Zlato, plemeniti metal koji rastućem broju ulagača i štediša postaje sigurno utočište za njihov kapital, i ovu će godinu, kako stvari stoje, završiti u popriličnom plusu. Naime, cijena zlata u eurima od početka godine do sredine prosinca narasla je za oko osam posto, što je mnogim vlasnicima zlatnih poluga i zlatnika donijelo pozamašan prinos.
Rast cijene zlata u 2023. godini dio je dužeg trenda koji je započeo još 2018. godine, otkad je cijena zlata narasla za oko 70 posto. S obzirom na to da investicijsko zlato među investitorima ima reputaciju dobre zaštite kapitala od nepovoljnih pojava poput inflacije, ratova, recesija i pandemija, ne čudi što je upravo u takvom razdoblju i njegova cijena značajno porasla.
Potražnja za zlatnim polugama i zlatnicima raste
Rast cijene zlata zadnjih godina direktna je posljedica povećane potražnje za investicijskim zlatom, poglavito za zlatnim polugama i zlatnicima u fizičkom obliku. Glavni razlog zbog kojega se investitori i štediše okreću investicijskom zlatu leži u njegovom prinosu. Naime, prosječni godišnji rast cijene zlata u zadnjih je dvadeset godina oko 8.3 posto, zbog čega se zlato pokazalo isplativijom dugoročnom štednjom od držanja novca na bankovnom računu, što je još uvijek najpopularniji oblik štednje u Hrvatskoj.
Budući da se zlato među investitorima i štedišama smatra ‘sigurnim utočištem u nesigurnim vremenima‘, potražnja uvijek raste kada u gospodarstvu prevladavaju nepovoljne pojave, tvrdi Josip Kokanović, operativni direktor Centra Zlata.
– Visoka inflacija, geopolitičke nestabilnosti i najava nove recesije pružaju plodno tlo za rast cijene zlata. Povijest je pokazala da u takvim periodima oni koji posjeduju bar nešto zlata prolaze bolje od onih koji se pouzdaju isključivo u štednju u novcu, a zanimljivo je da je zlato u periodima recesija u pravilu donosilo znatno više prinose od drugih oblika ulaganja koji tada postaju rizični, poput dionica i nekretnina – tvrdi Kokanović.
Hrvati kupili zlata u vrijednosti 200 milijuna eura u 2023.
Da je potražnja za zlatom sve veća, ne samo u svijetu, nego i na domaćem tržištu, potvrđuju i podaci Centra Zlata, hrvatskog trgovca investicijskim zlatom u fizičkom obliku.
– Naši interni podaci pokazuju kako je ove godine, koja još nije gotova, u Hrvatskoj prodano zlatnih poluga i zlatnika u vrijednosti od oko 200 milijuna eura. Suprotno uvriježenom mišljenju, najčešći kupci nisu pretjerano imućni ljudi, već obični građani koji nisu zadovoljni lošim uvjetima kod bankovne štednje i traže nešto isplativije utočište za svoju ušteđevinu koje ujedno nosi i vrlo nizak rizik – pojašnjava Kokanović.
Usporedbe radi, prije samo nekoliko godina ovaj iznos mjerio se samo u desecima milijuna eura, što pokazuje veliki rast interesa domaćih štediša i investitora za kupnjom investicijskog zlata.
Što očekivati u 2024. godini?
Iako je nemoguće sa stopostotnom sigurnošću točno predvidjeti kretanje cijene bilo koje burzovne robe, pa tako i zlata, u budućnosti, činjenica je da će mnogi faktori koji su doveli do dosadašnjega rasta cijene ostati aktualni i iduće godine. U te se faktore svakako ubrajaju visoka inflacija i brojni ratovi, a potencijalna novost je i pojava recesije u SAD-u te smanjivanje kamata do kojeg bi moglo doći iduće godine u tom najjačem svjetskom gospodarstvu.
Ti su faktori, povijesno gledano, često doprinosili rastu cijene zlata. Hoće li se povijest ponoviti i iduće godine te na taj način zlato nastaviti donositi zaradu onima koji ga posjeduju, vrijeme će pokazati.