Godinu dana od povijesnog štrajka glumaca i pisaca u Hollywoodu koji je trajao gotovo pet mjeseci, a rezultirao novim ugovorima o radu, umjetna inteligencija ponovno je trn u oku, no ovoga puta glumcima u videoigrama koji su ovog tjedna odlučili prosvjedovati ispred Warner Bros. Gamesa jer umjetna inteligencija prijeti njihovim profesijama.
– Modeli umjetne inteligencije koje studiji koriste uvježbani su na našim glasovima, ali bez našeg pristanka i bez ikakve naknade – rekla je za Reuters jedna glasovna glumica.
Glumci u videoigrama krenuli su s prosvjedima zbog neuspješnih pregovora o ugovoru o radu koji bi trebao biti usmjeren na zaštitu zaposlenika od umjetne inteligencije. Ovo je najnoviji štrajk u Hollywoodu nakon što su sindikalni pisci i glumci prosvjedovali prošle godine, izražavajući veliku zabrinutost zbog umjetne inteligencije, prenosi Hina.
Odluka o štrajku uslijedila je nakon višemjesečnih pregovora s velikim tvrtkama za videoigre, uključujući Activision Productions, Electronic Arts, Epic Games, Take-Two Interactive, Disney Character Voices i Warner Bros Discovery WB Games. Međutim, veliki izdavači videoigara, uključujući Electronic Arts i Take-Two, vjerojatno će spriječiti veliki udar od štrajka zbog svojih internih studija i dugih ciklusa razvoja igara, kažu analitičari.
Štrajk sa sobom donosi i veći poziv na akciju diljem Hollywooda jer se ljudi u industriji zalažu za zakon koji ih može zaštititi i od rizika umjetne inteligencije.
– Ne postoji veći nacionalni zakon koji bi nas štitio, tako da je Zakon NO FAKES u osnovi zakon s ciljem zaštite naših identiteta, zaštite naše osobnosti na nacionalnoj razini – rekla je jedna prosvjednica, a prenijela Hina.
Zakon NO FAKES, dvostranački prijedlog zakona u Kongresu koji bi zabranio pravljenje digitalne replike nečijeg lika i glasa bez dopuštenja osobe, dobio je potporu sindikata američkih glumaca SAG-AFTRA.
Od umjetnice Taylor Swift, dobitnice Grammyja, do potpredsjednice Kamale Harris, koja se natječe na predsjedničkim izborima 2024., čelnici u industriji zabave i šire kažu da su duboke krivotvorine stvorene umjetnom inteligencijom hitna politička stvar.
– Svatko u ovoj zemlji treba zaštitu od zlouporabe AI-ja – rekao je Duncan Crabtree-Ireland, nacionalni izvršni direktor i glavni pregovarač SAG-AFTRA-e za Reuters.
Regulacija u EU
Dok se u SAD-u štrajka, u Europskoj uniji je s prvim danom u kolovozu uveden novi Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi takav zakon u svijetu koji može postaviti globalni standard za regulaciju umjetne inteligencije.
Cilj novog zakona je, kako smo već pisali u Lideru, poticanje razvoja i prihvaćanja sigurnih i pouzdanih sustava umjetne inteligencije na jedinstvenom tržištu EU-a. Istodobno, cilj mu je osigurati poštovanje temeljnih prava građana EU-a i potaknuti ulaganja i inovacije na području umjetne inteligencije u Europi.
Zakon o umjetnoj inteligenciji primjenjuje se samo na područja koja pokriva zakonodavstvo EU-a i predviđa izuzeća poput sustava koji se koriste isključivo u vojne i obrambene svrhe te u istraživačke svrhe. Zakon slijedi pristup `temeljen na riziku´, što znači da su pravila stroža što je veći rizik od nanošenja štete društvu.
– Ovaj zakon, prvi takve vrste u svijetu, prekretnica je za EU, a odnosi se na globalne tehnološke izazove koji stavaraju prilike za naša društva i gospodarstva – rekao je u svibnju, kada je Akt odobren, belgijski državni tajnik za digitalizaciju Mathieu Michel.
Novi zakon razlikuje četiri vrste umjetne inteligencije sukladno riziku koje sa sobom nose. Sustavi umjetne inteligencije s vrlo ograničenim rizikom, poput videoigara ili filtera za spam morat će zadovoljavati samo blage propise transparentnosti, dok će visokorizični sustavi umjetne inteligencije morati ispunjavati niz zahtjeva i obveza kako bi bili odobreni na tržištu EU-a.
Zakon zabranjuje sustave umjetne inteligencije koje pojedince društveno vrednuju i razvrstavaju u određene kategorije - po rodu, rodnom identitetu, rasi, etničkom podrijetlu, migracijskom statusu, državljanstvu, političkom uvjerenju, seksualnoj orijentaciji, vjeroispovijesti i slično.
Pod umjetnom inteligencijom neprihvatljivog rizika smatraju se pohranjivanje fotografija prikaza lica s interneta ili snimaka CCTV-a, snimaka prepoznavanje emocija na radnom mjestu i u školama, društveno bodovanje, prediktivno policijsko djelovanje isključivo na profiliranju osobe. Građani će moći podnositi pritužbe na sustave AI-ja koji ugrožavaju njihova prava.
Iako je Akt službeno stupio na snagu, neće se sve njegove odrednice odmah primjenjivati nego se poduzetnicima daje razdoblje u kojem se moraju prilagoditi novim pravilima, ako ne žele biti kažnjene. Države članice sada imaju točno godinu dana za imenovanje nacionalnih nadležnih tijela koje će nadgledati primjenu pravila iz ovog Akta. Sve stavke Akta primjenjivat će se od 2. kolovoza 2026. godine.