred televizora, već mogu pratiti vašu prodaju na mobitelu gdje god bili u tom trenutku. Iako livestream-prodaja nije limitirana na specifične kategorije proizvoda, najviše se tako prodaju ženska moda, sportska oprema i oprema za dom – kaže Marcel Majsan, predsjednik Udruge eCommerce Hrvatska, i dodaje kako se iz toga može zaključiti da je budućnost e-trgovine u većoj interakciji s kupcima i većoj fleksibilnosti kupovanja.
Primjerice, u Kini je već dugo trend plaćanje s pomoću aplikacije WeChat (nešto poput WhatsAppa), pa je vrlo moguće da će i on uskoro doći u zapadni svijet.
Dublje veze
Iako kupovanje s pomoću prijenosa uživo na zapad dolazi sramežljivo, Kinezi se svojski trude da to na sve načine ubrzaju. A to rade tako da su mnoge kineske kompanije angažirale europske govornike i influencere koji u livestream-prodaji nude kineske proizvode kupcima na svome govornom području kako bi se približili kupcima, olakšali komunikaciju i ponudili autohtone prodavače.
U Kini je vrijednost livestream-kupovanja naglo porasla, i to sa 66 milijardi dolara 2019. na čak 150 milijardi dolara 2020., a očekuje se da će ta ove godine premašiti 300 milijardi dolara. U SAD-u će, prema podacima tvrtke Coresight Research, vrijednost livestream-trgovine 2021. dosegnuti 11 milijardi dolara i predviđa se da će do 2023. skočiti na 25 milijardi dolara. Privlačnost je tog načina kupovanja u tome što trgovci razvijaju dublju vezu s potrošačima zbog mogućnosti neposredne interakcije, što na povećava i poboljšava prodaju proizvoda.
Veliki igrači
Kao što smo naveli, i veliki igrači počeli su ulagati u livestream-kupovanje, prije svih Amazon na čijoj se platformi Amazon Live svakodnevno vrte prodajne emisije o fitnessu, šminkanju i kuhanju. Također nudi alate koji brendovima omogućuju stvaranje vlastitih prodajnih programa. Tu su i Facebook Live, koji se sve češće upotrebljava kao prodajni kanal, te Instagram, koji je dodao mogućnost kupnje iz aplikacije, kao i maloprodajni div Walmart koji je nedavno ušao u partnerstvo s TikTokom kako bi svoje proizvode ponudio na platformi i u internetskom prijenosu uživo.
Drugi pak igrači razvijaju internetska tržišta za livestream-kupovanje ili pomažu trgovcima i brendovima da se koriste internetskim prijenosomkako bi privukli publiku u svoje e-trgovine. Neki čak eksperimentiraju i s personaliziranim streamovima uživo koji povezuju kupce s kupcima ili osobljem u prodavaonici ili omogućuju korisnicima da prodaju izravno jedni drugima.
Taj vrtlog aktivnosti povezanih s kupovanjem uživo pokazuje nekoliko megatrendova: konzumacija digitalnoga veća je nego ikad prije, a poznate osobe i influenceri postali su glavni promotri i neposredni prodavači određenih proizvoda. Od novih trendova koji će u bližoj budućnosti utjecati na e-trgovinu jedan je svakako umjetna inteligencija koja će na društvenim mrežama i u mrežnim trgovinama omogućiti da se svakom kupcu ponudi potpuno individualiziran kanal s interaktivnim sadržajem uživo koji će nuditi samo ono što tu osobu zanima. A ne treba zaboraviti ni virtualnu i proširenu stvarnost koje će omogućiti da se, recimo, nekog bogatog kupca 'prebaci' u prvi red modne revije u Milanu, tik do domaćina koji će spremno odgovarati na sva pitanja i na kraju preuzeti narudžbu dok kupac 'uživo' gleda reviju i nove odjevne komade.
Novi izazivač
Na velika vrata u e-trgovinu ulazi i tvrtka Snap Inc., koja stoji iza društvene mreže Snapchat – gradi, kažu, platformu za 'e-trgovinu budućnosti'. Inače, nakon što je u ožujku 2017. izišao u javnost, njegova vrijednost bila je procijenjena na 24 milijarde dolara, a potkraj 2018. pala je na samo šest milijardi. Taj veliki pad katalizirao je jednu od najsramotnijih krađa u povijesti kad je, legenda kaže, 'Zucky McCopycat' preuzeo popularnu značajku Snapchat Stories i ukomponirao je na Instagram. Unatoč krađi Snapchat je preživio, a tvrtka Snap sada vrijedi 86 milijardi dolara i snažno s novim tehnologijama ulazi u svemir e-trgovine.
Naime, u ožujku ove godine preuzela je Fit Analytics, poduzeće koje je izradilo tehnologiju koja pomaže kupcima da pronađu odjeću, obuću i nakit odgovarajuće veličine. Tehnologija Fit Analyticsa omogućuje ljudima da unose vlastite mjere u alat koji se koristi strojnim učenjem kako bi namjestio te dimenzije i kako bi kupac točno vidio kako mu stoji određeni komad odjeće. Evan Spiegel, CEO tvrtke Snap Inc., kaže da će na njihovoj novoj e-trgovinskoj platformi korisnici moći virtualno isprobati odjeću, za što će se upotrebljavati tehnologija proširene stvarnosti. Korisniku će biti omogućeno i da učita svoju fotografiju na platformu koja će mu onda ponuditi odjeću koja bi mu prema fotografiji i mjerama najbolje pristajala. Uz tehnologiju Fit Analyticsa Snap je preuzeo i tvrtku Wave Optics za 500 milijuna dolara koja radi na AR naočalama, tj. naočalama za proširenu stvarnost, pa se može pretpostaviti da će se i s pomoću takvih naočala moći isprobavati i kupovati na novoj Snapovoj e-trgovinskoj platformi.
Što god da nam budućnost donijela, osnovne potrebe koje su definirale maloprodaju neće se promijeniti. Čak se i u virtualnom svijetu još traže neki oblik ljudske povezanosti kao i radost otkrića novog proizvoda. Kupac će uvijek ostati kupac sa svojim željama i idejama, samo će okolina u kojoj će kupovati u budućnosti izgledati drukčije: bit će na online platformi, u virtualnom svijetu ili na nekoj društvenoj mreži.