Ova godina označava ključni trenutak za londonsko tržište kapitala, koje se već nekoliko godina suočava s izazovima. Četiri godine nakon pregleda pravila listanja pod vodstvom Lorda Hilla, tržište se i dalje nalazi u stagnaciji, piše FT.
Prema podacima financijske platforme Dealogic, prošle godine u Londonu su nove tvrtke prikupile rekordno niskih 737 milijuna funti, dok je broj novih listanja pao ispod 20 – najmanje od financijske krize 2009. godine. Ovo naglašava trajne izazove za financijsku prijestolnicu, koja je nekad bila glavni izbor za kompanije koje žele prikupiti kapital, navodi dalje Financial Times.
Dok sve više kompanija odlazi na američka tržišta u potrazi za većom likvidnošću i višim valuacijama, britanski kreatori politika pokušavaju reformama i poticanjem mirovinskih fondova na ulaganja u domaće dionice oživjeti londonsku burzu. Osim toga, regulatorne promjene, poput smanjenja birokracije i fleksibilnijih pravila za listanje, trebale bi povećati konkurentnost Londonske burze u odnosu na rivalske burze u New Yorku, Frankfurtu i Hong Kongu.
Napad konkurencije
Londonska burza dionica (LSE) već desetljećima igra ključnu ulogu u globalnim financijama, ali posljednjih se godina suočava s ozbiljnom konkurencijom. Američka tržišta, predvođena Nasdaqom i NYSE-om, privukla su mnoge globalne tvrtke, zahvaljujući dubljoj likvidnosti, višim valuacijama i snažnijoj investicijskoj bazi. Britanska vlada, zajedno s London Stock Exchange Group (LSEG), pokrenula je niz inicijativa kako bi povratila konkurentnost Londona među kojima je i olakšavanje pravila listanja, razni poticaji za mirovinske fondove, te fokus na fintech.
Iako su mnoge fintech kompanije odgodile IPO-ove za 2026., poput Zilcha, eTora i Klarne koje preferiraju američko tržište, neki se ipak nadaju boljoj situaciji u Londonu ove godine.
Tko priprema IPO
U fintech sektoru ističu se tvrtke Ebury, Zopa i ClearScore.
Ebury, fintech kompanija za platne usluge u vlasništvu je španjolske banke Santander i navodno priprema IPO u Londonu koji bi mogao vrijediti oko 2 milijarde funti. Ebury je osnovan 2009. godine, nudi prekogranična plaćanja, upravljanje valutnim rizicima i poslovne kredite. Flotacija Eburyja bit će pomno praćena, osobito nakon neuspješnog IPO-a CAB Paymentsa, čije su dionice pale za više od 70 posto u roku od tri mjeseca nakon listanja u 2023.
Digitalni zajmodavac Zopa, koji podržava SoftBank, mogao bi potražiti listanje na burzi nakon što je prošle godine postao profitabilan. Iako izvršni direktor Jaidev Janardana favorizira London kao tržište listanja, kompanija će čekati povoljnije uvjete prije nego što poduzme konkretne korake.
Platforma za provjeru kreditne sposobnosti ClearScore razmatra London kao ‘prirodni dom‘ za listanje, zahvaljujući snažnom prisustvu na britanskom tržištu. Kompanija, koja je posljednji put procijenjena na 700 milijuna dolara, vrlo vjerojatno bi mogla bi ostvariti IPO 2026.
Što se tiče financija i tu se ističe nekoliko zanimljivi tvrtki. Prije svih to su, Parametra i Shawbrook.
Interdealer broker TP ICAP razmatra izdvajanje svoje jedinice za prodaju tržišnih podataka, Paramete, u IPO koji bi mogao doseći vrijednost od 1,5 milijardi funti. Međutim, kompanija također razmatra mogućnost listanja u New Yorku, a što će biti na kraju odlučeno tek treba vidjeti. Druga tvrtka izdvojena iz financijskog sektora Shawbrook u privatnom je vlasništvu BC Partners i Pollen Street Capital i planira IPO u prvoj polovici ove godine s ciljanom valuacijom od 2 milijarde funti.
U industrijskom sektoru izdvaja se grčki konglomerat Metlen Energy & Metals koji je najavio dodavanje primarnog listanja na Londonskoj burzi, uz postojeće trgovanje u Ateni. Tu je i latvijska nacionalna zrakoplovna kompanija AirBaltic koja razmatra London kao mogućnost za IPO, uz dvostruko listanje na matičnom tržištu u Rigi.
Ništa ne ide bez potrošačkog sektora gdje se smjestio Shein brzorastući online trgovac brze mode koji bi mogao ove godine ostvariti IPO u Londonu, s potencijalnom vrijednošću od 50 milijardi funti. Shein je inicijalno ciljao na New York, ali je zbog regulatornih prepreka usmjerio pozornost prema Londonu.
Također, veliki Unilever planira izdvojiti svoj odjel za sladolede, vrijedan 15 milijardi eura, ali još uvijek nije odlučeno hoće li listanje biti u Londonu ili nekoj drugoj financijskoj prijestolnici.