Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Robert Ilijaš (Identity Consortium): Surađujemo s mnogo institucija u EU-u, ali s hrvatskim javnim sektorom to ide teško ili nikako

02. Studeni 2024.
Robert Ilijaš

Dok svakodnevno slušaju o najnaprednijim rješenjima u tehnološkom sektoru, hrvatski građani i dalje za rješavanje najjednostavnijih administrativnih poslova poput potpisivanja raznih dokumenata ili ugovaranja neke nove usluge s bankama državnim institucijama ili pojedinim tvrtkama moraju doći osobno. Taj dolazak osobno mnogima poremeti raspored, ali kada već govorimo o naprednim tehnologijama, zašto ne bismo mogli imati i neku platformu za digitalnu identifikaciju pa da ne moramo dolaziti osobno da bismo se dvaput potpisali i pokazali osobnu iskaznicu? Mi takvu platformu u Hrvatskoj već imamo, zove se Identyum, a razvila ju je varaždinska tvrtka Identity Consortium, iza koje stoje Robert Ilijaš, Tomislav Bošnjaković i Zvonimir Popovčić.

– Nas trojica suosnivača otvorila smo potkraj 2018. Identity Consortium na temelju iskustava iz dotadašnje karijere. Tomu je mnogo pridonijelo Tomislavovo i moje iskustvo iz IT-a unutar bankarskog sektora, gdje smo se detaljno upoznali sa svim problemima koje banke i regulirani sektor imaju kod utvrđivanja identiteta i elektroničkog potpisivanja dokumenata. Dodatan uvid dobili smo tijekom nastavka karijere, a posebice u švedskom startupu Instantor kada smo diljem Europe uvidjeli da problem s identitetom i e-potpisima nije samo lokalni, hrvatski, nego je problem u dobrom dijelu zemalja Europske unije – govori direktor tvrtke Robert Ilijaš.

Može biti tako jednostavno

Glavni je proizvod tih varaždinskih inovatora, platforma Identyum, SaaS (engl. software-as-a-service), odnosno cloud-platforma koja povezuje građane kao konzumente s jedne strane i pružatelje raznih usluga kojima je važno vjerodostojno utvrđivanje i provjera identitetskih podataka građana s druge strane.

– Kao građanin možete izraditi svoj besplatan Identyum ID Wallet i spremiti u njega svoje identitetske podatke. Ti su podaci isključivo pod vašom kontrolom i nitko, pa ni mi u Identyumu, ne možemo do njih bez vaše eksplicitne privole. Jednom kad izradite Identyum ID Wallet, možete na daljinu konzumirati usluge naših partnera, tvrtki koje su se već integrirale s platformom Identyum. Osnovna je prednost našeg Walleta što vam omogućava da se udaljeno identificirate i zakonski valjano e-potpisujete dokumente, a da ne morate u razne poslovnice i ispostave i da ne morate ispisivati i popunjavati obrasce i slati ih poštom – objašnjava Ilijaš.

Identyum za poslovne klijente nudi i servise Sign, Identify i FinCheck, koji su odmah dostupni na njegovoj stranici bez ikakve potrebe za tehničkom integracijom, a za svaki servis ima i programska sučelja (API-je) u slučaju da poslovni klijenti žele punu integraciju sa svojim pozadinskim IT sustavima.

Ta tvrtka najviše surađuje s bankama, mirovinskim fondovima te drugim organizacijama i tvrtkama iz različitih industrija u Hrvatskoj i inozemstvu pa je tako suradnju ostvarila i s KentBankom, Raiffeisen bankom, mirovinskim fondovima, Valamarom i HROK-om, a surađuje čak i s državnom agencijom IDDEEA-om u Bosni i Hercegovini.

Sigurnost podataka je prioritet

– Potražnja za digitalnim ID rješenjima raste, ali vidljivo je da inozemna tržišta, posebice unutar Europske unije, pokazuju veću zrelost i spremnost za njihovu implementaciju. U Hrvatskoj je digitalna transformacija na početku i postoje izazovi, ponajviše vezani uz nedostatak dijaloga između privatnog i javnog sektora. S druge strane, u inozemstvu, pogotovo u zemljama Europske unije, vidimo velik interes i podršku institucija, a dobar primjer je inicijativa EUDI Wallet. Naša suradnja s institucijama i tvrtkama izvan Hrvatske uključuje projekte s organizacijama poput IDDEEA-e u Bosni i Hercegovini, a prisutni smo i u inicijativama unutar konzorcija EWC u Europskoj uniji. Otvoreni smo i voljeli bismo se jače povezati i s institucijama u Hrvatskoj – navodi Ilijaš.

Kad god se govori o povjerljivim podacima, uvijek je tu i glavno pitanje sigurnosti podataka, a Ilijaš nam govori da je njima upravo sigurnost podataka glavni prioritet pa zato imaju najnovije tehnologije zaštite kako bi osigurali da podaci korisnika budu sigurni u svakom trenutku. Svi podaci koji se pohranjuju u Identyum ID Walletu, tvrdi direktor te varaždinske tvrtke, enkriptirani su na način da samo korisnik može pristupiti svojim podacima.

– Sigurnosne mjere također uključuju višefaktorsku autentifikaciju, napredne mehanizme detekcije prijevara te stroge protokole upravljanja rizicima. Dodatno, naši su sustavi redovito auditirani i usklađeni sa sigurnosnim standardima ISO 27001 i ISO 27701 i drugom regulativom na EU razini – navodi Ilijaš.

Koji je sljedeći korak za ovu IT tvrtku, s kim su do sada imali negativna iskustva, kako posluju te kakvi su im planovi za budućnost doznajte u tiskanom i digitalnom izdanju Lidera. 

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera

19. studeni 2024 14:42