Iako je hrvatska ekonomija mala, pa je još relativno nedavno iskusnom poslovnom novinaru bilo relativno lako mnogim statističkim podacima pridružiti stvarno ‘ime i prezime‘, kako se domaće gospodarstvo sve više integrira u međunarodne tokove, to je teže dokučiti tko i što stoji iza nekog statističkog podatka.
Tako je HNB nedavno objavio statistiku izravnih stranih ulaganja u Hrvatsku za prva dva ovogodišnja tromjesječja koja kazuje da je u prvih šest mjeseci ove godine izravnih ulaganja bilo 954 milijuna eura, što je prilično visok iznos. U cijeloj prošloj godini, za ilustraciju, izravna ulaganja iznosila su 1,26 milijardi eura, što je na godišnjoj razini bio najviši iznos u posljednjih deset godina. Kad se detaljno analiziraju HNB-ovi podaci, moglo bi se zaključiti (premda ne s punom sigurnošću) kako je za visok iznos inozemnih izravnih ulaganja u prvoj polovini ove godine najzaslužniji – Pavao Vujnovac.
Inozemna izravna ulaganja, naime, obuhvaćaju vlasnička ulaganja (koja su u promatranom razdoblju iznosila simboličnih sedam milijuna eura), zadržanu dobit (234 milijuna eura) te dužničke odnose između vlasnički povezanih rezidenata i nerezidenata, na što se odnosilo oko 713 milijuna eura, od čega blizu 90 posto na horizontalno povezane tvrtke. Kad tim podacima dodamo i one da je najviše inozemnih ulaganja došlo iz Švicarske (695 milijuna eura) te da se gotovo pola ukupnih ulaganja odnosilo na djelatnost opskrbe električnom energijom i plinom, logično nam je to povezati s činjenicom da je Vujnovac ranije ove godine osnovao privatni investicijski holding sa sjedištem u Švicarskoj na koji je prenio udjele u kompanijama u kojima je dotad imao izravno vlasništvo kao fizička osoba.
A za ljetošnje Vujnovčevo preuzimanje većinskog vlasništva Fortenove pretpostavljamo da neće biti zabilježeno u HNB-ovim statistikama, nego kao malteško ulaganje u Nizozemsku, gdje je sjedište tvrtke Iter BidCo (vlasnice Fortenove) u kojoj je Vujnovčev Open Pass (registriran na Malti) većinski dioničar.