Prošli su tjedan policijski službenici Odjela organiziranoga kriminaliteta Policijske uprave zadarske završili istragu nad dvjema osobama. Jedna se od njih lažno predstavljala kao posrednik za mirovinsko osiguranje, a druga kao predstavnik agencije za dodjelu nepovratnih sredstava iz fondova EU. Policija tvrdi da su oštetili 17 osoba za ukupno pola milijuna kuna koje su naplatili kao proviziju, ali i u drugim djelatnostima, poput osiguravatelja pojavljuju se lažni predstavnici.
Naša je čitateljica (ime i prezime poznato redakciji) žrtva prevare u osiguranju automobila. Priča je jednostavna. Prije dvije godine obratio joj se čovjek koji se predstavio kao posrednik jedne osiguravajuće kuće (također poznato koje) i ponudio joj je popust od 30 posto za osiguranje ako joj on bude posrednik. Učinilo joj se to primamljivim, pokazao joj je nekakvu legitimaciju i dogovorili su visinu premije od dvije tisuće kuna u gotovini. Potpisala je ugovor, dala mu novac i on je otišao s njezinim potpisom u osiguravajuću kuću. Vrlo se brzo, već tijekom dana, vratio sa svim papirima u kojima je stajalo da joj je automobil osiguran.
Totalna pušiona
Vozila se bez problema, a onda je nakon isteka godine dana od datuma osiguranja dobila opomenu za ovrhu. To je bilo lani. Osiguravajuća kuća u kojoj je osigurala automobil zaprijetila je ovrhom zbog neplaćanja. Otišla je provjeriti o čemu je riječ, a u osiguravajućoj su joj kući rekli da je platila samo prvu ratu i da im duguje 11 rata.
Što se dogodilo. Lažni je posrednik dao potvrdu sa svojim imenom da je uzeo novac, zatim je otišao u osiguravajuću kuću i predao na potpis ugovor službeniku na šalteru te uplatio prvu ratu, čime je počelo teći osiguranje, a ostatak novca stavio je sebi u džep. Mogao je mirno spavati jer je očito znao da iz nekog razloga osiguravajuća kuća neće pokrenuti ovrhu odmah nakon neuplaćivanja prve sljedeće rate, a čitateljica nije imala ni njegovu adresu i pitanje je je li krivotvorio i svoje ime na službenom dokumentu osiguravajuće kuće.
Neslužbeno se može čuti da je takvih slučajeva u Hrvatskoj zadnjih tri do četiri godine dvije tisuće. Osiguravajuće kuće uglavnom nisu htjele odgovarati na pitanja jesu li moguće takve prevare. Da je pitanje očito osjetljivo i da tu nečega ima možda govori i podatak da ni iz Hrvatskog ureda za osiguranje nisu htjeli odgovoriti na naša pitanja, između ostalog koliko je takvih slučajeva u Hrvatskoj.
Ortački dogovori
U Wiener osiguranju kažu da su imali slučajeva podnošenja kaznenih prijava, ali u Hrvatskoj nisu imali nijednu. U Croatia osiguranju (CO) tvrde da nisu imali takvih problema, kao ni u Graweu Hrvatska. Štoviše, u današnje doba digitalizacije cijeli je proces od prodaje police do naplate informatiziran i, kažu u CO-u, teško će se netko usuditi na takvu prevaru.
Što nam to govori. Ako postoje takvi slučajevi, a s obzirom na šutnju osiguravatelja vrlo je moguće da je tako, očito su lažni posrednici imali svoje ortake u osiguravajućim kućama. Možda na to upućuje i sljedeće: u Graweu Hrvatska kažu da je prodavač dužan identificirati ugovaratelja. Podaci o ugovaratelju evidentiraju se na polici obveznog osiguranja u polju ugovaratelj, a podaci o vlasniku vozila u polju osiguranik. No budući da kod naše čitateljice piše da je ona ugovaratelj i osiguratelj, očito je da je ‘posrednik‘ imao ortaka.