Financijska tržišta još su pod pozitivnim utjecajem američkih predsjedničkih izbora tako da su proteklih dva i pol tjedna glavni dionički indeksi nastavili svoj rast i postavili nove vrhove. Dow Jones Industrial Average (DJIA je indeks 30 najvećih industrijskih kompanija) i S&P 500 zabilježili su nove vrhove sa 19,152.14 i 2,213.35 bodova što su im i zaključne cijene od petka što pokazuje snažan bikoviski trend. Ostali značajniji indeksi kao što su NASDAQ Composite i Russell 2000 u petak su pratili rast navedenih indeksa te zabilježili nove rekordne vrijednosti na 5,398.92 i 1,347.20 bodova zaključivši cijenu na tim razinama. Od početka godine na dobitku su DJIA 9.91%, S&P 500 8.29%, NASDAQ 7.82% te RUT 18.60%. Značajan događaj koji bi nakratko mogao prekinuti rast američkih dionica na rasporedu je 14. prosinca kad Fed odlučuje o (ne)podizanju ključnih kamatnih stopa, što nakon dugo vremena svi otvoreno prizivaju. Ako je vjerovati kretanju američkog dolara, podizanje kamatnih stopa je već ukalkulirano u cijenu jer je u posljednja tri tjedna američki dolar prema euru ojačao preko 5%. Pogledajmo odnos američkog dolara i ostalih značajnijih svjetskih valuta.
Prije nego pogledamo grafikone, pojasnimo u kratkim crtama što je Dolarski Indeks:
- Izvorni naziv Dolarskog Indeksa je US Dollar index ili skraćeno USDX a ticker pod kojim se trguje na spot tržištu je DX - Izražava relativnu vrijednost američkog dolara u odnosu na košaricu najvažnijih svjetskih valuta - EUR, JPY, GBP, CAD, SEK i CHF - Dioba udjela valuta iz ‘‘košarice‘‘ unutar indeksa (Tablica 1) - EUR – 6%, JPY – 13.6%, GBP – 11.9%, CAD – 9.1%, SEK – 4.2% i CHF – 3.6% - Dolarski Indeks postoji od 1973. g. i početna vrijednost indeksa iznosila je 100 bodova (povijesni maksimum - 164.72, postignut je u veljači 1985. g., a povijesni minimum - 70.698 postignut je u ožujku 2008. g.) - Futures ugovorima na Dolarski Indeks može se trgovati na Intercontinental Exchange (NYSE:ICE)
Vidljivo je da se košarica valuta sastoji od valuta onih zemalja koje su najznačajniji trgovinski partneri sa SAD-om. Tijekom vremena indeks se kretao između vrijednosti od 164.72 i 70.698 bodova, što je pod utjecajem faktora kao što su inflacija/deflacija, kamatne stope, gospodarski rast/pad i ostalih makroekonomskih pokazatelja u zemljama koje čine košaricu valuta kao i samog američkog dolara. Svaka vrijednost indeksa ispod 100 znači slabljenje američkog dolara u odnosu na navedenu košaricu valuta, dok svaka vrijednost indeksa iznad 100 bodova znači jačanje američkog dolara u odnosu na košaricu valuta.
Tablica 1 – Udio pojedinih valuta u Dolarskom Indeksu
U posljednjih 7 mjeseci indeks se nalazi u snažnom rastućem trendu sa izraženim višim vrhovima i višim dnima (vrijednosti između dviju linija na grafikonu 1). U posljednja dva tjedna rast je bio veći od 5%. Kako se bude približavao datum odluke o kamatnim stopama, jedino je sigurno da će volatilnost doći do izražaja.
Grafikon 1 – Kretanje Dolarskog Indeksa od travnja – dnevni grafikon
Grafikon 2 prikazuje kretanje indeksa od početka 2012. godine do danas. Dugoročni rend je rastući s tim da se cijena u dva navrata kretala u horizontalnom trendu (kanalu). Prvi put u intervalu od 78.6 do 84.5 nakon čega je uslijedilo probijanje i rast od 19% u periodu od 6 mjeseci. Cijena se nakon probijanja opet zadržala u horizontalnom kanalu, ali ovaj put kraći period te se kretala između najniže vrijednosti od 92 i najviše vrijednosti od 100.50 bodova. Može li se opet ponoviti isti ili čak i veći rast? Na grafikonu je vidljivo da je došlo do probijanja kanala u prošlom tjednu, te bi nakon testiranja potporne razine od oko 100.50 trebalo doći do nastavka jačanja američkog dolara prema ostalim valutama iz indeksa.
Grafikon 2 - Kretanje dolarskog indeksa od 2012. godine – dnevni grafikon
Pratite nas na www.trading-room.eu i Facebook stranici.