Tehno
StoryEditor

U AI startupove CEE regije uloženo 1,4 milijarde dolara, Hrvatska prednjači s investicijama u Rimčeve robotaksije

13. Studeni 2024.

U startupove u Srednjoj i Istočnoj Europi od početka 2023. godine uloženo je 1,4 milijarde dolara, a Hrvatska se ističe zbog investicije od 100 milijuna dolara u Rimčeve robotaksije, odnosno tvrtku Verne, objavio je tehnološki portal The Recursive u svom najnovijem izvješću o ulaganju u umjetnu inteligenciju u CEE regiji. U Hrvatsku je samo u razdoblju od siječnja do kolovoza 2024. uloženo ukupno 107 milijuna dolara, a osim Vernea, ostalne značajne runde financiranja otišle su u AI startupove Pythagora (3,68 milijuna eura) i Qubinets (1,1 milijun eura).

Poljska, Grčka i Hrvatska prednjače s investicijama

Tehnološki startupovi u CEE regiji tijekom ove su godine zabilježili značajnu aktivnost, a regija je dobila i svog prvog AI jednoroga – poljski ElevenLabs koji koristi duboko učenje za sintezu ljudskog govora. Bilo je 13 spajanja i preuzimanja tvrtki, a od posljednjeg izvješća The Recursivea pokrenuta su 23 nova fonda ‘teška‘ 1,2 milijarde dolara.

U 2023. godini startupovi CEE regije prikupili su 850 milijuna eura investicija, dok su u razdoblju od siječnja do kolovoza 2024. osigurali dodatnih 593 milijuna eura. Najveće su investicije otišle u Poljsku, Grčku i Hrvatsku, a The Recursive posebno ističe investicije u tvrtku Verne za robotaksije osnivača Mate Rimca – 180 milijuna eura od Europske komisije 2023. godine i 100 milijuna eura ove godine od TASARU Mobility Investmentsa i saudijskog državnog fonda.

Od 2021. godine u AI tvrtke u CEE regiji uloženo je pet milijardi eura, ukupna bi ulaganja u 2024. godini, predviđaju autori izvješća, mogla premašiti prošlogodišnjih 850 milijuna eura.

Dok Grčka, primjerice, bilježi investicijske runde raspodijeljene na veći broj startupova, Poljska i Hrvatska privukle su manji broj velikih rundi. The Recursive od tih manjih rundi u Hrvatskoj uz Pythagoru i Qubinets još ističe investiciju u AI startup Mindsmiths. Najviše je prikupljeno seed investicija, njih 55 posto.

Među istaknutim tvrtkama našao se i hrvatski Cognism, kao jedan od AI startupova koji ‘igra važnu ulogu u razvoju i brendiranju CEE regije‘, zbog prikupljenih ukupno 119 milijuna dolara vanjskog financiranja tijekom godina. Calimero Network i Turneo hrvatski su startupovi koje ‘treba držati na oku‘, Protostar Labs prva je hrvatska tvrtka koja je svoj softver lansirala na zemljin satelit, Photomath je proglašen trećom najboljom aplikacijom generativne umjetne inteligencije, a Gideon s tvrtkom Toyota Material Handling Europe razvija automatizirana rješenja. Ukupno 84 tvrtke u području umjetne inteligencije u Hrvatskoj s krajem kolovoza 2024. zapošljavale su 15,500 ljudi, a najveći porast bilježi područje strojnog učenja.

‘Hlađenje‘ tržišta

The Recursive navodi da Big Tech kompanije sve više razmatraju ulaganja i preuzimanja u CEE regiji. Na primjer, tvrtke poput IBM-a, Intela WP Enginea i Boxa nedavno su kupile AI tvrtke u Bugarskoj, Grčkoj, Poljskoj i Srbiji, a sve veći interes iskazuju i Google Cloud te Oracle.

Međutim, nakon porasta ulaganja 2021. godine, potaknutog privatnim i rizičnim kapitalom te financijskom potporom Europske unije, razine ulaganja u narednim su godinama stalno opadale. The Recursive piše da mnogi stručnjaci vide trenutnu situaciju kao ‘korekciju‘ tržišta, a ne kao pad. Iznosi ulaganja sada se vraćaju na ‘normalne‘ razine, što se, između ostaloga, pripisuje geopolitičkoj nestabilnosti, rastućim kamatnim stopama, visokom inflacijom, nismo IPO aktivnošću te izazovima u prikupljanju sredstava.

Isto tako, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Slovenija istaknule su se zbog velikog gospodarskog rasta i niske zaposlenosti u posljednjih pet godina. No sve se te zemlje još uvijek suočavaju s izazovima poput nerazvijenog tržišta kapitala i mirovinskih sustava, što bi, prema The Recursiveu, moglo spriječiti daljnji napredak i zelenu transformaciju. Također, sve manje radno sposobnog stanovništva dodatan je izazov, stoga autori izvješća preporučuju obrazovanje u području digitalnih vještina i umjetne inteligencije te jačanje istraživanja i razvoja.

13. studeni 2024 19:02