Usprkos znatnim naporima pristup načelno izdašnim fondovima Europske unije i dalje je jedan od većih problema Europske unije. Slijedom toga, Skupina na visokoj razini sastavljena od 12 stručnjaka pod okriljem Europske komisije predstavila je svoje preporuke s ciljem daljnjeg olakšavanja pristupa poduzeća europskim sredstvima. Jedna od najčešćih prepreka komplicirana je birokracija, koju zemlje članice nerijetko same učine još neprohodnijom, zbog čega mnogi poduzetnici, posebice male i novoosnovane kompanije odustaju od procesa apliciranja. Skupina je nakon godinu dana rada predložila promjene u pogledu elektroničkih postupaka, jednostavnijeg načina povrata troškova, lakšeg pristupa financiranju i veće upotrebe financijskih instrumenata, s tim da to nije kraj njezina angažmana.
Združeni natječaji
Do kraja ove godine Skupina će nastaviti uklanjati administrativne barijere nacionalnih i lokalnih tijela. Neke od tih preporuka su, stoji u priopćenju, već uključene u prijedlog Komisije za srednjoročnu reviziju Višegodišnjega financijskog okvira. Primjerice, korisnici više neće morati opravdavati svaku stavku troškova, već će moći primijeniti paušalne stope ili fiksne cijene za neke kategorije troškova, ‘uključujući troškove za osoblje ili druge poslovne troškove, npr. osiguranje ili najamninu’. Nadalje, dokumenti koje korisnici moraju dostaviti prilikom aplikacije trebaju se čuvati u digitalnom obliku kako se ne bi morali ponovo dostavljati na svakom koraku projekta. Sinergiju između fondova i najbolje prakse moglo bi se promicati, primjerice, jedinstvenim pozivima na podnošenje prijedloga koji bi mogli objediniti različite izvore sredstava Europske unije, što bi značilo da se poduzeća mogu prijaviti na jedan paket ulaganja, umjesto na nekoliko natječaja.
Brže i jednostavnije
Posljednje, bolje usklađivanje zahtjeva za poduzetnike koji dobiju novac iz financijskih instrumenata s tržišnom praksom značilo bi ‘da su ti zahtjevi blaži od onih za standardna nepovratna sredstva, npr. tražio bi se manji broj dokumenata, a razdoblja čuvanja dokumenata bila bi kraća’. Jedna od preporuka Skupine jest i jednostavnije istovremeno korištenje različitim fondovima, odnosno fondovima ESI (strukturni i investicijski fondovi) i fondom EFSI (Europski fond za strateška ulaganja). ‘Jednostavnost i fleksibilnost ključni su za uspjeh ulaganja iz ESI fondova. Moramo poduprijeti realizaciju inovativnih i kvalitetnih projekata tako što ćemo malim i novoosnovanim poduzećima omogućiti jednostavniji pristup sredstvima. Osim toga, preporuke Skupine izravno utječu na naša razmišljanja o kohezijskoj politici nakon 2020.’, komentirala je povjerenica za regionalnu politiku Corina Cretu.