Izraelski startup Brain.Space, koji se bavi proučavanjem novih informacija o moždanoj aktivnosti, idući bi tjedan trebao upotrijebiti svoju opremu za testiranje na astronautima u svemiru, tijekom leta SpaceX kapsule do Međunarodne Svemirske stanice (ISS). Trojica astronauta koji će idući tjedan krenuti u planiranu misiju tvrtke Axiom Space na ISS koristit će posebnu kacigu s ugrađenim posebnim elektroencefalogramom (EEG) koji je izradio Brain.Space, objavila je tvrtka u ponedjeljak.
U desetodnevnu misiju, na prvo privatno putovanje na svemirsku stanicu krenut će 3. travnja četvorica astronauta.
– Otprije znamo da mikrogravitacijsko okruženje utječe na fiziološke pokazatelje u tijelu. Dakle, vjerojatno će utjecati i na mozak, a mi bismo to željeli pratiti – rekao je Reutersu izvršni direktor Brain.Spacea Yair Levy.
Dosad su kontinuirano, za vrijeme boravka astronauta u svemiru prikupljani podaci o pulsu astronauta, otporu kože, mišićnoj masi i ostali parametri, ali još nitko nije pratio moždanu aktivnost, rekao je Levy.
Trojica od četvorice astronauta, među kojima je i Izraelac Eytan Stibbe, nosit će posebne kacige s 460 posebnih naprava koje će im biti spojene na lubanju. One će dnevno biti aktivirane 20 minuta, a u tom će se vremenu učitavati podaci na prijenosnom računalu na ISS-u. Uz pomoć tih naprava pratit će se i potencijalna abnormalna dinamika mozga.
Slična istraživanja koja prate moždanu aktivnost ranije su provedena na Zemlji. Stručnjaci iz Brain.Spacea planiraju usporediti EEG nalaze da bi ustanovili kakve su razlike u moždanoj aktivnosti za vrijeme boravka astronauta u svemiru i na Zemlji. Smatraju takve eksperimente potrebnima jer dugoročno istraživanje svemira uključuje i potencijalni život izvan Zemlje.
Brain.Space je objavio da je dosad za svoja istraživanja prikupio 8,5 milijuna dolara, a tvrtka surađuje i s Odjelom za kognitivne znanosti i znanosti o mozgu pri izraelskom sveučilištu Ben Gurion. Levy je rekao kako se nada da će ova svemirska misija biti poticaj ostalim institucijama, istraživačima i programerima softvera da koriste njegovu platformu za prikupljanje podataka o moždanoj aktivnosti.
– Svemir je akcelerator. Namjera nam je istražiti aplikacije, proizvode i usluge koje mjere moždanu aktivnost, što je jednostavno poput povlačenja podataka s Apple Watcha – rekao je Levy, podsjećajući da se na taj način mjeri moždana aktivnost osoba koje pate od ADHD-a (poremećaja pozornosti s hiperaktivnošću).