Ne postoji osoba koja je uvijek raspoložena za socijalni kontakt bilo da je riječ o druženju s kolegama u uredu, zabavi ili pak iznošenju svojih stavova, mišljenja pa i sitnog, nebitnog small talka pred manjom ili većom skupinom ljudi. Mnogi su od nas (priznajte!) smišljali izgovore ne bismo li izbjegli socijalne situacije i, umjesto toga, zavukli se u svoje sigurne zone, u svoj mir.
Međutim, postoje i oni koji kontakt s drugim ljudi izbjegavaju (ili to silno žele) jer im izlaganje izaziva tjeskobu, nervozu, nemir, podiže (neopravdane) strahove. Kako kaže struka, ukoliko duže od šest mjeseci bježite od socijalnih druženja, ne želite biti u centru nečije pozornosti i predmet procjene, šanse su da patite od socijalne anksioznosti (socijalne fobije).
Izolacija tijekom pandemije i rad od kuće potpirili su socijalnu fobiju, pa je sve više onih kojih imaju dojam da se više ‘ne znaju‘ ponašati među ljudima, strahuju da će u razgovoru ispasti glupi, nekompetentni ili nespretni.
Srećom, postoje načini da se socijalna anksioznost ublaži, pa čak i eliminira. U novoj mikrolekciji saznajte kako je pobijediti.