U Europskoj uniji i svijetu, tvrtke u zdravstvu i ICT sektorima nastavile su povećavati svoja ulaganja u istraživanje i razvoj (R&D, research and development). Pokazalo je to godišnje izvješće Europske unije o ulaganjima u R&D za 2020. godinu. Međutim, po prvi put u 10 godina, tvrtke EU smanjile su ukupna ulaganja u istraživanje i razvoj. Razlozi su uglavnom utjecaj pandemije, smanjena ulaganja u R&D u sektorima automobilske, zrakoplovne i obrambene industrije te njihovog velikog udjela u ukupnim privatnim ulaganjima u R&D te godine. Unatoč smanjenju ulaganja u R&D, automobilske tvrtke u EU i dalje imaju najveći udio u ovom sektoru na globalnoj razini i ulažu znatno više od američkih i kineskih tvrtki.
Ulaganje u oporavak
Unatoč teškoj situaciji s pandemijom COVID-19, globalne tvrtke nastavile su ulagati u istraživanje i razvoj u 2020. godini. Promatranih 2500 tvrtki uložilo je sveukupno 908,9 milijardi eura u istraživanje i razvoj, što je 6 posto više nego 2019. godine. Iako je pandemija negativno utjecala na većinu ostalih financijskih pokazatelja (posebice na dobit, neto prodaju i kapitalne izdatke), vodeće tvrtke odlučile su zaštititi svoja ulaganja u R&D usprkos padu prodaje i dobiti da bi zadržale i razvijale svoju konkurentsku poziciju.
Pandemija je dodatno potaknula rast ulaganja u ICT usluge (15.5 %) i zdravstvenu industriju (12.8 %), dok je snažno pogodila automobilski (-4.3 %) te zrakoplovni i obrambeni sektor (-17%).
High-tech tvrtke, uglavnom iz Kine i SAD-a, preuzimaju sve više pozicija na globalnoj R&D ljestvici te tako zamjenjuju tvrtke iz tradicionalnih sektora, uglavnom iz EU i Japana. No, prednost Europske unije leži u široj diverzifikaciji, posebno u usporedbi sa SAD-om čija su ulaganja u R&D koncentrirana na nekoliko tehnoloških sektora.
Njemačka, Francuska i Nizozemska EU predvodnice
Pozicija Europske unije u razvoju zelene tehnologije u energetski intenzivnim industrijama (cement, keramika, kemikalije, gnojiva, staklo, vapno, prerada nafte i čelik) je snažna. Vrhunske tvrtke sve više usmjeravaju svoja ulaganja u R&D na tehnologije koje će pridonijeti zelenoj tranziciji, u čemu EU tvrtke predvode.
Dobra vijest je i da se vodeći ulagači u R&D sve više približavaju ciljevima održivog razvoja UN-a, pri čemu tvrtke iz EU-a imaju komparativnu prednost u energetskim i kemijskim sektorima.
Od 401 EU tvrtke koje su se našle na popisu 2500 svjetskih investitora u R&D, njemačke, francuske i nizozemske tvrtke odgovorne su za većinu ulaganja u R&D od svih tvrtki u EU (Njemačka 47,2 %, Francuska 17,4 % i Nizozemska 10,3 %).
Mariya Gabriel, povjerenica Europske komisije, istaknula je da ovo izvješće služi kao poziv industriji da ulaže u oporavak.
– U prošlosti smo vidjeli da su oni koji su se pripremali za budućnost i uspjeli. Nadam se da će ovo izvješće potaknuti mnoge na akciju za jaču i konkurentniju industriju u Europi – dodaje povjerenica.