Ako se Vlada raziđe, realni su novi izbori. Ali kao što kaže glasnogovornik Mosta Nikola Grmoja, SDP i Milanović mogu pokazati da su u Saboru spremni surađivati u državnom interesu. Nikad nismo zatvorili vrata za suradnju s bilo kime u tom smjeru
Politički brak između Mosta i Domoljubne koalicije ovog je tjedna, upravo uoči stotog dana Vlade, koji pada u nedjelju 1. svibnja, u najozbiljnijoj krizi. Ali ne zbog budućnosti Ine, koja se pokazala kao top tema u državi, zbog neprovođenja reformi na koje još uvijek čekamo, a ni zbog strateških interesa Hrvatske u koje se potpredsjednik Vlade i šef Mosta Božo Petrov kune. Omiš je iz temelja poljuljao povjerenje Mosta u HDZ, nakon čega je prvi put od završetka pregovora o sastavljanju Vlade Most započeo otvoreno koketirati sa SDP-om. Tako Petrov u intervjuu u novom broju Lidera poručuje - U slučaju razlaza Vlade možemo opet surađivati sa SDP-om.
A u pokeru za Inu sudjeluju Mol, službena Hrvatska, ali s dva do tri igrača od kojih su neki solisti, arbitri u Ženevi i Washingtonu, Mađarska, Europska unija, Rusija i SAD. I svi blefiraju, pa je iz niza spinova teško prosijati stvarno stanje. Bez obzira na to, u novom broju Lidera analizirali smo najizglednije opcije raspleta.
Političke najave o velikom pospremanju na čelu državnih tvrtki oživjele su i tržište menadžera. Iako će sasvim sigurno biti dosta kandidata za upravljanje državnim sektorom, rijetki će se menadžeri od imena upustiti u avanturu u kojoj ovise o smjeru političkih vjetrova i nemaju odriješene ruke. U novom broju Lidera Matilda Bačelić piše kako najbolje menadžere iz privatnog sektora ne zanimaju državne tvrtke.
Članovi udruge Krupan list, kooperanti virovitičke tvrtke Hrvatski duhani koja je u sastavu BAT Adrije, uskoro bi mogli preuzeti vlasništvo nad konkurentskom tvrtkom Agroduhan iz Slatine i ujedno postati njezini kooperanti. Transferom kooperanata iz Hrvatskih duhana u Agroduhan dogodio bi se velik preokret i pitanje je što bi BAT Adria u tom slučaju učinila s Hrvatskim duhanima. Naime, izgubi li kooperante, kojih ima uvjerljivo najviše, morala bi duhan nabavljati u inozemstvu ili bi BAT mogao odlučiti u Virovitici staviti ključ u bravu. O duhanskom ratu u novom broju Lidera piše Edis Felić.
Mnogi misle da je Hrvatska poput neke korumpirane siromašne zemlje. A vrvi genijalacima, no sustav je organizacijski postavljen u korist uvoza i lokalnih slugana izvanjskih bankaroida. U novom broju Lidera, u razgovoru s Katom Pranić, dr. sc. Davor Pavuna kaže da EU, susjedne zemlje i korporacije imaju detaljnu analizu svih ključnih hrvatskih znalaca, resursa i planova.
Brodograditeljska tvrtka Agena Marin iz Biograda danas je lider u proizvodnji plovila za turističke izlete u podmorje. Njezina polupodmornica SemiSubmarine atrakcija je na Maldivima, a zainteresiranih ima iz Australije, karipskih država, Španjolske, SAD-a… O tvrtki i poslovanju s Katom Pranić razgovarao je vlasnik Agene Marin Mladen Peharda.
Posljednji primjer uzleta radikalne desnice u bogatim, razvijenim članicama Unije predsjednički su izbori u Austriji i pobjeda kandidata radikalno desne Slobodarske stranke u prvom krugu. U Srbiji pak, iako je Šešelj na izborima ostvario dobar rezultat, 85 posto glasova otišlo je proeuropskim, srednjim opcijama. Bogati zaštitu traže u radikalnim opcijama, sirotiji se nadaju boljitku od centra, u novom broju Lidera piše Vanja Figenwald.
Isti autor piše kako bi kazne i odštete za varanje mogle prouzročiti propast Mitsubishija. Naime, nakon VW-ova lanjskog skandala svi su proizvođači automobila pod posebnim regulatornim povećalom, ali ipak izbijaju novi skandali. Prošlog je tjedna otkriveno da je i Mitsubishi varao, i to na potrošnji goriva. I ne samo na svojim automobilima nego i na onima koje je proizvodio za partnera Nissan. Oba skandala pokazuju koliko je ritam natjecanja postao neizdrživ jer se više, očito, ne preže ni od čega da bi se osigurala prednost na tržištu