Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Burzovne robe: Nestabilan početak godine uz carinske napetosti i tržišnu volatilnost

04. Veljača 2025.
Carine, napetost, trgovina, volatilnostfoto Shutterstock
Trgovinske napetosti, carinske promjene i geopolitički rizici dodatno pojačavaju nestabilnost na globalnim robnim tržištima

Nova godina počela je dosta burno za tržište roba. Ključni globalni indeksi za robe su porasli, a među robama koje su najviše rasle, ponovno iskaču agri robe. Konkretno, u siječnju su najviše porasle cijene kave i sojinog ulja. Već sami početak godine sugerira da će se trgovci robom i risk manageri ove godine morati pripremiti za povećanu volatilnost zbog vremenskih prilika, novih propisa o biogorivu, carina i vrijednosti valuta.

Pritisak carina

Što se tiče novog tjedna i novog početka mjeseca, kukuruz i soja počinju veljaču pod pritiskom dok tržišta probavljaju nove carinske implikacije na globalnu trgovinu. Trumpove nove carine za Meksiko, Kanadu i Kinu dovest će do neizvjesnosti, jačanja dolara i slabije potražnje za izvoznim robama iz SAD-a. Sljedeća na redu je EU? Za EU, Trump je rekao da se razmatraju carine na neke proizvode kao što su čelik, aluminij, bakar, lijekovi i čips. Euro u odnosu na dolar gubi 2,3 posto, na najnižoj smo razini od studenog 2022. Kanadski dolar dosegnuo je najnižu razinu od 2003. Meksički pezo najniži je od ožujka 2022.

Nafta raste, metali su se srušili, a dionička tržišta diljem svijeta su u padu. U tjednu pred nama, nekoliko je važnih izvještaja (prvenstveno u SAD-u) koji će u nekoj mjeri dati vjetar u leđa trgovcima da usmjeravaju tržište, prema gore ili prema dolje. Uz to, tržište će budno pratiti sve informacije koje se budu ticale carina, vremena u Južnoj Americi, o kretanju dolara te se pripremati za mjesečno izvješće o proizvodnji USDA WASDE sljedećeg tjedna.

Trump prijeti i zemljama BRICS-a ako se odluče zamijeniti američki dolar u međunarodnoj trgovini, riskiraju uvođenje 100 postotnih carina. Ali stvarnost je složenija. SAD ne mogu koristiti dolar kao oružje za isključivanje neprijateljskih zemalja iz transakcija i u isto vrijeme, očekivati​​od njih da ga nastave koristiti. Sankcije i zamrzavanje imovine već su ugrozili globalno povjerenje u dolar, nagnavši BRICS da potraže alternative. Ako SAD doista želi zadržati nadmoć dolara, mora izabrati: demontirati sustav sankcija i jamčiti stabilnost ili prihvatiti da isključene zemlje pronađu nove putove.

Rizici inflacije visoki

Američki FED zadržao je kamatne stope nepromijenjenim, ali kažu da su ‘rizici inflacije i dalje visoki.‘ Mislim da Trump zna da je njegova politika pomalo inflacijska, ali zato je toliko usredotočen na povećanje proizvodnje sirove nafte, kako iz OPEC-a, tako i iz iz bušenja u SAD-u. Niža sirova nafta pomoći će ublažiti inflatorne probleme jer se odnosi na carine i druge željene politike. Kad smo kod kamatnih stopa, treba reći da je ECB prošlog tjedna snizila kamatne stope po 5. put od lipnja. Inflacija u eurozoni porasla je više od očekivanog u siječnju, na 2,5 posto. Zlato nastavlja rasti usred rastućih inflacijskih misli, trenutačno rekordno. Američki BDP u četvrtom kvartalu ostao je na 2,3 posto.

Pad cijena nafte

Terminske cijene sirove nafte Brent pale su ispod 76 $/bbl nakon što je OPEC+ ponovno potvrdio postupno povećanje proizvodnje i uklonio američku Upravu za energetske informacije (EIA) sa svog popisa izvora za praćenje proizvodnje. Odluka je uslijedila nakon prošlih napetosti između OPEC+ i predsjednika Trumpa, koji je prethodno vršio pritisak na grupu da poveća opskrbu kako bi neutralizirala američke sankcije Iranu. Otkako se vratio na dužnost, Trump je ponovno pozvao OPEC da pusti više nafte, tvrdeći da visoke cijene podržavaju ruski rat u Ukrajini. OPEC+ se neće dugo moći oduprijeti pritisku Donalda Trumpa za nižom cijenom nafte.

Trumpov pregovarački stil je jednostavan: ciljaj visoko i nastavi gurati. Njegova administracija puna je iskusnih naftaša koji znaju da bi cijena ispod 50 $/bbl štetila američkoj naftnoj industriji jednako kao što bi i cijena iznad 100 $/bbl usporila gospodarstvo. Stoga će se Trump vjerojatno zadovoljiti nešto nižim cijenama sirove nafte od, recimo, 60 do 70 $/bbl. U međuvremenu, Trumpove carine uzdrmale su tržišta, dodajući nesigurnost globalnoj trgovini i opskrbi energijom. Između ostalog, tu su i carine od 10 posto na uvoz energije iz Kanade. Kanada i Meksiko glavni su dobavljači sirove nafte za SAD, čineći oko četvrtinu nafte prerađene u goriva poput benzina i lož ulja.

Cijene nafte s Bliskog istoka rastu brže od sirove nafte iz drugih regija. To stvara efekte valova na cijelom tržištu. Europske rafinerije, koje bi inače mogle kupovati naftu iz Sjevernog mora ili Kazahstana, viđaju svoje uobičajene zalihe preusmjerene u Aziju. Azijske rafinerije, željne stabilnih barela s konkurentnim cijenama, grabe što god stignu, gdje god stignu. Za trgovce, ruske sankcije i Trumpovo razbijanje Kanade i guranje u OPEC predstavljaju zlatnu priliku. Sve dok sankcije drže rusku sirovu naftu nedostupnom za mnoge, možemo očekivati ​​još velikih uloga na bliskoistočnu naftu i kontinuirane oscilacije cijena na globalnim tržištima sirove nafte.

EU zalihe plina na granici

Terminske cijene europskog prirodnog plina TTF, vrte se oko razine od 53 €/MWh nakon što su prošli tjedan porasle za 7,8 posto, na najviši nivo u zadnjih 15 mjeseci, dok trgovci procjenjuju rizike opskrbe i promjenjivu potražnju. Dok se očekuje da će veljača biti toplija nego inače, što smanjuje potrebe za grijanjem, europske zalihe plina ove su zime ispražnjene brže nego što se očekivalo, ostavljajući razine skladišta niže nego što je uobičajeno za ovo doba godine. EU je jedva ispunila svoj cilj skladištenja, ali ključni potrošači poput Francuske nisu uspjeli, što je dodatno povećalo zabrinutost oko obnavljanja zaliha tijekom ljeta. U međuvremenu, američki predsjednik Donald Trump založio se da EU kupi više američkog LNG-a, no kratkoročna dostupnost ograničena je zbog punog izvoznog kapaciteta. Na širem planu, Trumpove prijetnje eskalirajućim carinama riskiraju poremećaj globalne trgovine, potencijalno usporavanje gospodarskog rasta i utjecaj na energetska tržišta.

Carine EU na ruska gnojiva kažnjavaju europske poljoprivrednike. Europska unija uvela je carine na ruska gnojiva s ciljem da udari na prihode Moskve, podrži europske proizvođače i zaštiti poljoprivrednike koji su već u poteškoćama. Međutim, strategija se pokazala neuspješnom na svim frontama. Europski proizvođači gnojiva već su upozorili da, nakon odustajanja od ruskog plina, EU i dalje kupuje gnojiva iz Rusije, koja se proizvode zahvaljujući plinu iz Moskve. Ovaj paradoks završio je zadržavanjem protoka novca u rusko gospodarstvo.

U međuvremenu, europski farmeri već prosvjeduju zbog visokih cijena i politika EU-a koje se smatraju kaznenim. Daljnje povećanje cijene gnojiva riskira poticanje novih demonstracija, pretvarajući se u ozbiljan politički problem za Bruxelles. Unatoč restriktivnim mjerama, EU je 2023. uvezla 6,17 milijuna tona ruskih gnojiva, u vrijednosti od 2,12 milijardi eura, što je najviša razina od početka sukoba u Ukrajini.

Neizvjesnot na agri tržištu

U ovom depresivnom kontekstu agri robe nisu pošteđene. Uz sve navedene eksterne faktore, na kretanje cijene utječe i jačanje dolara, smanjenje carina na argentinski izvoz poljoprivrednih proizvoda što povećava konkurenciju na međunarodnom tržištu, vrijeme se popravlja u Južnoj Americi, s više oborina u Argentini i sušnijim uvjetima u Brazilu, a Trumpova tarifna politika stvara neizvjesnost oko toga koji će biti novi trgovački putovi i budi strahove od smanjenja američkog izvoza.

Long pozicija na kukuruzu iznosi 54,2 milijuna tona i približava se povijesnom rekordu. Na opasnim smo razinama, jer ako se vjetar promijeni i krene izvlačenje profita, prostor za pad cijene je velik. I sojino zrno ima long poziciju od 7,7 milijuna tona i ovdje će žetva u Argentini biti odlučujuća. Što se tiče sojinog ulja, long pozicija je 1,3 milijuna tona, ali obnovljivi izvori su gladni za ovim proizvodom i ova situacija može to podržati. Kada je short pozicija u pitanju, ozima pšenica u SAD-u je 17,9 milijuna tona short, a francuska pšenica na Euronextu 7,4 milijuna tona. Poprilično puno.

Terminske cijene bakra pale su prema 4,20 $/lbs, dosegnuvši najnižu razinu u više od tri tjedna. U Kini, najvećem svjetskom potrošaču bakra, privatno istraživanje pokazalo je da se proizvodna aktivnost u siječnju povećala manje od očekivanog, uz smanjenje inozemnih narudžbi zbog tekućih neizvjesnosti u globalnoj trgovini. Dok kineska tržišta ostaju zatvorena zbog lunarnih novogodišnjih praznika, trgovanje bi se trebalo nastaviti u utorak.

04. veljača 2025 12:16