Deloitte je i ove godine objavio otvaranje postupka prijava za uvrštenje na rang-listu pedeset najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe. Ovaj regionalni natječaj Deloitte provodi već 24 godine, a uključuje najbrže rastuće tehnološke tvrtke iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke Republike, Estonije, Hrvatske, Kosova, Latvije, Litve, Mađarske, Moldavije, Poljske, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Slovačke, Slovenije i Srbije.
- Godinu za godinom s oduševljenjem pratimo lokalne tvrtke koje postižu nevjerojatan rast, zbog njihove odlučnosti i vodstva u nesigurnim vremenima. Sa zadovoljstvom ističemo sve one koje demonstriraju inovativna rješenja, prodajnu vještinu i poduzetnički duh. Fascinantno je vidjeti toliko novih tvrtki koje koriste inovativne tehnologije kako bi stvorile bolju budućnost suočavajući se s globalno važnim pitanjima - rekao je Natko Sertić, glavni partner u Deloitteovu Odjelu za poreze CE South regije.Deloitteov Fast 50 program u Srednjoj Europi rangira 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki, bilo da se radi o javnom ili privatnom vlasništvu. Rangiranje se provodi na temelju prosječnog rasta koji je pojedina tvrtka ostvarila u periodu od 4 godine. U obzir ulaze sve tvrtke koje posluju u sljedećim (ili srodnim) industrijama: komunikacije, tehnologije zaštite okoliša, ‘fintech‘, hardver, zdravstvo, farmaceutska industrija, mediji i industrija zabave te softver.
Za potrebe formiranja ljestvice za 2023. godinu, Deloitte će analizirati prihode koje su prijavljene tvrtke ostvarile od 2019. do 2022. godine.
Natjecanje obuhvaća četiri kategorije:
Glavna kategorija: 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe (Fast 50)
Tvrtke koje se žele natjecati u kategoriji 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki moraju ispuniti sljedeće kriterije:
-
najmanje 4 godine poslovanja – osnovane 31. prosinca 2018. godine ili prije tog datuma
-
godišnji prihodi u iznosu od najmanje 50.000 eura u 2019., 2020. i 2021. godini te 100.000 eura u 2022. godini
-
poslovno sjedište u državi Srednje Europe (Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Bugarskoj, Češkoj Republici, Estoniji, Hrvatskoj, Kosovu, Latviji, Litvi, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji)
-
razvoj ili izrada vlastitih tehnologija odnosno znatan iznos kapitala utrošen na istraživanje i razvoj
-
vlasnička struktura koja ne podrazumijeva ovisna društva u većinskom vlasništvu strateških subjekata.
Tvrtke za promatranje (Companies to Watch)
Kategorija Companies to Watch obuhvaća i rangira mlade tvrtke s brzim rastom koje još ne ispunjavaju kriterije za prijavu na glavno natjecanje i posluju manje od četiri godine. Najbolji se rangiraju na osnovu prosječnog rasta prihoda ostvarenih tijekom posljednje tri godine.
Tvrtke koje se natječu u ovoj kategoriji moraju ispunjavati sljedeće kriterije:
-
najmanje 3 godine poslovanja – osnovane 31. prosinca 2019. godine ili prije tog datuma
-
godišnji prihod od najmanje 10.000 eura u 2020. i 2021. godini i minimum 30.000 eura u 2022. godini
-
poslovno sjedište u državi Srednje Europe (Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Bugarskoj, Češkoj Republici, Estoniji, Hrvatskoj, Kosovu, Latviji, Litvi, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji, Slovačkoj, Sloveniji i Srbiji)
-
razvoj ili izrada vlastitih tehnologija odnosno znatan iznos kapitala utrošen na istraživanje i razvoj
-
vlasnička struktura koja ne podrazumijeva ovisna društva u većinskom vlasništvu strateških subjekata.
Zvijezde pozitivnog utjecaja (Impact Star)
I ove ćemo godine u natjecanje ponovno uključiti kategoriju Zvijezde pozitivnog utjecaja. Zainteresirani za prijavu u toj kategoriji trebaju ispuniti dodatni upitnik. Zvijezde pozitivnog utjecaja posebna je kategorija u kojoj se priznaju tvrtke koje uspješno povezuju izvrsne proizvode/usluge s pozitivnim učinkom u barem jednom od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovativnost, okoliš i raznolikost.
Zainteresirani za prijavu u kategoriji Zvijezde pozitivnog utjecaja moraju imati proizvod i/ili uslugu s utjecajem na sljedećim područjima:
-
utjecaj na području poslovanja, okoliša i društva
-
raznolikost među zaposlenicima i/ili članovima uprave
-
jedinstven razvoj imovine i/ili usluga.
Osim toga, tvrtke iz te kategorije moraju:
-
imati proizvod i/ili uslugu koja ima utjecaj na jedno od gore navedenih područja
-
imati poslovno sjedište u državi Srednje Europe.
CE Tech Rocketship! – posebno priznanje
Riječ je o posebnom priznanju Google Clouda i Deloittea u kojem zajednički timovi ocjenjuju tehnologije prijavljenih tvrtki i nagrađuju one s najvećim poslovnim potencijalom. Za nagradu se mogu natjecati sve tvrtke koje su se prijavile na natječaj u glavnoj kategoriji, Fast 50 i u kategoriji Companies to Watch.
- Vjerujem da će se hrvatske tvrtke, baš kao i prethodnih godina aktivno uključiti u natječaj, te ponovo ostvariti zapažen uspjeh u glavnoj kategoriji, kao i nadolazeće mlade tvrtke u kategoriji Companies to Watch. Također, s pravom očekujemo kako će i neke tvrtke koje su ostvarile plasman prošle godine ponoviti taj uspjeh i ove godine, jer su i dalje nastavile rasti istim tempom - dodala je Katarina Pavlović, direktorica u Odjelu za poreze i voditeljica Technology Fast 50 inicijative u Hrvatskoj.Formular za prijavu, kriteriji za prijavu i sve informacije o natječaju nalaze se na Deloitteovoj web stranici, a prijaviti se možete do 31. kolovoza 2023. godine. Rezultati s poretkom bit će objavljeni 23. studenoga 2023. godine.