Ako ste danas bezuspješno pokušavali doći do nekog od važnih hrvatskih menadžera ili poduzetnika moguće je da je to zato što se oko stotinu i pedeset njih nalazilo u Opatiji gdje je održan četvrti po redu Kongres menadžera u organizaciji Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA. Središnja tema Kongresa bila je ‘Ljudi, tehnologija i budućnost poslovanja‘ i ona se provlačila kroz nisku održanih panela i predavanja.
Kongres je otvorila Ana Soldo, predsjednica HUM-CROMA-e poručivši da poslovni svijet više nego ikada vapi za liderima spremnima prihvatiti različitosti, onima čija organizacijska kultura predstavlja obrazac vrijednosti u organizaciji.
- Često si postavljamo pitanje o čemu će ovisiti budućnost poslovanja, jesu li to ljudi ili tehnologija. Važno je osvijestiti da na našu budućnost najviše utječe ono što radimo danas - rekla je Soldo.
U sklopu Kongresa održano je pet panela na kojima je ukupno sudjelovalo više od dvadeset menadžera i poduzetnika, među kojima su bili i Menadžeri godine 2023. (Mislav Vučić, glavni izvršni direktor JGL-a i Menadžer godine 2023. u kategoriji velikih poduzeća, Tomislav Cikač, CEO tvrtke Proklima i Menadžer godine za 2023. u kategoriji inozemne tvrtke, Iva Rogović Lekić, predsjednica Uprave Marsh McLennan Hrvatska i Menadžerica godine 2023. u kategoriji malih poduzeća, Vjekoslav Majetić, osnivač i vlasnik tvrtke DOK-ING te poduzetnik godine 2023. te Danko Bačelić, suvlasnik i direktor tvrtke Bačelić). Svaki od panelista iz svog je ugla pokušao prenijeti kolegama u publici svoje poglede na to kako se brzo i efikasno prilagoditi promjenama koje se kontinuirano događaju oko nas; kako uskladiti kratkoročne i dugoročne ciljeve i provoditi održivu strategiju koja donosi rezultat za sve dionike; kako razvoj umjetne inteligencije utječe na svakodnevni posao lidera i menadžera te na donošenje odluka...
Jedna od najspominjanijih riječi u panel raspravama bila je ‘neizvjesnost‘, bilo kad se razgovaralo o korporativnim strategijama, o prijenosu obiteljskog poslovanja na sljedeću generaciju, o generaciji Z kao svojevrsnom disruptoru u poslovanju, o motiviranju zaposlenika ili o umjetnoj inteligenciji.
Sadržaj Kongresa obogaćen je i s dva korisna predavanja. Prvo je na temu ‘Koju moć ima pregovaranje u leadershipu‘ održao dr. Eugene B. Kogan, istakunit predavač s Harvarda. Drugo je predavanje održala Vanja Ljevar, suosnivačica tvrtke KUBIK Intelligence, koja je sudionike upoznala s metodologijom pod nazivom Digitalna DNK, koju je razvila njezina tvrtka. Riječ je o novom polju istraživanja koje koristi velike podatke za otkrivanje psihologije i tajni kupaca putem novih analiza i novog načina gledanja na podatke.