Tvrtke i tržišta
StoryEditor

PwC istraživanje: Institucionalni ulagači očekuju da će AI potaknuti rast prihoda, većina razmatra strateška partnerstva

21. Studeni 2024.
foto Shutterstock

Čak 81 posto institucionalnih ulagača i upravitelja imovinom razmatra strateška partnerstva konsolidacije ili spajanja i preuzimanja kako bi unaprijedili tehnološke kapacitete i izgradili ‘prošireni tehnološki ekosustav‘. Cilj ovih aktivnosti je poticanje inovacija, širenje na nova tržišta i demokratizacija pristupa investicijskim proizvodima, uoči značajnog prijenosa bogatstva. Četiri petine (80 posto) društava za upravljanje imovinom i bogatstvom smatra da će disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije potaknuti rast prihoda. 

Rezultati su to PwC-ovog izvješća o upravljanju imovinom i bogatstvom za 2024. godinu koje je obuhvatilo 264 upravitelja imovinom i 257 institucionalnih ulagača iz 29 zemalja i teritorija koja pokazuje i da bi organizacije koje brzo usvoje koncept ‘tehnologije kao usluge‘ do 2028. godine mogle ostvariti potencijalno povećanje prihoda od 12 posto. 

– Disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije mijenjaju sektor upravljanja imovinom i bogatstvom, potičući rast prihoda, povećanje produktivnosti i unapređenje učinkovitosti. Sudionici na tržištu sve se više okreću strateškoj konsolidaciji i partnerstvima kako bi razvili ekosustave vođene tehnologijom, uklonili prepreke u upravljanju podacima i transformirali svoju ponudu usluga, pripremajući se za značajan prijenos bogatstva, pri čemu će imućne skupine i mlađe generacije imati sve važniju ulogu u oblikovanju zahtjeva za uslugama – rekla je Albertha Charles, globalna voditeljica usluga savjetovanja za sektor upravljanja imovinom i bogatstvom, PwC UK.

Naglasila je i da ako žele postati lideri na digitalnom tržištu, društva za upravljanje imovinom moraju ulagati u tehnološku transformaciju i istovremeno se usredotočiti na razvoj zaposlenika usavršavajući njihove digitalne vještine, čime mogu održati svoju konkurentnost i inovativnost.

Damir Kecko, partner u Odjelu transakcija PwC-a Hrvatska objasnio je da korist AI alata u asset & wealth management industriji primarno ovisi o području gdje se primjenjuju.

– Do nedavno je fokus bio na obradi velike količine podataka (data mining) kako bi stvorili baze podataka i dobili pristup informacijama. Danas je pak fokus pomaknut na pribavljanje (sourcing) i pregled (screening) novih prilika za investicije (ili u specifičnim industrijama od interesa) kao i na razumijevanje podataka koje imaju, povezujući ih kako bi stekli puniju sliku – rekao je Kecko.

Disruptivne tehnologije potaknut će rast prihoda društava za upravljanje imovinom

Društva za upravljanje imovinom disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije općenito smatraju transformacijskim faktorom, a gotovo tri četvrtine (73 posto) njih smatra da će one biti najtransformativnija tehnologija u sljedeće dvije do tri godine.

Nadalje, 80 posto ispitanika smatra da će takve tehnologije potaknuti rast prihoda, dok 84 posto ističe da će poboljšati operativnu učinkovitost, a 72 posto smatra da će unaprijediti produktivnost zaposlenika. Prema PwC-ovoj analizi, pružanje tehnologije kao usluge od strane društava za upravljanje imovinom moglo bi do 2028. godine rezultirati povećanjem prihoda od 12 posto. Samo 20 posto društava za upravljanje imovinom trenutno koristi revolucionarnu tehnologiju za poboljšanje personaliziranog investicijskog savjetovanja.

Glavni pokretač su alternativne investicije

Prema osnovnim projekcijama, PwC-ovo istraživanje procjenjuje da će do 2028. godine globalna imovina pod upravljanjem (AUM), koju drže društva za upravljanje imovinom i bogatstvom, dosegnuti 171 bilijun dolara što predstavlja prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 5,9 posto i označava porast u odnosu na pet posto prošle godine. Predviđa se da će alternativne investicije rasti znatno brže, s CAGR-om od 6,7 posto, te do 2028. godine dosegnuti 27,6 bilijuna dolara.

Dok društva za upravljanje imovinom i bogatstvom traže nove prilike za rast, tokenizacija se čini ključnom, a PwC predviđa da će se do 2028. godine tokenizirani proizvodi povećati s 40 milijardi dolara na više od 317 milijardi dolara, što predstavlja CAGR od 51 posto. Tokenizacija, odnosno djelomično vlasništvo, mogla bi proširiti tržišnu ponudu demokratizacijom financija i smanjenjem premija. U segmentima privatnog kapitala (53 posto), kapitala (46 posto) i hedge fondova (44 posto), društva za upravljanje imovinom prednjače u planovima za uvođenje tokenizacije.

Proritet su talenti

U tom kontekstu, 30 posto društava za upravljanje imovinom trenutno se suočava s nedostatkom relevantnih vještina i talenata, dok 73 posto navedenih društava koja razmatraju spajanja i preuzimanja navode pristup kvalificiranim stručnjacima kao glavni motiv za sklapanje poslova u sljedeće 2-3 godine. Dok se društva za upravljanje imovinom i bogatstvom bore s digitalnim poremećajima i potrebom za proširenjem talenata i fondova proizvoda, više od četiri petine (81 posto) razmatra strateška partnerstva, konsolidacije ili spajanja i preuzimanja kako bi izgradile prošireni tehnološki ekosustav i potaknule rast.

– U izvješću se naglašava hitna potreba da društva za upravljanje imovinom i bogatstvom preispitaju investicijske strategije. Dugoročna održivost ovisi o korjenitoj, temeljnoj i kontinuiranoj transformaciji načina na koji organizacije stvaraju i isporučuju vrijednost. Strateška partnerstva i konsolidacija bit će ključni faktori u izgradnji tehnoloških ekosustava koji će omogućiti brži prijenos ideja i stručnih znanja. Manji igrači moći će brzo i isplativo unaprijediti svoje sustave, dok će većima to omogućiti pristup talentima i ključnim podacima za rast, posebno u kontekstu transformacije krajolika upravljanja investicijama uz nove tehnologije poput umjetne inteligencije – zaključuje Albertha Charles,  globalna voditeljica usluga savjetovanja za sektor upravljanja imovinom i bogatstvom, PwC UK.

21. studeni 2024 12:28