Nakon što je YouTube prije tri godine počeo provoditi pravila vezana uz zabranu širenja dezinformacija tijekom izbora 2020. godine, došlo je vrijeme da ta pravila i napusti, unatoč tome što su idući izbori u SAD-u iza ugla.
Znači, pravila više ne vrijede pa YouTube neće uklanjati sadržaj koji govori o prijevarama, pogreškama ili propustima koji su se dogodili na predsjedničkim izborima 2020. i drugim izborima u SAD-u.
U sadašnjem okruženju, iako uklanjanje ovog sadržaja obuzdava neke dezinformacije, ono bi također moglo imati neželjeni učinak ograničavanja političkog govora bez značajnog smanjenja rizika od nasilja ili druge štete u stvarnom svijetu - objavljeno je na blogu.
Ova informacija dolazi nakon što je u rujnu prošle godine YouTube potiho ukinuo i cenzuru vezanu uz Covid i pandemiju, koja je bila i više nego žestoka na svim društvenim mrežama i platformama pa tako i na YouTubeu gdje se nije smjelo reći ništa protiv CDC-a, WHO-a, Faucija, inih znanstvenika i likova koji su izmigoljili tijekom pandemije. U svakom slučaju, ovaj novi potez veseli, iako do zabrana i cenzuriranja nije trebalo ni doći.
Elon ‘Uvik kontra‘ Musk
U isto vrijeme, druga velika društvena mreža Twitter pod vodstvom Elona Muska najavila je povlačenje iz dobrovoljnog europskog Kodeksa o suzbijanju dezinformacija. Međutim, iako mreža više nije potpisnik europskog dobrovoljnog Kodeksa, morat će od kolovoza primjenjivati nova pravila za borbu protiv dezinformacija, na što ih obvezuje novi Akt EU-a.
Radi se o Kodeksu za suzbijanje dezinformacija kojega je prošle godine usvojila EU i koji je podržao 34 34 potpisnika, kao što su platforme, tehnološka poduzeća i organizacije civilnog društva. Među njima tada su bile i velike internetske platforme i kompanije, kao što su Meta, Google, Twitter, TikTok i Microsoft.
Thierry Breton, povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište ironično je konstatirao da je dolaskom Muska na čelo Twittera ovaj ‘potpis pao kao prva žrtva velikih promjena u tvrtki‘.
Dodao je da unatoč tome što je Twitter izašao iz dobrovoljnog kodeksa, njihove obaveze ostaju na snazi, pri čemu misli na europsko zakonodavstvo i pravila koja velike internetske platforme moraju poštivati na području Europske unije. Ta pravila popisao je Akt o digitalnim uslugama, koji se za sada odnosi samo na 17 vrlo velikih internetskih platformi i 2 vrlo velike internetske tražilice. Među tih 19 platformi je i Twitter, pa Breton očekuje da će se oni ipak morati baviti borbom protiv dezinformacija, na način koji je to Europska unija propisala. U slučaju da tomu ne bude tako, najavio je i kako će ih na to natjerati.